رسته‌ها
تذکره الاولیاء - جلد 1
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 59 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 59 رای
جلد دوم

تذکرةالاولیاء کتابی عرفانی است به نثر ساده و در قسمت‌هایی مسجع، که در شرح احوال بزرگان اولیاء و مشایخ صوفیه توسط فریدالدین عطار نیشابوری به فارسی نوشته شده‌است.
این کتاب مشتمل است بر مقدمه و ۷۲ باب که هریک به زندگی، حالات، اندیشه‌ها و سخنان یکی از عارفان و مشایخِ تصوف می‌پردازد، و ذکر مکارم اخلاق، مواعظ و سخنان حکمت‌آمیزشان در این کتاب آورده شده‌است.
نخستین باب به حالات و سخنان جعفر صادق اختصاص یافته‌است، و باب هفتاد و دوم به حسین بن منصور حلاج (متوفی ۳۰۹). به نظر محمد استعلامی، دست‌نویس‌های معتبر تذکرةالاولیاء تا قرن دهم هجری، شامل همین ۷۲ باب است، امّا پس از قرن دهم فصل‌های دیگری با عنوان «ذکر متأخران از مشایخِ کِبار» بر این کتاب افزوده شده که حالات و سخنان ۲۵ تن از عارفان قرن‌های چهارم و پنجم را دربردارد.
در این کتاب از کسانی چون اویس قرنی، بایزید بسطامی، ابراهیم ادهم، رابعه عدویه، ابوحنیفه، شافعی، احمد حنبل و امام محمد باقر یاد شده‌است.
عطار در دیباچهٔ کتاب نحوهٔ گزینش و تألیف مطالب را به‌روشنی بیان کرده‌است؛ بنابراین مقدمه، نقل‌ها و روایت‌های تذکرةالاولیاء التقاطی از مطالب کتاب‌های دیگر است. از آثار صوفیانهٔ مهم و مشهور مربوط به اواخر قرن چهارم تا پایان قرن ششم، چند اثر با احتمال زیاد ممکن است مأخذ نقل‌های مؤلف تذکرةالاولیاء باشند، که عبارت‌اند از: طبقات الصوفیه اثر ابوعبدالرحمن محمد سلمی نیشابوری، حلیةالاولیا ابونعیم اصفهانی، و رسالهٔ قشیریه نوشتهٔ ابوالقاسم قشیری. کشف‌المحجوب هُجویری نیز احتمالاً از منابع عطار بوده، زیرا عطار برخی از مضامین آن را با عبارات روان‌تر و رساتر آورده‌است.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
451
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
kalltun
kalltun
1394/01/09

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی تذکره الاولیاء - جلد 1

تعداد دیدگاه‌ها:
5
پس کتاب کو؟این که فقط ی صفحه تبلیغات تند خوانی است!!!!!!!(?)(?)(?)
نسخه ای که برای دانلود گذاشته شده، یک صفحۀ تبلیغاتی است. فایل کتاب موجود نیست.
غیر از سپاس بیکدران کاری نمیتوان کرد

بایزید بسطامی:
« به صحرا شدم؛ عشق باریده بود و زمین تر شده؛ چنانک پای به برف فرو شود، به عشق فرو می‌شد. »
از آپلود کننده بزرگوار، جناب kalltun تشکر می‌کنم.
و(ذوالنون)گفت:
«هیچ چیز ندیدم سخت تر از اخلاص در خلوت»(=تنهایی).
تذکره الاولیاء - جلد 1
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک