رسته‌ها
روزگار دوزخی آقای ایاز
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 71 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 71 رای
همزمان با نوشتن «قصه نویسی »، براهنی به نوشتن رمان «روزگار دوزخمی آقای ایاز» نیز مشغول بود؛ که شاید این رمان و کتاب «قصه نویسی » را بتوان دو اثر در هم تنیده و تفکیک ناپذیر از یکدیگر دانست . چراکه از پس سطرهای «قصه نویسی »، حضور پنهان نویسنده یی که رمان دغدغه اصلی اوست قابل تشخیص است .
همچنان که از دل سطرسطر رمان «روزگار دوزخی آقای ایاز» تئوریسینی سربرون می آورد که در حین حرکت خلاقانه در متن رمان ، به روند این حرکت و نحوه شکل گیری آن نیز می اندیشد. در «روزگار دوزخی آقای ایاز» نویسنده توانسته از راوی فاصله بگیرد و زبانی خلق کند که خواننده را همگام با راوی به تب و تاب و شیون بیندازد و بیهوده نیست که راوی در سطری از رمان ، می گوید: «مرا که ورق می زنید خودتان ورق می خورید.»
«روزگار دوزخی آقای ایاز» به محض انتشار توسط «ساواک » توقیف و مثله شد، درست مثل تن «منصور» که در صفحات آغازین همین رمان «مثله » می شد و انگار نویسنده در لحظه نوشتن رمان ، مثله شدن آن را پیشاپیش می دید و اینجاست که بی اختیار، طنین صدای نویسنده از مقدمه یکی از چاپ های «قصه نویسی » به گوش می رسد:
«ما به وسیله اعمال خود حوادث آینده را پیشگویی می کنیم بی آنکه خود دانسته باشیم که در ساختن آینده شرکت کرده ایم . بخشی از وجود من چهار نعل به سوی تحولات آینده می تاخت بی آنکه من خودم به آن وقوف داشته ، آن را آگاهانه به سوی آینده رهبری کرده باشم . انسان بی آنکه خود بداند گاهی غافلگیر می کند و آن وقت خود به وسیله خودش غافلگیر می شود.»
و انگار صحنه مثله شدن رمان توسط «ساواک »، پیش چشم نویسندگان جان می گیرد. صحنه یی که در آن ، نویسنده در حالی که شاهد نابودی اثر خویش است ، شاید باردیگر صدای «سلطان محمود» را از لابه لای سطرهای رمان خود می شنود که به «ایاز» فرمان می دهد: «اره را بیار بالا.»
پس از مثله شدن «روزگار دوزخی آقای ایاز»، براهنی چند رمان دیگر منتشر کرد که از آن میان می توان به «رازهای سرزمین من »، «آواز کشتگان » و «آزاده خانم و نویسنده اش » اشاره کرد.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
419
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
5IVE_6IX
5IVE_6IX
1394/01/07

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی روزگار دوزخی آقای ایاز

تعداد دیدگاه‌ها:
12
من نتونستم دانلود کن امتیازم کم شد ازم
از بهترین ها .. واقعا لذت بردم از خوندنش
مرا که ورق بزنید خودتان ورق می خورید.
داستان در برهه ای از تاریخ ایران در دوران سلطان محمود غزنوی می گذرد. با مردمانی متعلق به آن دوران و نیز گاهی افرادی که مانند هم عصران خود فکر نمی کنند. منصور نماینده آزادی خواهی و تفکر است یوسف چریک است و مبارز و صمد شاعری که سر خود را بر باد می دهد. راوی نیز نماینده مردم مفعول (ذهنی و جسمی) آن زمان است.
بی شک یکی از ماندگارترین کتاب ها است ولی گاهی حاشیه روی ها و سخنرانی های راوی خواننده را خسته می نماید.
یک شاهکار که آیندگان ستایش اش می کنند. یقین دارم
واقعا مرسی کتابناک عزیز..‌اصلا باورم نمیشه کتاب رو واسه دانلود گذاشتین،اینقدر باور نمیشه که سه بار دانلودش کردم ببینم واقعا دارم درست میبینم یا نه...چون این کتاب ه اصلا گیر نمیاد،میدونین من چقد دنبالش بودم.
همیشه به دوستام میگفتم فک کنم خود براهنی هم کتاب خودش رو نخونده،چون تا چاپ شده ساواک اونو جمع کرده...بازم مرسی،خیلی دمتون گرم...
سپاس که این کتاب کتابناکیش هم هست .
تازه شروع کردم به خوندم . فقط شنیدم که از داستانهای ماندگار تاریخ ادبیات ایران هست .
کتاب را که خوندم حتمن نظر خودم را اینجا یادداشت خاهم کرد .
روزگار دوزخی آقای ایاز اثری بی نظیر در رمان مدرن ایرانه که در فضاسازی رابطه ی ساختار با فضا و کلام اثر شگفت و شگرفیه .
باورم نمیشه این کتاب رو آپلود کرده باشید
من بیشتر از 15 سال که دنبال این کتاب می گشتم
بسیار ممنونم
روزگار دوزخی آقای ایاز
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک