رسته‌ها
تاریخ فتح اندلس
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 50 رای
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 50 رای
به تصحیح: ابراهیم ابیاری

« تاريخ فتح اندلس» ترجمه فارسى كتاب« تاريخ افتتاح اندلس» ابن قوطيه است. شهرت عمده ابن قوطيه مرهون اين اثر مى‏باشد. اين اثر كه تاريخ اندلس را از آغاز گشوده شدنش به دست مسلمانان‏در 93 ق / 712 م تا زمان فرمانروايى امير عبد الرحمن در 299 ق / 912 م به‏ اختصار در برگرفته، از اهميت ويژه‏اى برخوردار بوده و همواره مورد استفاده‏ محققان غربى و پژوهشگران مسلمان قرار گرفته است. هرچند در اينكه كتاب را ابن قوطيه‏ شخصا نوشته باشد، ترديد وجود دارد. ترديد از آنجا ناشى شده كه كتاب با جمله« اخبرنا ابو بكر محمد بن عبد العزيز قال...» آغاز مى‏شود و ادامه پيدا مى‏كند و اين‏ حكايت از آن دارد كه كتاب به انشاى ابو بكر نيست. اينكه ابن فرضى شاگرد ابن قوطيه در« تاريخ العلماء» اين‏ كتاب را به او نسبت نداده، مؤيد اين نظر است. احتمالا كتاب را ابن قوطيه املا كرده ويكى از شاگردان و يا دوستانش آن را نوشته است. ابن قوطيه در اين كتاب‏ تعصب ملى و قومى و حتى تفاخر به شاهزاده بودنش را، با ستايشهايى كه از پادشاه ان‏قوط مى‏ كند نشان مى‏دهد. از اين‏كه وى گاه از افسانه‏ ها و داستانهاى عاميانه‏ اى چون‏ كشتن اسيران اندلسى به امر طارق بن زياد و پختن و خوردن گوشت آنان به منظور ارعاب‏ مردم بومى استفاده مى‏ كند، به‏ نظر مى‏رسد احتمالا تحت تأثير عصبيت ملّى بوده است.
مؤلّف‌ در این‌ کتاب‌ در باره‌ فتح‌ اندلس‌ توسط‌ مسلمانان‌ و برخی‌ ازحکمرانان‌ آن‌ مطالبی‌ را ارائه‌ می‌دهد. این‌ کتاب‌ از آثار قرن‌ سوم‌ هجری‌ و ازمنابع‌ معتبر در باره‌ اندلس‌ اسلامی‌ به‌ شمار می‌آید.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
149
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
hanieh
hanieh
1393/06/11

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی تاریخ فتح اندلس

تعداد دیدگاه‌ها:
2
پاسخ فرستاده اسلام به رستم فرخزاد: ما آمده ایم تا هرکس از بندگان را که بخواهد از بندگی غیر خدا به بندگی خدا درآوریم واز ظلم وجور ادیان به عدل اسلام در آوریم واز تنگنای دنیا به فراخنای آخرت هدایت کنیم
پیام اسلام صلح،دوستی و برادری است و راهگشای مسیر سعادت یعنی اسلام ورود از دروازه قلب هاست.
تاریخ فتح اندلس
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک