Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

ولایت فقیه

ولایت فقیه

.
نظریه‌ ولایت‌ فقیه‌ دست‌آورد اندیشه‌ سیاسی‌ مکتب‌ شیعه‌است‌. این‌نظریه‌ از زمان‌ غیبت‌ امام‌ معصوم‌(عج‌) توسط‌ فقها و عالمان‌ شیعی‌ مطرح‌و تا عصر حاضر با پیروزی‌ انقلاب‌ اسلامی‌ و تأسیس‌ حکومت‌ اسلامی‌همچنان‌ ارائه‌ و نظریه‌پردازی‌ شده‌ است‌. نظریه‌ ولایت‌فقیه‌ به‌ عده‌ای‌ ازعالمان‌ دینی‌ اختصاص‌ ندارد بلکه‌ قاطبه‌ علما و فقهای‌ شیعه‌ بر این‌ باورندکه‌ تصرف‌ در امور مربوط‌ به‌ معصومین‌(س) در حوزه‌های‌ اجتماعی‌،دینی‌ و سیاسی‌ اداره‌ مسلمین‌ نیاز به‌ اذن‌ امام‌ معصوم‌(عج‌) دارد. بنابراین‌حتی‌ در افتاء و صلاحیت‌ صدور فتوا و یا أخذ سهمین‌ (أعم‌ ازخمس‌وزکات‌) بدون‌اذن‌امام‌معصوم‌(عج‌) ویانیابت‌ عام‌ازآن‌ امام‌(عج‌)امکان‌پذیر نیست‌. بنابراین‌ با اجازه‌ معصوم‌(عج‌) فقهای‌ شیعه‌ به‌ نیابت‌ ازامام‌ حق‌ تصرف‌ در اموال‌ مسلمین‌، افتاء و قضاوت‌ را خواهند داشت‌.
از عمده‌ مطالبی‌ که‌ در اندیشه‌ سیاسی‌ شیعه‌ مطرح‌ است‌ نظریه‌ «ولایت‌مطلقه‌ فقیه‌» می‌باشد. این‌ نظریه‌ از قرن‌ پنجم‌ هـ.ق توسط‌ شیخ‌ مفیدارائه‌شد و در قرون‌ بعد، این‌ دیدگاه‌ توسط‌ عالمان‌ دینی‌ همچون‌ابن‌ادریس‌ حلّی‌، محقق‌ کرکی‌، ملااحمدنراقی‌، علامه‌ محمدحسن‌ نجفی‌نظریه‌پردازی‌ گردید. در قرن‌ معاصر نیز امام‌ خمینی‌(ره) ولایت‌ مطلقه‌فقیه‌ را به‌ شکل‌ مستدل‌ در تألیفات‌ فقهی‌ خود ارائه‌ نمودند. اگرچه‌«ولایت‌ مطلقه‌ فقیه‌» در قرون‌ گذشته‌ جنبه‌ نظری‌ و صرفاً مطالعاتی‌ در فقه‌شیعه‌ داشت‌ امّا با پیروزی‌ انقلاب‌ اسلامی‌ و شکل‌گیری‌ حکومت‌ اسلامی‌در ایران‌ این‌ نظریه‌ کم‌ و بیش‌ به‌ تحقّق‌ پیوست‌ و عملاً با گذشت‌ بیش‌ ازبیست‌ سال‌ از تأسیس‌ جمهوری‌ اسلامی‌ در قالب‌ محدودیتهای‌ قانونی‌موجود در قانون‌ اساسی‌ در اصول‌ پنجم‌، پنجاه‌ و ششم‌، یکصدونهم‌،یکصدودهم‌ و یکصدویازدهم‌ این‌ قانون‌ از بعد حقوقی‌ نهادینه‌ گردید.

حق تکثیر:
ناشر الکترونیکی : امیر قربانی - اسفند ماه 1392
یادداشت ناشر الکترونیکی : طبق متن نوشته شده در نسخه HTML حق نشر برای کانون اندیشه جوان می باشدکه این کتاب به صورت HTML قابل دریافت از این سایت می باشد . بنده فقط
آن را به PDF تبدیل کرده ام . بنابراین نشر این کتاب در اینترنت آزاد می باشد .

» کتابناکهای مرتبط:
اقبال لاهوری، نریمان پارسی و صعود سلطنت پهلوی
خاطرات آندری گرومیکو
مسئله خلع سلاح در سازمان ملل متحد

آگهی
نسخه ها
RAR
حجم: 787 کیلوبایت
دریافت ها:
تعداد صفحات: ?
2.9 / 5
با 69 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 100
۱۳۹۳/۰۲/۲۰


پاسخنگارش دیدگاه
0794588448
Member
سلام تشکر میکنم از سایت زیبای تان کتابی را دانلود میکنم بارگیری نمی کند میشه همکاری کنین.....
نقل قول  
mbtorang
Member
یکی از سوالاتی که از سوی طرفداران پلورالیسم مطرح می شود این است که اصولا ما چگونه می توانیم بگوییم که خداوندی که هادی است فقط یک گروه را هدایت نموده و دیگران از این نعمت خداوند بی بهره اند و همچنین چگونه میتوانیم بر این عقیده مصر باشیم که حقیقت تنها از ان ماست؟

درباره پلورالیسم دو سؤال وجود دارد: 1ـ آیا در هر مسأله‌ای یک حقیقت وجود دارد یا حقایق متعدد؟ مخالفان پلورالیسم معتقدند هر مسأله تنها یک پاسخ صحیح دارد. مثلاً توحید حق است و شرک باطل. 2ـ آیا فقط کسانی که دین صحیح را شناخته‌اند از عذاب ابدی نجات خواهند یافت؟ جواب این است که کسانی که تلاش کرده‌اند و نتوانسته‌اند حقیقت را بشناسند و در حدی که توانسته‌اند عمل کرده‌اند، اهل نجات خواهند بود.
نقل قول  
siawash110
Member
نقل قول از venteda:
نقل قول از کامبیز شیخی:بحت سر این است که بنام خداوند چقدر اعمال متناقض انجام می دهند.. وهابی شیعه را بخاطر خداوند می کشد تکفیری بخاطر خداوند آدم سر می برد.. شیعه شهید می شود و انها را قبول ندارد صهیونیست بخاطر خدا فلسطینی می کشد الحمدلله بهشت جا دارد برای همه. مخصوصا منصد البته ارزوی محال است ..اما ای کاش خداوند به جبرییلش می گفت به پیامبران بفرما به مردم امر کنند که :من نه مسلمان و نه مسیحی و نه یهودیو .......من انسانم،همین.


دوست خوبم خدا گفته ولی کاهنان مذهبی نخواستند یا نتوانستند ببینند :

1- یَا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاکُم مِّن ذَکَرٍ وَأُنثَی وَجَعَلْنَاکُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاکُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِیمٌ خَبِیرٌ ( حجرات )
ای مردم! همانا ما شما را از یک مرد و یک زن آفریدیم و شما را شعبه شعبه و قبیله قبیله کردیم تا یکدیگر را بشناسید، بی شک گرامی ترین شما نزد خداوند با تقواترین شما است، همانا خدا دانا و آگاه است

2- إن هذه أمتکم أمة واحدة وأنا ربکم فاعبدون ( این مردم همه یک امت واخد هستند و من خدای شما هستم پس مرا عبادت کنید ( و بنده کسانی دیگر نباشید )

3- و ان هذه امتکم امه وحده و انا ربکم فاتقون (52) فتقطّعوا امرهم بینهم زبرا کلّ حزب بما لدیهم فرحون (53)
و این مردم همه یک امت هستند ( امتى واحده ) و من پروردگار همه شمایم پس از من بیندیشید (52).آنگاه مردم این را در میان خود پاره پاره کرده در آن فرقه فرقه شدند و هر گروهى به آنچه خود داشت و پسندیده بود دلخوش گشتند (53).
نقل قول  
venteda
Member
نقل قول از کامبیز شیخی:
بحت سر این است که بنام خداوند چقدر اعمال متناقض انجام می دهند.. وهابی شیعه را بخاطر خداوند می کشد تکفیری بخاطر خداوند آدم سر می برد.. شیعه شهید می شود و انها را قبول ندارد صهیونیست بخاطر خدا فلسطینی می کشد الحمدلله بهشت جا دارد برای همه. مخصوصا من

صد البته ارزوی محال است ..اما ای کاش خداوند به جبرییلش می گفت به پیامبران بفرما به مردم امر کنند که :من نه مسلمان و نه مسیحی و نه یهودیو .......من انسانم،همین.
نقل قول  
بحت سر این است که بنام خداوند چقدر اعمال متناقض انجام می دهند.. وهابی شیعه را بخاطر خداوند می کشد تکفیری بخاطر خداوند آدم سر می برد.. شیعه شهید می شود و انها را قبول ندارد صهیونیست بخاطر خدا فلسطینی می کشد الحمدلله بهشت جا دارد برای همه. مخصوصا من
نقل قول  
russlan
Member
نقل قول از sibtorsh:
اصل ولایت فقیه یک بحث اسلامی و شیعیه و مورد بحث سکولار ها و اتییست ها نیست


اصل این بحث برای و متعلق به شخصیه که اینجا بدنیا میآد و این عوامل ممکنه روی زندگیش به هر نحوی تاثیر داشته باشه.


نظر من چرا حذف شده؟
حال و حوصله ندارم دوباره کاری کنم پس به طور مختصر، شما این کتاب رو بخونید خصوصا قسمت عزل و نصب ولی فقیه بعد ببینید تا به الان چندین و چند مرتبه این مقام از وظایف خودش تخطی کرده و باید جدا میشده از منصبش.

نقل قول از bina88:
این گاوپرست و آتئیست اگر در هند باشند باید از نخست وزیر و قوانین آن کشور اطاعت کنند اگر در چین باشند یا در امریکا و یا در هر کشوری احترام به قوانین و حاکمیت آن ضروری عقلی و لازمه همزیستی است.

احتمالا فراعنه مصر همین حرف رو به برده هاشون میزدن
نقل قول  
bina88
Member
نقل قول از behdad1970:
نقل قول از sibtorsh:اصل ولایت فقیه یک بحث اسلامی و شیعیه و مورد بحث سکولار ها و اتییست ها نیست
البته شما که در نظام اسلامی ایران زندگی میکنی فقط به عنوان یک ایرانی حق نظر دادن داری ولی نمیتونی به‌عنوان یک کارشناس زیر سوال ببری
دوست گرامی کسی منکر این نیست که این بحث غیر شیعی هست اتفاقا شما با این کامنت تون چالش جدیدی را باز کردید که همه ما به دنبال پاسخ این چالش هستیم : که پس در ولایت فقیه تکلیف آته ایست ها و غیر مذهبی ها و همینطور برادران زرتشتی و یهودی و مسیحی و بهایی و سنی مذهب و همینطور گاو پرست و بت پرست و ستاره پرست چیه!؟

تکلیف مشخصه . این گاوپرست و آتئیست اگر در هند باشند باید از نخست وزیر و قوانین آن کشور اطاعت کنند اگر در چین باشند یا در امریکا و یا در هر کشوری احترام به قوانین و حاکمیت آن ضروری عقلی و لازمه همزیستی است.
نقل قول  
behdad1970
Member
نقل قول از sibtorsh:
اصل ولایت فقیه یک بحث اسلامی و شیعیه و مورد بحث سکولار ها و اتییست ها نیست
البته شما که در نظام اسلامی ایران زندگی میکنی فقط به عنوان یک ایرانی حق نظر دادن داری ولی نمیتونی به‌عنوان یک کارشناس زیر سوال ببریدوست گرامی کسی منکر این نیست که این بحث غیر شیعی هست اتفاقا شما با این کامنت تون چالش جدیدی را باز کردید که همه ما به دنبال پاسخ این چالش هستیم : که پس در ولایت فقیه تکلیف آته ایست ها و غیر مذهبی ها و همینطور برادران زرتشتی و یهودی و مسیحی و بهایی و سنی مذهب و همینطور گاو پرست و بت پرست و ستاره پرست چیه!؟
نقل قول  
sibtorsh
Member
اصل ولایت فقیه یک بحث اسلامی و شیعیه و مورد بحث سکولار ها و اتییست ها نیست
البته شما که در نظام اسلامی ایران زندگی میکنی فقط به عنوان یک ایرانی حق نظر دادن داری ولی نمیتونی به‌عنوان یک کارشناس زیر سوال ببری
نقل قول  
Blindfold
Member
ببخشید وارد بحثتون میشم ،، یه بنده خدایی چند روز پیش میگفت :
خداوند فرموده است : ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم > خدا احوال هیچ قومی را تغییر نمی دهد مگر آنکه اهل آن قوم حال
خود را تغییر دهند " رعد آیه ی 11 "

میگفت که باید خواهان تغییر باشیم یعنی منتظر نباشیم کسی برایمان تغییری ایجاد کند ، مردم توی خونه هاشون گوش به زنگ خبر ها نشستند و منتظر اینن که قهرماناشون بازیو ببرن و درگیر چایشون و یه حبه قندند و اگر کل دنیا هم جلوشون بسوزه باز هم یک بیننده هستن و نمیخواهند معنی شب تاریک رو بفهمن ....
ملی گرایی یه راهه ولی نه ناسیونالیسم افراطی که موجب بیگانه ستیزی بشه ؛ حالا ولایت فقیه هم وسیله ایه برای ایجاد تغییر ، نباید یه مشکل باشه و این همه توهین و بحث و تفرقه ایجاد کنه که یکی بیاد بگه حرامزاده و یکی دیگر ....
البته این نظرجمعی بود نه محترم است و نه غیر محترم و میتونه به چالش کشیده بشود {نقل قول}
شب خوش
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You