رسته‌ها
دعای صباح
امتیاز دهید
5 / 3.7
با 144 رای
امتیاز دهید
5 / 3.7
با 144 رای
دعای پرفیض صباح حضرت امیرالمومنین (ع) بهمراه ترجمه فارسی

دعای صباح آن حضرت که در میان ادعیه امامیه، دعایی است مشهور و عالی مضمون که ضمن شرافت خاص روایی، کلید ابواب علم و حکمت و آداب را بر خواننده زیباشناس هدیه میفرماید و به همین جهت حضرتش آنرا « مفتاح الفتوح النجاح و رموز کنوز الفلاح » نامیده و هر صبح بعد از نماز فجر و طلوع صبح صادق تا برآمدن آفتاب آنرا قرائت میفرمود.
علامه مجلسی رضوان الله تعالی علیه در کتاب شریف «بحارالانوار» بعد از ماخذ فراوان دعا مانند «اختیار المصباح» سید بن باقی و غیره چنین نگاشته است که: شریف یحیی بن قاسم علوی نسخه ای از دعا بخط حضرت زیارت فرمود که عبارت زیر در آن مکتوب بوده است:
«بسم الله الرحمن الرحیم این دعایی است که تعلیم نمود مرا رسول خدا (ص) و میخوانند آنرا هر صبح .. نوشته است این را علی بن ابی طالب در آخر روز پنج شنبه یازدهم شهر ذی حجه الحرام سال بیست و پنج هجری»
قطع نظر از ساتید صحیح و روایات صریح مروی از حضرت، شهرت و علو مضامین، دعاء را بی نیاز از گفتگو در خصوص صدور آن میدارد که در واقع کلام گهر بارش فوق کلام مخلوق و دون کلام خالق است. بر اساس اهمیت ویژه دعا، در فرهنگ مکتوب تشیع، علما و دانشمندان متعدد با گرایشهای مختلف روایی، حکمی، فلسفی و عرفانی به ترجمه و شرح این دعای شریف اهتمام خاصی مصروف داشته اند.

فرازی از این دعا:
« ای خدا این مرکب سرکش هوی و هوس که نفس بر آن سوار است بسیار مرکب بدرفتاری است. خدایا بر در رحمتت به دست امیدواری می زنم و به درگاه کرمت پناه می آورم و از تعدی هوای نفس به سوی تو می گریزم و به اطراف رشته های عنایتت به دست دوستی چنگ می زنم که از سر جرم و خطا و لغزشهایم در گذری و از در افتادنم به وادی هلاکت نگاه داری. باری ای خدایی که به عزت و بقای ابدی منحصر به فردی و همه بندگان به سر پنجه مرگ و فنا مقهورند، از گناهانم تمام درگذر به حرمت مقام محمد و آل محمد ای خدای بخشنده بخشنده بخشنده. »


يكی از نكات ظريفی كه نيايشگر بايد مورد توجه قرار دهد، تناسب ميان خواسته‌های خويش از خداوند با ظرفيت روحی خود است، كه اگر واجد ظرفيت لازم نباشد ممكن است با دعا، برای خود مشكل و گرفتاری درست كنديكی از دوستان شيخ نقل می‌كند كه: زمانی بود كه وضع كاسبی من به هم خورد و از اين بابت ناراحت بودم، تا اين كه روزی جناب شيخ از من پرسيد: « چرا ناراحتی؟ » من هم جريان را برای ايشان تعريف كردم فرمودند:
مگر تعقيبات نمی‌خوانی؟
عرض كردم: چرا مي‌خوانم
فرمودند چه می‌خوانی؟
عرض كردم: من دعای صباح حضرت اميرالمؤمنين عليه السلام را می‌خوانم فرمودند
به جای دعای صباح، سوره حشر و دعای عدليه را در تعقيبات بخوان تا مشكلات شما مرتفع شود
عرض كردم: چرا دعای صباح را نخوانم؟
فرمودند اين دعا فقرات و نكاتی دارد كه فرد بايد توانايی و كشش آن را داشته باشد، اميرالمؤمنين عليه السلام در اين دعا از باری تعالی درخواست می‌فرمايند كه: خدايا دردی به من عطا فرما كه در آن لحظات هم از يادت غافل نشوم. لذا اين دعا ظرفيت خاص خود را نياز دارد و شما بدون داشتن ظرفيت لازم دعای صباح را خوانده‌ای و چنين مشكلاتی برای شما ايجاد شده‌است. بنابراين، شما به جای دعای صباح، سوره حشر و دعای عديله را بخوان، ان شاء الله مشكلات مرتفع میشود
پس از مدتی كه شروع به خواندن سوره حشر و دعای عديله نمودم، يكی از رفقا ده هزار تومان به من قرض داد، با آن پول كار كردم، منزل هم خريدم و كم كم كارم راه افتاد..
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
5
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
hamid
hamid
1386/09/20

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی دعای صباح

تعداد دیدگاه‌ها:
1
سلام دست شما درد نکنه
خیلی عالی هست سایتون از شما ممنون هستم و التماس دعا دارم
دعای صباح
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک