نسخه ها
PDF
حجم: 2 مگابایت
تعداد صفحات: 101
4.4 / 5
با 36 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 1
۱۳۹۲/۱۱/۱۷


پاسخنگارش دیدگاه
shamlo
Member
مائو بر این باور بود که از 600میلیون نفر جمعیت چین، حدود 30 میلیون نفر دشمن خلق بودند. دیدگاه او ساده بود: « این همه جمعیت داریم، از دست دادن چند نفر به جایی برنمی خورد. چه فرقی می کند؟ » او همین تفکر را در بارۀ بمب اتم نیز به کار می برد. مائو در یک سخنرانی گفت که:« مایل است 300 میلیون چینی را از دست بدهد. این به معنی نصف جمعیت است، ولی با توجه به این که کشور می تواند نفرات بیشتری تولید کند زیان بزرگی نیست.»
مائو شورش را دوست داشت و می خواست کل جهان را زیرورو کند. درهم شکستن معابد و سوزاندن کتاب ها تنها بخشی از نابود کردن فرهنگ کشور بود.. ترانه های سنتی ممنوع شدند. میهمانی و جشن عروسی را تقبیح می کردند. جشنواره ها و مراسم دینی سنتی ممنوع شدند. شخم زدن آرامگاه های نیاکان نماد انکار گذشته و خانوده بود. همان طور که نشریۀ چین جوان نوشت: « چارچوب خانواده که هزاران سال وجود داشته است، درهم شکسته است... باید کمون های خلق را خانوادۀ خودمان بدانیم وتوجه چندانی به تشکیل خانواده ای جداگانه برای خودمان نداشته باشیم.»
یونگ چانگ که برخی از پیامدهای نظریۀ مائو را از نزدیک دیده بود، در بارۀ آن ها می گوید:
در روزهای بعد از مرگ مائو بسیار فکر کردم. می دانستم که او را فیلسوف می دانند و سعی می کردم بفهمم «فلسفۀ» او واقعاً چه بود. به نظر می رسید اصل اساس این فلسفه نیاز (یا میل) به تعارض ابدی بود. به نظر می رشید که هستۀ تفکر او این است که مبارزات انسان نیروی محرکۀ تاریخند و برای ساختن تاریخ، باید هموراه به تولید انبوه دشمنان طبقاتی پرداخت. نمی دانم آیا هیچ فیلسوف دیگری بوده است که نظریه هایش به رنج و مرگ این همه انسان منتهی شده باشد؟ «انسانیت: تاریخ اخلاقی سدۀ بیستم». جاناتن گلاور. فصل « برنامل آرمانشهری مائو » ص 496
این کتاب که اخیراً توشط نشر آگه منتشر شده و با وجود قیمت به نسبت بالایی که دارد (35 هزار توامن)، در کمتر از دو ماه به چاپ دوم رسیده. این کتاب از سوی بسیار یاز فیلسوفان و روشنفکران غربی مورد تحسین قرار گرفته و خشایار دیهیمی نیز آن را ویراستاری کرده است.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You