Hiweb

مفتاح الفلاح

نویسنده:
.
«مفتاح الفلاح» یکى از ارزنده‌ترین کتب ادعیه در فرهنگ شیعى است که توسط یکی از بزرگترین دانشمندان و عرفای شیعه به رشته تحریر درآمده است . اهمیّت این اثر یکى به لحاظ جلالت قدر و مقام رفیع علمى و معنوى گردآورندۀ این اثر است که با شناخت دقیق و فهم عمیق خود از معارف معصومین علیهم السّلام مجموعه‌اى از احادیث متقن وارده در این باب را گردآورى نموده است.
اهمیّت و ویژگى دیگر این مجموعه در اینست که یک برنامۀ روحى و روانى براى تمام اوقات شبانه‌روز مى‌باشد. بدین معنا که انسان در هر ساعتى از ساعات که حال دعا و استغاثه داشته باشد مى‌تواند با مضامینى عالى با معبود و معشوق یگانۀ خود راز و نیاز نموده و روح خود را در معرض اشراقات و انوار قدسیّۀ الهى قرار دهد. چنان که بعضى ارباب معرفت عمل بدان را به عنوان دستور العمل سلوکى برخى شاگردان خود قرار مى‌دادند.

مقدمه علامه حسنزاده پیرامون این کتاب معنوی:
کتاب حاضر به نام «منهاج النجاح فی ترجمة مفتاح الفلاح» ، یکى از مائده‌هاى پر فائدۀ آسمانى است که عائد نفوس شیّقه و شیفتۀ به کمال مى‌گردد.
اصل آن اعنى «مفتاح الفلاح» تألیف منیف ابو الفضائل مشتهر آفاق علاّمه شیخ بهاء الملّة و الدّین است که در وظائف اهل دیانت به آداب و اعمال واجب و مندوب روز و شب به بهترین نظم و اسلوب تدوین فرموده است. محاسن آن غریز و مطالب آن عزیز است. هم مشحون به حقایق لطائف منطق سفراى الهى درگاه راز و نیاز با خداوند بى‌نیاز است، و هم حافل دقایق معانى در بیان اسرار مستسرّ آیات قرآنى، و ادعیه و اذکار مأثوره است. کوتاهى سخن: انسان آگاه و زبان‌دان و گوهرشناس باید بدان انس بگیرد تا قداست و نفاست چنان درّ یتیم را دریابد، و گر نه زبان قلم در وصف و تحریر آن زبونست.

معلّم بزرگ مرحوم آیة اللّٰه مولى حسینقلى همدانى که به فرمودۀ بعضى از مشایخ ما سیصد تن از اولیاء اللّٰه در محضر انور او تربیت شده‌اند، مى‌فرمود: کتاب «مفتاح الفلاح» شیخ بهائى براى عمل کردن خوب است.

اما «منهاج النّجاح» ، شرح و ترجمۀ آنست که به قلم بارع عالم سامى امامى، و نویسندۀ نامى گرامى على بن طیفور بسطامى از اعلام قرن یازدهم هجرى، در جودت تعبیر و عذوبت تقریر مصداق انّ من البیان لسحرا است. خود «منهاج» لسان صدق فصیحى است که پیش از مراجعه به تراجم رجال علم، و تذکره‌هاى ارباب قلم معرّف مقام شامخ دانشمند بزرگ بسطامى، و فسحت میدان فضل و کمال اوست. زیرا که به حکم محکم قُلْ کُلٌّ یَعْمَلُ عَلىٰ شٰاکِلَتِهِ اثر هر کس نمودار دارائى اوست.
شگفت اینکه چنین گوهر گرانبها و نادرۀ روزگار، نه تنها اینکه تاکنون به طبع نرسیده است و به مشتریان بازار معارف عرضه نشده است؛ بلکه نسخۀ خطّى آن نیز چون نام خود على بن طیفور مانند عنقاى مغرب از میانه غائب، و چون اکسیر معروف به کیمیا مطلوب کل طالب است آنچنان که بسى گنجینۀ مکتبه‌هاى نامدار عمومى از آن تهى و بى‌نام‌اند. و بسى کتب رجال عارى از نام عالم بسطام‌اند.
مع الوصف از عنایات الهى دو نسخۀ این جوهر نفیس در تصرف این کمترین است که اصل همین کتاب مطبوع‌اند. و اینک به مشیّت خداوندگارى قلم تقدیر رقم زد که توفیق رفیق مدیران مفضال و گرانقدر انتشارات حکمت گردد، و این گوهر شب‌چراغ از ناحیت آن مطبعۀ خیر نهاد و برکت مآل مانند دیگر آثار منتشرۀ ارزشمندش در فرا راه سلاّک الى لقاء اللّٰه تعالى قرار گیرد تا چون نام شریفش منهاج نجاح و مفتاح فلاح آنان بوده باشد.
انتشارات حکمت به خود ببالد ! که سعادت نشر چنین اثر جسیم و تراث علمى عظیم نصاب نصیب او گردیده است که بلا شکّ مایۀ برکات معنوى متوالى وى خواهد بود.


حق تکثیر:
از فوت مترجم بیش از سی سال می گذرد.

» کتابناکهای مرتبط:
مجموعه رباعیات ابوسعید ابوالخیر
هزلیات سوزنی سمرقندی
دیوان فرصت

نسخه ها
PDF
حجم: 15 مگابایت
تعداد صفحات: 485
4.6 / 5
با 50 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 9
۱۳۹۲/۱۰/۰۴


پاسخنگارش دیدگاه
zandagahi
Member
فوقعلاده بی نظیرین
نقل قول  
نرگس
ناظر
نقل قول از mmmiiimmmooo:
با سلام
موقع دانلود کردن متاسفانه دچار مشکل می شود. فایل دانلود شده خراب است لطفا بررسی کنید

کاربر گرامی فایل کتاب سالم است و مشکلی ندارد. با نرم افزار Adobe Reader قابل خواندن است.
نقل قول  
mmmiiimmmooo
Member
با سلام
موقع دانلود کردن متاسفانه دچار مشکل می شود. فایل دانلود شده خراب است لطفا بررسی کنید
نقل قول  
با درود ...کلید رستگاری از که جو ییم....بهایی را بیابیم خاک بوییم ....چو او شیخ است و ما افتاده گانیم....بخوانیم از کتابش نکته گوییم .......هدیه به دوستداران کتاب هایش
نقل قول  
با درود و سپاس از محبت های شما از کتب رضوان ا..ه شیخ بهایی کمال استفاده را خواهم برد رهین منت شما هستم امیر صادقی
نقل قول  
behdarvand0
Member
با تشکر
تشکر خداخیرتان بده و همه را توفیق عمل بندگی
نقل قول  
با تشکر از شما و سعیتان مشکور
نقل قول  
waez14
Member
سلام تشکر خداخیرتان بده و همه را توفیق عمل بندگی خالص
نقل قول  
vasekara
Member
معلّم بزرگ مرحوم آیة اللّٰه مولى حسینقلى همدانى که به فرمودۀ بعضى از مشایخ، سیصد تن از اولیاء اللّٰه در محضر انور او تربیت شده‌اند، فرموده:


کتاب «مفتاح الفلاح» شیخ بهائى براى عمل کردن خوب است.

با تشکر از poorfar
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You