رسته‌ها
بازگشت
امتیاز دهید
5 / 4.3
با 41 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.3
با 41 رای
.
متن کامل

کتاب «بازگشت» جلد چهارم از مجموعه آثار مرحوم دکتر علی شریعتی را در برمی گیرد.که شامل سخنرانی مهم او «بازگشت به خویشتن» است.
دکتر شریعتی در کتاب بازگشت به خویشتن به جایگاه انسان شرقی در دیدگاه غرب می پردازد و با نقل قول از ارنست رنان می گوید غرب نژاد کارفرما و شرق نژاد عمله است. همچنین به نقل از زیگفرید میگوید غربی مغز صنعتی و اداری و تمدن ساز دارد اما شرقی مغز احساسی و عاطفی متوسط و از اندیشیدن و نظام و نتیجه گیری امروزه عاجز است. در چنین شرایطی شریعتی می گوید ما باید به خویشتن بازگردیم. ایشان می گوید همه کوشش دو قرن اخیر غرب صرف ایجاد ایمان به غرب و بی ایمانی به خویش شده است . این است که اقای موریس تورز می گوید در افریقا ملت الجزایر وجود ندارد بلکه ملتی در حال شدن است برای اینکه می خواهد تمدن بزرگ شمال افریقا را که در چندین قرن پیش بزرگترین فیلسوف و جامعه شناس جهان و بنیانگذار جامعه شناسی ( منظور ابن خلدون است)در انجا بوده است را نادیده انگارد. این است که غرب کاری کرد که در همین جامعه خودمان می بینیم به ادمی می گویند متمدن که مصرفش بالا رفته است نه شعورش. لذا اگر مصرف ناخن مصنوعی یا استفاد از لوازم ارایش نسبت به قبل بیشتر شده است, این یعنی متمدنتر شده ایم. حال آنکه کسی باید در مقابل بگوید آیا آن مادرهایی که ستارخان ها ودیگران را در دامن خود می پروردند و حنا به سرشان می زدند , متمدن نبودند…
بازگشت به خویش یعنی بازگشت به خویشتن اصیل انسانی و احیای ارزش‌های فرهنگی و فکری سازنده و مترقی و آگاهی بخش خود ما. بازگشت به خویش نه آن چنان که پس از مد شدن مخالفت با غربزدگی، خود این چنین غربزده‌ها باز این را مد کرده‌اند و نمی‌دانند که بازگشت به خویش به مدرن شدن و تظاهر کردن و به فرنگی بد گفتن و به آداب و رسوم کهنه بومی و ارتجاعی برگشتن نیست. بازگشت به خویش یک نهضت عمیق و دشوار خودشناس و خودسازی است، لازمه‌اش شناختن تمدن و فرهنگ اروپا است. شناختن دنیای امروز با همه زشتی‌ها و زیبایی‌هایش و نیز شناختن تاریخ تمدن و فرهنگ و ادب و مذهب و اصالت‌های انسان و عوامل انحطاط و ارتقاء تمدن و اجتماع ما و تفاهم با توده مردم و تجانس با متن جامعه و بالاخره احیای آنچه انحطاط در ما کشت و استعمار از ما برد و در میان ما نسخ کرد و قلب کرد ...........
بازگشت به خویش چگونه؟ آن چنان که اقبال بازگشت، به اروپا رفت و یک فیلسوف متفکر امروز در سطح جهان شد، فرهنگ و تمدن و جامعه غرب را محققانه شناخت و سپس بازگشت . . .

فهرست مطالب:
دفتر اول
بازگشت به خویشتن
بازگشت به کدام خویش؟
وصیت نامه فرانتس فانون
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
poorfar
آپلود شده توسط: poorfar
۱۳۹۲/۰۸/۱۵
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
493
فرمت:
PDF

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی بازگشت

تعداد دیدگاه‌ها:
8
[quote='padshah nashnas']نقل قول از siamack2542:مزخرفات محض مثل همه آثار دیگه ششما که آثار دیگه ی ایشون رو خوندین و با هوشمندی و درایت متوجه شدید که مزخرف هستند ، چرا وقتتان را برای خواندن این کتاب مزخرف[!]تلف کردید؟[/quote] دلیلی نمیبینم برای حضرتعالی توضیحی بدم . شما مسوول نظر دیگران نیستی.
[quote='siamack2542']مزخرفات محض مثل همه آثار دیگه ش[/quote]شما که آثار دیگه ی ایشون رو خوندین و با هوشمندی و درایت متوجه شدید که مزخرف هستند ، چرا وقتتان را برای خواندن این کتاب مزخرف[!]تلف کردید؟
کتابی بسیار جالب. توصیه می کنم همگی بخوانند.
من در کنفرانس های ارشاد نشان داده ام که اصولاً ملیّت ایرانی پس از حمله عرب به » ملّی شده « وجود آمد! علمای 0 اخیر هم بسیار زور زدند تا به جای نبوغ های جهانی، همچون ابوعلی و خوارزمی، حتّی یک چهره با ارزش علمی و ادبی در ایران باستان بیابند و نیافتند و نیز نتوانستند ثابت کنند که نهضت های خانه ای خیانتکاری چون افشین، و مردآویج، آدم کش هولناک، و مقنع حقه باز و خونخوار، و دیگر بازیچه های دست خلیفه عباسی، که به خاطر بازگشت حکومت های خانوادگیشان در محل، مردم ساده و منحط را آلت دست خود می کردند و به وسوسه های هوشیارانه خلیفه عرب به جان هم می افتادند و سر یکدیگر را به پیشگاه حضرت خلیفه می بردند، هیچکدام به سائقه ملّیت بوده باشد. و از میان اینان تنها مردی، که هم از میان توده برخاسته بود و هم در نبردش صمیمی و معتقد و رشید بود، بابک بود که به دست همین قهرمانان ملّی ساخت علمای ملّی اخیر، قربانی خلیفه شد و او هم چنان که همه می دانند مزدکی بود و مزدکی ها پیش از مسلمان ها، بر ضدّ مذهب زرتشت و رژیم ایران قیام کرده بودند.
سلام امیدوارم هرچه سریعتر این مشکل حل شود
کتابی عالی به تمام مسلمانانی که علاقه به حقیقت دارند توصیه میکنم
با سلام خدمت تک تک کاربران . متاسفانه به دلیل تنگ نظری برخی افراد و موسسات و وجود رقابت منفی از طریق اعمال فشار و احتمال بروز مسائل حقوقی برای مسئولین سایت در سطح گسترده فعلن امکان دانلود هیچ کتابی امکان پذیر نیست . بدیهی است این وضعیت موقت بوده و تا حصول نتیجه مطلوب در رایزنی ها جهت جلوگیری از ایجاد مشکل در کار سایت ناگزیر میباشد . از شکیبایی شما عزیزان و همراهان سپاسگزاریم و محتاج آرزوها و دعاهای قلوب پاکتان . لازم به ذکر است که با توجه به مشغله ایجاد شده برای مدیر سایت خواهشمندیم ضمن حفظ آرامش از ارسال پیام و پرسش به پروفایل ایشان خودداری فرمایید
PDF
4 مگابایت
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل
comment_comments_for_the_file