رسته‌ها

گفت و شنودهایی در ریاضیات

گفت و شنودهایی در ریاضیات
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 63 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 63 رای
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
.
« کتاب "گفت و شنودهایی در ریاضیات" کتابی است بسیار جذاب و با زبان ساده ، که شما را با رمز و راز و تاریخچه ی برخی متفکران برجسته ی ریاضی آشنا می کند.
شامل سه گفت و شنود درباره ی معنا و کاربرد ریاضیات است. نویسنده ی این کتاب که خود یک ریاضیدان و آموزگار ماهر ریاضی است برای آنکه برای خواننده ی عام معنا و مفهوم و اهمیت و کاربرد ریاضیات را توضیح دهد این گفت و شنودها را با بهره گیری از قدرت تخیل خود در بستر تاریخی مناسب و از زبان شخصیتهای نامدار و صاحب سبک تاریخ ریاضیات بیان کرده است. نکته ی جالب این است که در هر گفت و شنود یک ریاضیدان بزرگ با یک شخص تازه کار ولی علاقه مند درباره ی ریاضیات صحبت می کند و درست به همین دلیل حرفهای رد و بدل شده بسیار ساده و قابل فهم هستند اما علیرغم سادگی و روان بودن کلام، مفاهیم بیان شده در این گفت و شنودها مفاهیم عمیق و بنیادی ریاضیات هستند. با این دیدگاه می توان سبک نوشتاری این کتاب را سهل ممتنع دانست.

اما درباره ی گفت و شنودها

گفت و شنود اول بین سقراط و بقراط است. در این گفت و شنود مکتب فلسفی افلاطونی (منطق گرایی) در ریاضیات از زبان سقراط برای بقراط که در ابتدای راه آموختن ریاضیات قرار دارد تشریح می شود. مکاتب سه گانه ی مشهور در فلسفه ی ریاضی منطق گرایی، صورت گرایی و شهودگرایی هستند. غالب افراد آشنا با ریاضیات منطق گرا هستند ولی اکثراً به صورت رسمی این موضوع را نمیدانند.

گفت و شنود دوم بین ارشمیدس و حاکم جزیره ی سیراکیوز درباره ی کاربرد ریاضیات است. در این گفت و شنود ارشمیدس به عنوان یکی از پیشگامان استفاده ی عملی از ریاضیات، درباره ی نحوه ی به کارگیری ریاضیات توضیحات جالبی می دهد. سخنان بیان شده از زبان ارشمیدس در واقع توضیحی ساده درباره ی آن چیزی است که ما امروزه به آن مهندسی می گوییم.

گفت و شنود سوم بین گالیله و دو شخص مبتدی دیگر درباره ی استفاده از ریاضیات برای کشف حقیقت است. گالیله به عنوان نخستین کسی که سعی کرد حرکت اجسام را با استفاده از ریاضیات توضیح دهد در این گفت و شنود درباره ی کاربردهای ریاضیات در کشف قوانین کلی حاکم بر جهان صحبت می کند. در واقع در این گفت و شنود گالیله درباره ی کاربرد ریاضیات در فیزیک سخن می گوید.»

و در کل اثری است به صورت داستانی و دیالوگ محور که مهمترین مسائل ریاضیات را به زبانی شیرین بازگو می کند.

*با سپاس از دوست کتابناکی ام Euler.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
142
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
poorfar
poorfar
۱۳۹۲/۰۵/۲۵

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی گفت و شنودهایی در ریاضیات

تعداد دیدگاه‌ها:
4
من از همراه شدن با بزرگان ریاضی و علم لذت می برم و از خدا می خواهم این حس را از من نگیرد.
یه کم در مورد سعید قهرمانی اطلاعات بدین.کتاب جالبیه:-(
PDF
گفت و شنودهایی در ریاضیات
3 مگابایت
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل
comment_comments_for_the_file
کاربر گرامی!
امکان خرید اشتراک از خارج کشور ایران، با استفاده از حساب پی‌پال فراهم شده است.