رسته‌ها
با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.
تلبیس ابلیس
امتیاز دهید
5 / 4
با 27 رای
امتیاز دهید
5 / 4
با 27 رای
«ابوالفرج عبدالرحمن بن علی ابوالفضائل جمال‌الدین بغدادی، معروف به ابن جوزی (510 هجری/1116م - 12 رمضان 592 هجری) عالم حنبلی مذهب بغدادی و نویسنده ی پر کار و متفنن بود. نام او(ابن جوزی) منسوب به محله‌ی فرضه‌الجوز در بغداد است. وی به دانش‌های دیگری مانند: اخلاق، فلسفه و پزشکی نیز توجه داشت و از 13سالگی به تألیف پرداخت و تا پایان عمر از نوشتن بازنایستاد. ابوالفرج ابن جوزی بیش از 100 کتاب در رشته‌های گوناگون و در کل بیش از 380 کتاب و رساله نوشت. از کارهای بی‌سابقه‌ی او، بیان یک دوره تفسیر قرآن بر روی منبر است. می توانیم به تلبیس ابلیس ابن الجوزی همچون یک سند مهم تاریخ فکری و اجتماعی دنیای اسلام در قرن ششم بنگریم، پیداست که این نگرش باید توأم با نقادی باشد. تلبیس ابلیس شاهکاری است در روانشناسی اعتقاد و کردار و مجموعه تصاویر زنده ای است از بازیهای نفس و هوی، که هر کس با تأمل در آن می تواند بسنجد تا چه اندازه دستخوش فریبهای شیطانی است. ان شاء الله که تألیف اصل کتاب و نیز ترجمه آن از جمله مصداقهای تلبیس ابلیس نباشد. (از مقدمه ی مترجم)

باب های کتاب:

باب اول: امر به همراهی سنت و جماعت
باب دوم: در نکوهش بدعت و بدعت سازان
باب سوم: در بر حذر داشتن از فتنه ها و حیله های ابلیس
باب چهارم: در معنای فریفتاری و فریفتگی
باب پنجم: در بیان تلبیس ابلیس در عقاید و کیشها

باب ششم: در بیان تلبیس ابلیس از راه علم بر عالمان
باب هفتم: در تلبیس ابلیس بر حاکمان و شاهان
باب هشتم: در تلبیس ابلیس بر عبادت پیشگان
باب نهم: در تلبیس ابلیس بر زاهدان
باب دهم: در تلبیس ابلیس بر صوفیان
باب یازدهم: در تلبیس ابلیس بر اهل دین از راه کرامات نمایی
باب دوازدهم: در تلبیس ابلیس بر عامیان
باب سیزدهم: در تلبیس ابلیس بر همگان از راه آرزوهای دور و دراز

دکتر ابراهیمی دینانی در مورد این کتاب می نویسد:
ابن جوزی - واعظ، مفسر و فقیه حنبلی - با تأکید بر لزوم عقل و استدلال برای وصول به اعتقاد دینی، کتاب تلبیس ابلیس را آغاز می‌کند، اما پس از نکوهش و سرزنش فیلسوفان و ناتوان از توفیق در مناظره با آنان، خواننده ی کتاب خویش را میان تقلید - که عقل در آن راه ندارد - و استقلال عقلی - که ترک جمود بر ظواهر است - سردرگم رهامی‌سازد. (مجله ی مقالات و بررسیها تابستان 1376 - شماره 61 )

این کتاب از منابع قدیمی و مهمی است که به طور مفصّل به ردّ صوفیه پرداخته است.( در حدود 200 صفحه)
متن تایپ شده است.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
آپلود شده توسط:
mohsen21
mohsen21
۱۳۹۲/۰۴/۰۳
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی تلبیس ابلیس

تعداد دیدگاه‌ها:
5
سلام کتاب تلبیس و ابلیس از 513 صفحه 16 صفحه روی سایت است .
ممنون از کتابناک به دوستان پیشنهاد میکنم کتاب حافظیات استاد رو هم بخونند.
ممنون که این کتاب را گذاشتید، اگر کسی از دوستان دسترسی به کتابهای دیگر آقای ذکاوتی دارد لطفا کتاب «ابوحیان توحیدی» را آپلود کند. بسیار ممنون می‌شوم.
«ابوالفرج ابن جوزی عالم حنبلی و نویسنده ی پر کار و متفنن به سال 511 یا 512 در بغداد زاده شد. می توانیم به تلبیس ابلیس ابن الجوزی همچون یک سند مهم تاریخ فکری و اجتماعی دنیای اسلام در قرن ششم بنگریم، پیداست که این نگرش باید توأم با نقادی باشد. تلبیس ابلیس شاهکاری است در روانشناسی اعتقاد و کردار و مجموعه تصاویر زنده ای است از بازیهای نفس و هوی، که هر کس با تأمل در آن می تواند بسنجد تا چه اندازه دستخوش فریبهای شیطانی است. ان شاء الله که تألیف اصل کتاب و نیز ترجمه آن از جمله مصداقهای تلبیس ابلیس نباشد.
ان شاء الله که تألیف اصل کتاب و نیز ترجمه آن از جمله مصداقهای تلبیس ابلیس نباشد :D
تلبیس ابلیس
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک