رسته‌ها
طلوع و غروب دولت موقت
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 27 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 27 رای
سی وهفت سال، دوران سلطنت محمد رضا پهلوی سپری شد و تشکیل دولت موقت مهندس بازرگان، آغاز فصل تازه ای را در تاریخ ایران زمین خبر داد. داوری درباره ی کم وکیف این دوران نیز بـــر عهده ی تاریخ است، پس به دور از هرگونه تعصب و غرض ورزی، طلوع و غروب دولت موقت را باز می نگریم و روز شمار وقایع را به اجمال مرور می کنیم.
سخن از گذشته ای نه چندان دور در میان است، روزهایی که هنوز خاطرات تلخ و شیرین آن را به باد فراموشی نسپرده ایم و می توانیم در محضر دادگاه تاریخ بر آن چه به ریشه ی تحریر در آمده است، مهر تایید بگذاریم.
بسیاری از مــا فعالانه ایفاگر نقش یا نقش هایی در آن دوران بوده ایم و حـــال می توانیم با نگریستن به گذشته، عیار اعمالمان را محک بزنیم. شماری هم که فقط تماشگر بوده ایم، می توانیم خود را به جای نقش آفرینان به تصور آوریم و با ارزیابی آن چه می توانستیم انجام دهیم، سود یا زیان ناشی از خاموش و ساکن بودن خود را بر آورد کنیم، باشد که گذشته راه گشای آینده شود.
باری، جنینی که نطفه اش در 15 بهمن ماه 1357 بسته شد، نه ماه بعد در 14 آبان ماه 1358، با نام انقلاب دوم چشم به جهان گشود و نقطه ی پایان را بر دوران حکومت نه ماهه ی دولت موقت نهاد و آغازگر فصلی دیگر در تاریخ ما گردید، فصلی که خود کتابی بس خواندنی است.
از روز شروع کار دولت موقت تا غروب این دولت، در ایران انقلابی هر روز اتفاقهایی رخ نموده است که ما در این کتاب به شرح آن وقایع می پردازیم. بدیهی است ابتدا اخبار روزانه ی جراید و رادیو ها را نقل می کنیم و سپس برای تکمیل مقال در حد ضرور تفصیل خبر را می آوریم.
از آن جا که مطالب نوشته شده در کتاب بیانگر رویدادهای همان روزها است، از شهیدانی که در زمان حیات نامشان آورده شده، بدون ذکر عنوان شهید سخن به میان آمده است. عناوین و سمتها ی افراد نیز مربوط به تاریخ یادآوری از آنان است و تغییرات بعدی را شامل نمی شود.
به امید آن که خوانندگان گرامی در صورتی که به نقصی یا اشتباهی برخورد کنند، از راهنمایی و هدایت نویسنده، دریغ نفرمایند.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
276
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
khar tu khar
khar tu khar
1392/05/09
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی طلوع و غروب دولت موقت

تعداد دیدگاه‌ها:
2
سلام
من خیلی نیاز ضروری دارم به این کتاب لطفاً لینک رو بذارید
سلام.
درحال حاضر امکان خرید این کتاب در داخل کشور وجود ندارد لطفن لینک را قرار دهید
طلوع و غروب دولت موقت
عضو نیستید؟
ثبت نام در کتابناک