Hiweb

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

زن شورشی

زن شورشی

نویسنده:
مترجم: مجید شریف

زندگی و مرگ رزا لوگزامبورگ
رزا لوکزامبورگ، یکی از بحث انگیزترین زنان دوران جدید، در 1871 در لهستان به دنیا آمد و در 1919 در آلمان، به دست عوامل نظامی گروههای فشار غیر رسمی به قتل رسید.
رزا، پیش از هر چیز، به عنوان یک مبارز سیاسی و نظریه ‏پرداز انقلابی چپ مشهور گشته است. اما زندگی و مرگ وی نشان می‏دهد که ابعاد وجودی او بسی متنوعتر و فراعتر از این است.
نویسنده این اثر، ماکس گالو، در پروراندن داستان زندگی و مرگ این زن شورشی موفق بوده است. وی در بررسی زندگی، شخصیت و مرگ رزا تنها به ابعاد سیاسی و فکری بسنده نکرده، بلکه به جنبه ‏های خانوادگی، عاشقانه، روحی و اخلاقی او نیز پرداخته است: به عنوان یک انسان عاشق، کوشنده و کمال‏جو، و به عنوان زنی در تلاش پیوسته برای کسب هویت، شکوفایی، آزادی و استقلال.

«پس بکوش تا یک موجود انسانی بمانی... و این بدان معناست که محکم، روشن‏بین و سرزنده باشی... یک موجود انسانی ماندن، یعنی اگر نیاز باشد، تمام زندگی خود را، شادمانه، بر »ترازوی بزرگ سرنوشت« افکندن، اما، در همان حال، از هر روز آفتابی، از هر ابر زیبا به وجود آمدن...»
(رزا لوگزامبورگ، 1916)


حق تکثیر :
ت‍ه‍ران‌: خ‍دم‍ات‌ ف‍ره‍ن‍گ‍ی‌ رس‍ا‏‫، ۱۳۷۸

» کتابناکهای مرتبط:
امید ها و نا امیدی ها
صلاح الدین ایوبی
خسرو پرویز

نسخه ها
4.5 / 5
با 26 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 2
۱۳۹۲/۰۱/۲۴


پاسخنگارش دیدگاه
moreak09
Member
آنچه رزا لوکزامبورگ را در یادها زنده نگاهداشته است. نه آثار وی. بلکه زندگی و چگونگی مرگ وی است. رزا لوکزامبورگ از متعصب ترین پیروان مارکس و ایده آل گرایی مارکسیست بود و تاثیر بسزایی را در جنبش چپ آلمان داشت. در مجموع نقطه نظرات وی برگرفته از وفاداری تام و تمام به آرای مارکس است و در اینراه کوچکترین تغییر و تفسیر را نمیپذیرفت و با هرگونه تحلیل و تجدید نذر در نظریات مارکس مخالفت میکرد. وی بزرگترین مخالف حق ملل در تعیین سرنوشت خویش بود و در روزهایی که مارکسیستهای روسی از آن دفاع میکردند وی با آن مخالفت میکرد و آنرا مانعی در راه ایجاد کمونیسم میدانست. وی با نظر " اصلاحات اجتماعی" ادوارد برنشتاین که پایه سوسیال دموکراسی شناخته میشود نیز مخالفت میکرد و ویرا تجدید نظر طلب میدانست. وی با آنکه در مورد قدرت دیکتاتورمابانه ی حزب بلشویک روسیه هشدار میداد ولیکن همواره به آنها سمپاتی داشت و در جنگهای داخلی روسیه طرف لنین را گرفت.
خلاصه آنکه تاریخ نشان داد که اغلب نظریات رزا لوکزامبورگ غلط بوده و وی در حد طرفداری متعصب از مارکسیسم نامش ثبت شد . نه نظریه پردازی تاثیر گذار.
ولیکن زندگی وی اوج فداکاری و ایمان به آرمانیست که به آن اعتقاد داشت و شاید به گفته ای برترین شهید مارکسیست.
دکتر شریف در این ترجمه دلنشین به بازکردن گوشه های زندگی وی برای خوانندگان فارسی زبان پرداخته. با تشکر از بارگذاری این کتاب.
نقل قول  
sedaghat jam
Member
یاد دکتر شریف بخیر، ترجمه ای هم از نیچه دارد گرچه برای من به خوشایندی ترجمه جناب آشوری نیست اما ارجاعاتش خواندیست
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You