رسته‌ها

تاریخ ادبیات در ایران - جلد 1 - از آغاز عهد اسلامی تا دوره سلجوقی

تاریخ ادبیات در ایران - جلد 1 - از آغاز عهد اسلامی تا دوره سلجوقی
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 69 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 69 رای
کتابی است درباره تاریخ ادبیات ایران در دوره اسلامی که بسیار جامع و مفصل می باشد. کتابهای تاریخ ادبیات، به معنای متداول امروزی، در ایران، چندان سابقه ای ندارد اینگونه آثار، بیشتر در تذکره های شاعران نقل می شد. نوشتن این تاریخ به معنای نوین، در قرن اخیر به دنبال کارهای اروپائیان به ویژه "ادوارد براون" شروع شد و نگارش تاریخ ادبیات فارسی به شیوه متداول در اروپا و به صورت تحقیقی و مبسوط، در واقع همین کتاب به قلم "ذبیح الله صفا" است.

ساختار کتاب:
کتاب دارای چند جلد است و با آنکه ظرف مدت بیشتر از چهل سال نوشته شده ولی از طرحی تقریبا یکسان برخوردار است به این ترتیب که مولف در هر جلد، قبل از اینکه سرگذشت شاعران و نویسندگان هر دوره و آثار آنان را بنویسد، برای آشنا شدن خواننده با اوضاع و احوال آن دوره، فصولی را به اوضاع سیاسی و اجتماعی، وضع علوم و دانش و مباحث دینی و کلامی آن دوره اختصاص داده است. مولف، سپس به وضع کلی ادبیات وعلوم ادبی می پردازد و در دو بخش جداگانه، شاعران و نویسندگان مشهور آن دوره را معرفی و زندگی و آثار و افکار آنان را بیان کرده است.
جلد اول: تاریخ ادبیات در ایران، از اول زمان اسلامی تا دوره سلجوقی
جلد دوم: از میانه قرن پنجم تا اوایل قرن هفتم است
جلد سوم: در دو بخش از اوایل قرن هفتم تا پایان قرن هشتم
جلد چهارم: از پایان قرن هشتم تا اوایل قرن دهم
جلد پنجم: از اول قرن دهم تا میان قرن دوازدهم
جلد پنجم کتاب که شامل 3 بخش است بعد از انقلاب اسلامی و قسمت عمده آن در خارج از ایران یعنی در آلمان، تنظیم و تالیف شده است. انتظار می رفت که مجلدات بعدی کتاب، دست کم تا سده حاضر، یکی پس از دیگری نشر پیدا کند که متاسفانه عمر مولف (ذبیح الله صفا) کفاف نداد.

موارد دیگر کتاب:
1- در این کتاب علاوه بر نقد، موضوعات دیگری چون، سبک شناسی و جامعه شناسی مطرح شده است.
2- منابع کتاب اغلب موثق و مورد اعتماد است زیرا مولف مقید بوده که برای هر مورد، به نسخه های خطی و گاه منحصر به فرد، مراجعه کند.
3- زبان کتاب تقریبا یکدست و علمی و جا افتاده و الهام گرفته از سنت های ادب گذشته فارسی است.
4- مندرجات این کتاب در محدوده زبان فارسی جدید (دری) یعنی ادبیات ایران در دوره اسلامی منحصر است و از دوره پیشین زبان فارسی (فارسی باستان و میانه) یعنی ادبیات ایران پیش از اسلام در آن، سخنی گفته نشده است. در حالی که در عنوان کتاب حتی پس از تجدید نظر در چاپ های اخیر، چنین محصوری نیست.

چاپ و نشر کتاب:
این کتاب در 5 جلد و 8 جلد در ایران با 5907 صفحه، چندین بار به صورت دوره ای و چندین بار در مجلدات جداگانه چاپ شده است. در چاپ سال 1372 شمسی، مولف نام کتاب را به تاریخ ادبیات در ایران و در قلمرو و زبان فارسی تغییر داد. خلاصه ای از این کتاب به درخواست استادان رشته زبان و ادبیات فارسی، برای دوره کارشناسی قرار گرفت که جلد اول آن در 1355 ش چاپ شد و سال 1374 شمسی، به چاپ چهاردهم رسید.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
742
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
khar tu khar
khar tu khar
1392/01/14

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی تاریخ ادبیات در ایران - جلد 1 - از آغاز عهد اسلامی تا دوره سلجوقی

تعداد دیدگاه‌ها:
20
تاریخ ادبیات صفا از نظر جامعیت بهترین تاریخ ادبیات تالیف شده است و واقعا همت عجیبی داشته است این استاد در تالیف این کتاب که ادبیات و شعر فارسی را تا پایان صفویه بررسی کرده است و البته نواقص موجود در این کتاب بزرگ از نظر بعضی منابع از اهمیت آن نمی کاهد.دکتر ترابی این تالیف را در چهار جلد تلخیص کرده است اما احتمالا تلخیص دیگری در حدود دو جلد از آن هم لازم است.
جناب صفا اصولا در گزینش شعرها خیلی بی ذوقه. هرچند پژوهشگر بزرگیه
چرا هر چی کتاب به در بخوره توی کتابناک لینکاش برداشته شده؟
با درود به دوستان گرامی
تاریخ ادوارد براون در واقع 5 جلده.جلد3 دو مجلد و جلد4 و جلد5 که ادبیات ایران در دوران مشروطه.
جلد 1 این کتاب اولین بار در حدود سال 1327 توسط انتشارات بانک ملی بزیر چاپ رفت که بهمراه جلد دوم و پنجم بسیار نایابه.
جلد3 تلخیص شده اون نیز توسط استاد رشید یاسمی ترجمه گردید که این ترجمه نیز بسیار کمیابه.
از آثار بسیار ارزشمند زنده یاد ادوارد براون کتاب انقلاب ایران(معروف به انقلاب مشروطه در ایران) بسیار ارزشمند و کمیاب می باشد. مخصوصا ترجمه و چاپ دوم این کتاب که توسط مترجم(متاسفانه دقیقا نام مترجم رو بیاد ندارم)با پانویس ها و توضیحات بسیار ارزشمندی به ارزش و غنای این کتاب افزوده(البته تعداد صفحات چاپ و تصحیح دوم بسیار بیشتر می باشد).کتاب انقلاب ایران در کنار تاریخ مشروطه به اضافه تاریخ هیجده ساله آذربایجان استاد احمد کسروی از منابع بسیار ارزنده در رابطه با دوران مشروطه ایران می باشد.
دوست گرامی کتاب تاریخ ادبیات ادوارد براون 5جلد است
نایابترین جلد اون (که در واقعه همگی نایاب هستند) جلد1- جلد2- جلد3- و جلد5
جلد4 اون دو مجلد و از فردوسی تا سعدی می باشد.جلد 1 چاپ سال 1327 انتشارات بانک ملی(جلد شمیز) می باشد.جلد دوم نیز تا اونجا که بیاد دارم تا دوران رودکی یا عصر مغول می باشد.جلد سوم تلخیصی از کتاب توسط استاد رشید یاسمی و جلد 5 تاریخ ادبیات ادوارد براون مربوط به تاریخ ادبیات ایران در دوران نهضت مشروطه است.این کتاب در اواخر دهه 40 و 50 انتشارات نقره اون رو بزیر چاپ برد و تا کنون ینز برخی از مجلدهای اون همچنان چاپ می شود.جلد 1 یک دوره توسط انتشارات سینا در حدود سال 1340 بزیر چاپ رفت(جلد کتاب گالنگور).یکی از نایاب ترین تالیفات ادوارد براون تاریخ مشروطه ایران می باشد(متاسفانه مترجم کتاب رو درست بخاطر ندارم)البته چاپ دوم این کتاب ددارای ارزش فراوان است به این دلیل که مترجم در پاورقی کتاب توضیحات بسیاری آورده که به ارزش کتاب می افزاید.در کنار تاریخ مشروطه زنده یاد کسری(2جلد) یکی از بهترین تالیفات در زمینه شناخت دوران مشروطیت است.
این کتاب یک تالیف مستقل است و در آن سعی شده تا اشتباهاتی که تذکره نگاران و تاریخ ادبیات نویسان، از جمله آقای براون مرتکب شده اند تصحیح شود. بحثهای مفصلی درباره ی اثبات اشتباه گذشتگان در ثبت تاریخ ها و ظرایف احوال شاعران در این کتاب ارزشمند دیده میشود
[quote='سیمین]منظور من کتاب های ادوارد براون به زبان اصلی یه . کتا بهایی که جناب بزرگ در بزرگ آپلود کردن و 7 جلد شو دانلود کردم همه از دکتر ذبیح اله صفاست[/quote]
بله. منظور منم کتابهای ادوارد براون بود.
منظور من کتاب های ادوارد براون به زبان اصلی یه . کتا بهایی که جناب بزرگ در بزرگ آپلود کردن و 7 جلد شو دانلود کردم همه از دکتر ذبیح اله صفاست
[quote='سیمین']آیا تاریخ ادوارد براون به متن زبان اصلی هم در کتابناک آپلود شده؟[/quote]
خیر
[quote='mohsen ghahari']دوست عزیز آیا فکر میکنی در آینده بتونی ادامه جلدهای دیگه دکتر صفا رو آپلود کنی؟[/quote]
دوست گرامی، تمام جلدها آپلود شده، از امشب به ترتیب تایید میشه
آیا تاریخ ادوارد براون به متن زبان اصلی هم در کتابناک آپلود شده؟
تاریخ ادبیات در ایران - جلد 1 - از آغاز عهد اسلامی تا دوره سلجوقی
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک