خاطرات یک شورشی ایرانی

نویسنده:
خاطرات یک شورشی ایرانی اثری است در ادامه کتابهای دیگری که درست در همین زمینه و باهدف افشاگری در باره ماهیت سازمان مجاهدین خلق طی سالهای اخیر نوشته شده است.
نویسنده این اثر مسعود بنی صدر عموزاده ابوالحسن بنی صدر است که طی سالها همکاری با مجاهدین خلق آن هم در رده های بسیار بالا ایمان کامل به این گروه داشته و با تمام توان نیروی خود را صرف اهداف سازمان کرده است.
این کتاب که اصل آن در بیش از یک هزار و سیصد صفحه بوده توسط ناشر انگلیسی به یک سوم تقلیل یافته و فارسی شده آن توسط فرهاد مهدوی و توسط انتشارات خاوران در فرانسه چاپ شده است.
نویسنده که به دلایل مختلف و به خصوص دلبستگی خاصش به خط مسعود - مریم نزدیکترین ارتباط را با سران سازمان داشته پس از دو دهه همکاری و در واقع فداکاری برای سازمان و با کوله باری تجربه تلاش کرده است که داستان زندگی و سیاسی اش را برای دو فرزندش و دیگر جوانان ایرانی بنگارد.
وی در بخش های نخستین کتاب روی زندگی خود از تولد تا زمان پیوستنش به سازمان به تفصیل صحبت کرده و تلاش کرده است تا افکار و اندیشه های خود را در آن دوران به خوبی بازگو کند
پس از به آشنایی خود با سازمان پرداخته و طی آن مراحلی را که برای ترقی طی کرده یک یک بیان کرده است. این ماجرا تا رفتن وی به عراق ادامه می یابد. شرحی طولانی در باره انقلاب ایدئولوژیک اول در سال 64 و بعد از آن عملیات فروغ جاویدان در سال 67 بسیار ریز و شیرین بیان شده است. وی از سر خوش شانسی در همان ابتدای عملیات مجروح شده وبه پشت جبهه بازگردانده می شود. از نظر وی این عملیات ضربه بزرگی به اعتماد موجود در سازمان زد..
طی سالهای بعد وی برای مدتهای مدید نماینده سازمان و شورای مقاومت در اروپاو امریکا بوده و از این جهت اطلاعات بسیار با ارزشی از دیپلماسی سازمان برای جذب سیاستمداران امریکایی و اروپایی به دست می دهد. شرح دریوزگی های سازمان هم در آن دیار در همین بخش ها آمده است..
دا ستان وی از انقلاب دوم ایدئولوژیک که مجبور کردن افراد به طلاق دادن همسرانشان است بسیار دلپذیر و خواندنی نوشته شده است.
مهم ترین بخش های کتاب رفتارهای مالیخولیایی سران سازمان برای تحت فشار گذاشتن افراد برای اعتراف به اشتباهات و خطاهاست که صدها باار سخت گیرانه تر از اعتراف در حضور کشیشان مسیحی است.
این عنصر فداکار پس ازدو دهه همکاری بالاخره کاسه صبرش لبریز می شود و از سازمان جدا شده و به سراغ کار و زندگیش می رود و پرونده فعالیت های سیاسی خود را برای همیشه می بندد.
این کتاب مانند کارهای سبحانی (روزهای تاریک بغداد) و دیگران حکایتی است از سازمانی با عقاید و رفتارهای شگفتی که انسان تصور می کند مربوط به الموتیان پنجم و ششم هجری است. انسان در شگفت می ماند که این پدیده چگونه در قرن بیستم در این نقطه برآمده و اینچنین نسلی را با شعارهای عجیب و غریب برای بیش از دو دهه اسیر کوه و بیابان کرده و در اختیارصدام و غیره گذاشته است. کسی که قرار بود در سال اخیر همکاری اش با سازمان کتابی در باره بریده ها بنویسد کارش به جایی رسید که خودش برید و کتابی در باره علت بریدگی اش از سازمان نوشت.
بر اساس نوشته های وی سازمان و شخص مریم و رجوی تا آخرین لحظه تلاش کردند تا او را نگه دارند. حکایت آخرین تلفن رجوی هم با او خواندنی است.
در میان آثارنوشته شده در این باره شاید بیتشر ین تصویر را از وضعیت دورنی سازمان در همین کتاب بتوان به دست آورد.

حق تکثیر:
پاریس: انتشارات خاوران‏‫، ۲۰۰۵ میلادی

» کتابناکهای مرتبط:
کتاب خاطرات من یا روشن شدن تاریخ صد ساله - جلد دوم
گریز با چادر
خاطرات سال های خدمت: از دبیرستان البرز تا فرهنگستان ادب و هنر ایران

نسخه ها
PDF
حجم: 11 مگابایت
تعداد صفحات: 495
4.4 / 5
با 35 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 7
۱۳۹۱/۰۷/۲۱


پاسخنگارش دیدگاه
خدار رو شکر که جای هیچ کدوم از اون ها نیستم. واقعا انقدر انسان باید کر و کور باشه که نفهمه چی کار داره میکنه؟ تو 10 سال صدبار انقلاب ایدئولوژیک کردن. دیگه کم مونده بود رجوی ادعای پیامبری کنه.
البته نباید همه چی رو به گردن رجوی انداخت. نویسنده کتاب خودش تحصیل کرده و با سواد بود. باید به عقلش رجوع میکرد.
نقل قول  
bimaze
Member
این بنده خدا ها با خودشون درگیرند .ازدواج ایدولوژیک میکنند با زن رفیقشون بعد همه با هم از همسرانشون جدا میشن میگن طلاق ایدولوژیک با این دلقک بازی ها داعیه حکومت هم دارند
نقل قول  
star dark
Member
قسم حضرت عباس
نقل قول:
تا انجا که ما اخبار را دنبال کرده ایم مجاهدین که حدود۳۲۰۰ نفر هستند ازاردوگاه اشرف مجبورا به اردوگاهی به نا م حریه ، یا لیبرتی ، نزدیک فرودگاه بغداد منتقل شده اند و در محا صره نیروهای عراقی و تحت کنترل سازمان ملل هستند و امکان جابجایی ندارند و امکان انتقال به مرز سوریه و لبنان را ندارند لطفا اگر با جریانی مخالفید جوانمردی و شرافت را فراموش نکنید.

دم خروس
نقل قول:
سوریه، از حمایت صریح و جدی از اقدامات تروریستی در سوریه خبر داد.

منافقین دلایل خود مبنی‌ بر حضور در تحرکات مسلحانه سوریه را حمایت جمهوری اسلامی از دولت سوریه عنوان کردند.

سخنگوی این گروهک تروریستی همچنین به صراحت اعلام کرد که اولویت آنها حضور عملیاتی و پر تعداد در کشور سوریه خواهد بود و آمادگی دارند که همه نفرات خود را به این کشور اعزام کنند.

منافقین پیش از این نیز در رسانه‌های وابسته به خود از اقدامات تروریستی در سوریه حمایت کرده بودند، اما این اولین باری است که این گروهک به طور رسمی از حضور در سوریه سخن می‌گوید.
نقل قول  
star dark
Member
نقل قول:
لطفا اگر با جریانی مخالفید جوانمردی و شرافت را فراموش نکنید.
\
دیگه بنده خدا با چه زبونی بگه که دوستدار منافقین است.
نقل قول  
abeobh123
Member
مجاهدین بارها به کشورمون خیانت کردن
نقل قول  
princi pino
Pro Member
بنده کاری به طرز تفکر و عقیده این سازمان ندارم...اما تا جایی که اطلاعاتم من رو وادار به اظهار نظر میکنه باید بگم که مجاهدین خلق از هیچ جنایتی نسبت به مردم این مملکت فروگذار نکردند..از بمب گذاری و ترور فردی گرفته تا خیانت و قرار گرفتن در صف دشمن برای حمله به میهن؛قطعا کارهای مجاهدین کمی از تروریست های بدنام القاعده نداره..گروهی کثیف و خودفروخته که برای رسیدن به افکار و عقاید کاملا فراموش شده بارها به کشورمون خیانت کردن...خیلی علاقه دارم ببینم چه کسانی به این کتاب نمره 6 دادند؟؟؟؟
نقل قول  
khar tu khar
Publisher
مسعود جان ، شنیده ام نزدیکی مرزهای سوریه و لبنان مستقر شده ای . این بار چگونه میخواهی خیانت کنی ؟
باور کن که امام خمینی 23 سال است که زیر خاک خفته است و عجیب آنکه دشمنی و سرسپردگی هر روز در تو ریشه جدیدی میدواند .
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You