رسته‌ها
پیشباز هزاره سوم
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 35 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 35 رای
پیشباز هزاره سوم (رساله هایی در سیاست، تاریخ و فرهنگ)

چاپ: نشر تلاش
آگوست 2009
هامبورگ - آلمان


بیوگرافی نویسنده:
داریوش همایون (۵ مهر ۱۳۰۷ در تهران-۸ بهمن ۱۳۸۹ در ژنو)، روزنامه‌نگار و سیاست‌مدار ایرانی بنیانگذار حزب مشروطه ایران و از چهره‌های سرشناس اپوزیسیون سلطنت‌طلب مشروطه‌خواه بود.
داریوش همایون از آغاز جوانی که هم‌زمان با وقوع جنگ جهانی دوم و اشغال نظامی ایران بود، وارد گروه‌های تندروی سیاسی شد و سپس با راه یافتن به دانشگاه تهران، با مدرک دکترای علوم سیاسی از آنجا فارغ‌التحصیل شد.
آقای همایون، فعالیت مطبوعاتی خود را در سال‌های پس از کودتای 28 مرداد شروع کرد و در روزنامه اطلاعات شروع به کار کرد. سپس از سال 1341 مدیریت کتاب‌های جیبی و انتشارات فرانکلین را بر عهده گرفت.
او همچنین در پایه‌گذاری سندیکای نویسندگان و خبرنگاران سهیم شد و برای گذراندن بورسیه‌ای مربوط به دوره روزنامه‌نگاری، راهی دانشگاه هاروارد در آمریکا شد.
این روزنامه‌نگار پس از بازگشت از آمریکا، روزنامه آیندگان را در سال 1346 بنیان‌گذاری کرد و مدتی مدیرمسئول و سردبیر آن بود. این روزنامه صبح ایران، چند ماه پس از انقلاب‌اسلامی توقیف شد.
پیوستن او به حزب رستاخیز که به فرمان محمدرضا شاه پهلوی در زمستان سال 1353 تشکیل شده بود، به پذیرش پست قائم‌مقامی‌ دبیرکلی این حزب منجر شد.
در اواخر دهه پنجاه، وی با هما زاهدی، دختر سرلشگر فضل‌الله زاهدی ازدواج کرد. پس از آن، داریوش همایون یک سال پیش از وقوع انقلاب اسلامی، پست وزارت اطلاعات و جهانگردی در دولت جمشید آموزگار را برعهده گرفت.
در آبان سال 1357 و بحبوحه انقلاب اسلامی، او دستگیر شد و سپس یک روز مانده به پیروزی انقلاب در ایران، از پادگانی که در آن بازداشت بود فرار کرد و پس از 15 ماه زندگی پنهانی، در اردیبهشت‌ماه سال 1359 از ایران خارج شد.
داریوش همایون خارج از کشور به فعالیت‌های سیاسی خود علیه جمهوری‌اسلامی ادامه داد، او بنیانگذار حزب مشروطه ایران بود و از چهره‌های سرشناس اپوزیسیون به شمار می‌رفت.
از جمله آثار این نویسنده، کتاب‌های «تازه‌تر، دیروز و فردا»، «نگاه از بیرون»، «گذار از تاریخ»، «صد سال کشاکش با تجدد»، «هزار واژه»، «من و روزگارم» و «پیشباز هزاره سوم» است که خارج از ایران انتشار یافته‌اند.‏
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
321
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
persianking
persianking
۱۳۹۱/۰۸/۲۰
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی پیشباز هزاره سوم

تعداد دیدگاه‌ها:
2
داریوش همایون از جمله افرادی در تاریخ معاصر ماست که باید افکار او را توجه و بررسی کرد
پیشباز هزاره سوم
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک