Hiweb

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

جامعه باز و دشمنان آن

نویسنده:
.
جامعه باز و دشمنان آن [The Open Society and its Enemies] اثر کارل پوپر (1) (1902-1994)، فیلسوف انگلیسی اتریشی تبار، که در 1945 انتشار یافت. مؤلف رمز تاریخ اجتماعی را در تقابل «جامعه بسته» و «جامعه باز» می‌بیند. در جامعه بسته طبیعت و قرارداد یکسان شمرده می‌شود و روح انتقادی و تغییر افکار فرد نفی می‌گردد. جامعه باز، که دستاورد یونانیان است، «غیردینی» است و طبیعت و قرارداد از یکدیگر جدا و زمینه را برای روح انتقادی و رویکرد فردگرایانه فراهم می‌کند. این نوع جامعه وقتی که بیشتر جنبه تعارضی داشته باشد و کمتر حمایت‌کننده باشد، وسوسه حاکمیت بر کل شئون اجتماعی (توتالیتر) و بازگشت به جامعه بسته را باعث می‌شود. به نظر پوپر، افلاطون و هگل (2) و مارکس (3) «دشمنان» جامعه بازند و در هیئت معاصران با آنان درمی‌افتد. به نظر افلاطون، تغییر عین فساد است و از اینجا به طرح خیالی دولت «توتالیتر» و دارای سلسله مراتب و هماهنگی می‌رسد که از راه آموزش اجباری و جمع‌گرای طبقه حاکمه ثبات خود را حفظ می‌کند. از سوی دیگر چون "عدالت" دانستن ماهیت امور است، قدرت به دست فیلسوف می‌افتد؛ یعنی رؤیای بیمارگونه جامعه باز و بازگشت به جامعه بسته بر دانشی که به وجود می‌آید بنا می‌شود.

حق تکثیر : تهران: خوارزمی، ‏‫۱۳۹۱» کتابناکهای مرتبط:
انقلاب یا اصلاح

نسخه ها
4.6 / 5
با 93 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 25
۱۳۹۱/۰۶/۲۹


پاسخنگارش دیدگاه
macro8820
Member
با تشکر از کتابناک. به نظرم کتابهای پوپر رو حتما باید خوند.
نقل قول  
mtmtmt
Member
نقل قول ازshmlo[quoteبرتراند راسل: «هر سطر این کتاب به ما چیزی می‌آموزد»]
شاید از زبان راسل این تعریف اغراق آمیز باشه اما برای خودم دقیقا همین طور بود یعنی هر سطر و پاراگرافش چیزتازه و با ارزشی داشت.
نقل قول  
نسخه ی مد نظر من نسخه بدون ساسور این کتابه با توجه به نسخه های بعدی میبینید که کلان دگرگون شده

نقل قول  
tankamanee
Member
کارل پوپر که از بزرگان و تاثیر گزارن مکتب لیبرالیسم هست ولی یادمه در کتاب انقلاب یا اصلاح که در سایت هم موجود هست ، کمی از اصلاح روی برگرداند و به سمت انقلاب تمایل پیدا کرده بود البته در انتهای کتاب مصاحبه کننده دوتا سوال اساسی مهم طرح کرده بود که بی جواب مانده بود یعنی سوالاتی که باید هربرت مارکوزه و کارل پوپر به آن دو سوال فکر میکردند و
پاسخ میدادند!...
نقل قول  
khar tu khar
Publisher
نقل قول از Maometto Forte:
محض اطلاع mojiba00 در حدود 30 سال هست که این کتاب چاپ نمیشود

چاپ سوم این کتاب ( همین نسخه از روی آن تهیه شده است ) سال 1380 بوده است . یعنی 12 سال پیش .شاید بعد از آن هم چاپ شده باشد اما من بی اطلاعم .
این کتاب توسط علی اصغر مهاجر هم ترجمه شده که چاپ اول آن 1364 بوده است .
نقل قول  
محض اطلاع mojiba00 در حدود 30 سال هست که این کتاب چاپ نمیشود
نقل قول  
shamlo
Member
برتراند راسل: «هر سطر این کتاب به ما چیزی می‌آموزد»
نقل قول  
mojiba00
Member
بحث کپی رایت در ایران معنا ندارد ، اما ایا اخلاقیات هم در ایران معنا ندارند ؟ ایا شما نمی بینید هر روز بر تعداد ناشرانی که ورشکسته می شوند افزوده می شود ؟
ایا شما نمی بینید که امروز کمتر مترجم و نویسنده ای پیدا می شود که به صورت حرفه ای و تمام وقت به این حرفه بپردازد ؟
کمی انصاف داشته باشیم . به جای دلشاد شدن از نظرات و تشکرات دیگران به فکر ان مترجمی باشیم که با اشتیاق و زحمت فراوان کتابی را ترجمه می کند اما حتی 2000 نسخه از کتابش فروش نمی رود اما شما خوشحال از اینکه کتابی که اپلود کرده اید بیش از 2000 دانلود داشته است .
من حتی یکبار هم ندیده ام دوستان در صفحه کتابی که گذاشته اند دیگران را تشویق به خریدن کتاب کنند .

من در این اسکن کردن کتاب هیچ ترویج فرهنگی نمی بینم بلکه تبر زدن به ریشه نشر کتاب را می بینم که در نهایت به نابودی فرهنگ می انجامد . این عمل شما بسیار بدتر از کسانی است که کتاب نمی خوانند چون انها اگر کمکی به گسترش فرهنگ نمی کند حداقل در نابودی اش نقشی ندارند .
من همینجا اعلام میکنم که از تنها کتابی که اپلود کرده ام سخت شرمگین هستم و از نشر ققنوس و از جناب عرفان ثابتی طلب بخشش دارم . هر چند این عذر خواهی من هیچ چیز را جبران نمی کند .
نقل قول  
سلام به همه دوستان
من متن انگلیسی کتاب رو خواندم و ترجمه آقای فولادوند علی رغم نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد هرگز دست از امانت در ترجمه برنداشتند.در ضمن فکر میکنم زمانی که کتاب چاپ اول میشه وزارت ارشاد دولت آقای هاشمی در دست آقای خاتمی بود
خواندن این کتاب را بشدت توصیه میکنم
با سپاس
نقل قول  
amir niyakoo
Member
نقل قول:
درباره حق کپی رایت این کتاب خدمت شما عرض کنم که این کتاب 4 بار به زبان فارسی ترجمه شده. از سویی این کتاب در ورسیون های مختلف به زبانهای مختلف در اینرنت موجود است. بنابریان حق کپی رایت شامل این کتاب منحصرا نمیشود. این از جهت قانونی از جهت عافی عرص کنم که ده سال است این کتاب نشر مجدد نیافته. بنابراین چرا نباید خلقی از این کتاب محروم شوند! یک اقایی گفت جناب خیر بازرا درست کرده . و مردی داره واقعها من از مریدان ایشان هستم زیرا در این مملکتی که همه بساط مواد مخدره شیشه میشه باز کردند یک دوستی این همه داهر به فرهنگ این مملکت خدمت میکنه

اول درود. متنتان اغلاطِ نگارشی (و نه لزوما املایی)ِ فراوان داشت. مجبور شدم چندین بار بخوانمش. کاش یک‌بار پس از نوشتنِِ دیدگاه، آن‌را بازبینی هم می‌نمودید.
بهرروی، درباره‌ی حق تکثیر با شما موافقم. اصلا وقتی کشورِ ما جزوِ امضا کنندگان «حق تکثیرِ بین‌المللی» نیست، چرا خودش در داخلْ برایِ خودش چنین قانونی گزارده؟ تک‌وتوک پیدا می‌شوند ناشرانی همچون (ققنوس) و (افق) که آن‌هم گاهی با ناشرِ اصلیِ خارجی قرارداد می‌بندند. به دیدِ من بر ما ایرانیان بایسته است که از این‌گونه ناشرانِ کوشا پشتیبانی کنیم. و این در حالی‌ست که همین جناب «خرتوخر» کتابی از این انتشارات را هم آپلود کرده بود.
درکل، من منکرِ این قضیه نیستم که این جناب تلاش‌هایِ زیادی در سایتِ کتابناک می‌کند. اما در صورتی بنده تلاشِ ایشان را ارج می‌نهم و خادم به فرهنگ می‌شمارم که:
۱) برایِ هر کتابِ آپلود شده توضیحاتی هم قرار داده شود. بیشینه‌ی کتاب‌هایِ آپلودشده‌ی ایشان بدونِ کم‌ترین توضیحی‌ست.
۲) به کتاب‌هایی که نویسندگان ایرانی دارند و یا ناشرانش حقِ کپی رایت را رعایت می‌کنند، احترام گزارده شود و آپلود نشود.
۳) کتاب‌ها را خودشان اسکن کنند.
درباره‌ی موردِ سوم نمی‌دانم که چنددرسد از کتاب‌ها را خودشان آپلود می‌کنند. اما نمی‌توان منکر شد که خیلی از کتاب‌های آپلودشده‌ی ایشان را در سایت‌هایِ دیگر هم می‌توان یافت. ازجمله باشگاهِ ادبیات که هیچ‌گونه وابستگی به این جناب ندارد.

با همه‌ی این‌ها، من دیدگاهِ خودم را می‌گویم و می‌دانم که بسیاری از اعضایِ کتابناک این جناب را دوست‌دارند و برخی هم می‌پرستند.

اما خیلی‌ها هم هستند که خودشان با زحمتِ تمام کتبی چون «دوقرن سکوت» و «مفدمه‌‌ی ابن خلدون» و بیش‌تر کتاب‌هایِ راسل را خط‌به‌خط تایپ می‌کنند، ولی به اندازه‌ی جنابِ خرتوخر قدردانی و محبوب نمی‌شوند.

خلاصه همین‌است که هست.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You