Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی دوره رایگان رهایی از کمال گرایی

جغرافیای تاریخی سرزمینهای خلافت شرقی

جغرافیای تاریخی سرزمینهای خلافت شرقی

نویسنده:
جغرافياى تاريخى سرزمين‌هاى خلافت شرقى ترجمه‌اى است از كتاب)erahpilac nretsat eht fo dnal eht(اثر گاى لسترپنج كه به اهتمام آقاى محمود عرفان صورت گرفته است.
جغرافياى تاريخى؛ شامل بازسازى گذشته، به شيوه بررسى سلسله وقايع در يك زمان يا ارزيابى آنها با توجّه به تحوّلات تاريخى گذشته است(از كتاب جغرافياى تاريخى كشورهاى اسلامى دكتر قرجانلو) و منظور(مقصود) از خلافت شرقى، به خلافت خلفاى راشدين، اموى و عباسى است كه مركز دستگاه آنها شرق زمين (عربستان، عراق و شام) بود و چون يكى از افراد خاندان اموى از شام به اسپانيا رفت، خلافتى ترتيب داد و تا چندين سال اولاد او به نام خلفاى اسلامى فرمانروايى داشتند و جنگ كردند، خلافت آنها را خلافت غربى ناميدند.
لسترپنج، خاورشناس مشهور انگليسى در مقدمه مى‌گويد، در صفحات اين كتاب سعى شده كه عصاره نوشته‌هاى همه جغرافى‌دانان و مورخان عرب ايرانى و ترك از آغاز فرمانروايى مسلمانان تا هجوم تيمور را پس از تلخيص و مقايسه با يكديگر و حذف و تصحيح مكرّرات و زوايد آن، مجموعه‌اى فراهم آورد كه اطلاعات مفيد و جامعى از اوضاع جغرافيايى ايران، تركيه، بين‌النهرين، سوريه، آسياى مركزى و... در قرون وسطى و تحولات بعدى در دسترس خوانندگان قرار دهد.
مؤلف كتاب فوق را در سال 1905 ميلادى، به زبان انگليسى انتشار داد و ترجمه فارسى آن در بهمن ماه آن سال 1337ش انجام يافته است.
اثر فوق داراى دو مقدّمه (مؤلف و مترجم)، فهرست اسامى جغرافى‌نويسان مسلمان و 34 فصل مى‌باشد.
در مقدّمه مترجم، اوّل شرح زندگانى مؤلف به طور مختصر و سپس توضيحاتى در رابطه با كتاب فوق و ترجمه ارائه شده است.
مؤلف در مقدمه اثر، از فرآيند تدوين كتاب صحبت و بيان مى‌كند، از آنجا كه جغرافى‌نويسان و مورخان اسلامى آنچه را كه در مورد جغرافياى كشورهاى اسلامى در صفحات كتب خود جمع‌آورى نموده بودند؛ امّا استفاده از همه اين كتب، به علت پراكندگى نسخ خطى و نفيس آنها در كتابخانه‌هاى سراسر جهان و نيز به سبب اغلاط و اختلاف بيان نسخ متعدد هر كتاب، براى طالبين سيار دشوار مى‌نمود، لذا اين مجموعه را فراهم نمود. اين اثر را متمّم نوشته ديگر خود «بغداد در زمان فرمانروايى عباسيان كه قبلا در سال 1900 ميلادى منتشر نموده بود، قرار داد. مؤلف در مقدمه يادآور مى‌شود، براى اينكه حجم كتاب زياد نشود، از ذكر جغرافياى عربستان و دو شهر مكه و مدينه خوددارى نموده است و مطالبى ديگرى را هم در خصوص اين اثر يادآور مى‌شود.»
فصول 34 گانه كتاب كه فصل اول درياچه ناميده شده است، در آن تأليفات جغرافى‌نويسان عرب به طور اجمال معرفى شده است و در سى و سه فصل ديگر اوضاع جغرافيايى عراق(سه فصل)، جزيره (در فصل)، فرات عليا، روم يا آسياى صغير(و فصل)، آذربايجان، گيلان و ايالات شمال باخترى ايالت جبال (سه فصل)، خوزستان، فارس(چهار فصل)، کرمان (دو فصل)، سيستان، قهستان، قومس و طبرستان و گرگان، خراسان (چهارفصل)، ماوراء النهر، خوارزم، سند و ايالات رود سيحون آمده است.

حق تکثیر: مترجم پیش از ۵۹ درگذشته است.

» کتابناکهای مرتبط:
فتوحات شاهی: تاریخ صفوی از آغاز تا سال 920 ه.ق
ق‍ی‍ام‌ م‍ازی‍ار و ب‍اب‍ک‌ خ‍رم‌ دی‍ن‌: ن‍ه‍ض‍ت‌ س‍رخ‌ ع‍ل‍م‌ ه‍ای‌ م‍ازن‍دران‌
تاریخ رویان

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 19 مگابایت
دریافت ها:
تعداد صفحات: 169
4.5 / 5
با 59 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 13
۱۳۹۱/۰۳/۲۲


پاسخنگارش دیدگاه
hanieh
مدير ارشد
نسخه کامل جایگزین شد.
نقل قول  
چرا کتاب ناقص میذارین برای دانلود؟
نقل قول  
kaydan
Member
کتاب "جغرافیای تاریخی سرزمینهای خلافت شرقی" از منابع ارزشمند و ریفرینس بسیاری از منابع و تحقیقات ایران پس از اسلام بوده، متاسفانه حدود بیش از نیمی از کتاب موجود نیست!
نقل قول  
مهشید2
Member
کتاب کامل نیست
نقل قول  
behita
Member
مطالعه اش واجبه به نظرم، مرسی
نقل قول  
shokran10
Member
اصل کتاب در یک حلد منتشر شده و متجاوز از 600 صفحه است. اینجا کمتر از نصف آن آمده که باعث تاسف است زیرا از کتب با ارزش و از چمله تالیفات مشهور گای لسترچ است. اگر لطف کنند و تکمیل فرمایند موجب امتنان خواهد بود.
نقل قول  
dahani
Member
این کتاب ظاهرا همش نیست و نیمه دیگرش یا در جلد دیگری انشار یافته یا که اسکن نشده
نقل قول  
varza kole
Member
سلام این کتاب بطور کامل روی سایت قرار نگرفته
نقل قول  
hanieh
مدير ارشد
نقل قول از mojtaba soltani63:
من نتونستم این کتاب رو دانلود کنم؟ چرا؟ قابل دانلود نیست؟

مشکلی برای دانلود نیست
نقل قول  
من نتونستم این کتاب رو دانلود کنم؟ چرا؟ قابل دانلود نیست؟
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You