زندگانی من

نویسنده:


این کتاب درسال 1323 توسط نویسنده چاپ شده است و تا پیش از انقلاب اسلامی چند بار تجدید چاپ شده است و بعد از انقلاب اسلامی هیچ گاه اجازه انتشار نداشته است .

کتاب به دو بخش کلی تقسیم می شود :
بخش نخست از کودکی نویسنده تا سی سالگی را دربر می گیرد و بخش دوم به خاطرات نویسنده در عدلیه تحت عنوان ( ده سال در عدلیه )
یکی از مهمترین بخشهای کتاب چگونگی ملا شدن و تغییر نگرش احمد کسروی به ملایی است که لباس ملایی را کنار می گذارد (چگونه از ملایی رهایی گردیدم ) و مورد لعن ملاها قرار می گیرد و آزارهایی که از بعضی از آنها می بیند .
کسروی در کتاب زندگانی من به برخوردهای خود با برخی از ملاها اشاره می کند و چگونگی فراگیری دانشهای نوین و زبانهای که فرا گرفته است و به بحثهای خود با بهاییان و سفرهایی که به مناطق مختلف ایران و خارج داشته است و... می پردازد . سفر به خوزستان در زمان شیخ خزعل و علاقه اش به مشروطه را بیان می کند ....
در بخش دوم کتاب به 12 سالی که در عدلیه مشغول کار بوده است می پردازد و به احکامی که صادر کرده است و به حکمی که دربار را محکوم کرده است اشاره می شود و به چگونگی بیرون آمدن از عدلیه پرداخته می شود .

در مقدمه کتاب آمده است:
به خوانندگان کتاب
من هرگز دوست نداشته بودم که مردی شناخته گردم و نامم به زبانها افتد ولی چون خواه نا خواه افتاده بسیار بجا می بود که تاریخ زندگانیم را خودم بنویسم که نیاز نباشد دیگران بپرسند و بجویند و چیزهایی از راست و دروغ بدست آید.
احمد کسروی به دشمنانی که شایعه پخش می کنند اشاره می کند و همین طور به روزنامه ای مصری که ستایش مبالغه آمیز از او می کند اشاره می کند و دلیل خود را از نگارش کتاب بیان حقیقت اعلام می کند.

» کتابناکهای مرتبط:
Rambles Beyond Railways
زندانی زمان
یعقوب لیث صفاری

نسخه ها
PDF
حجم: 2 مگابایت
تعداد صفحات: 93
4.4 / 5
با 252 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 7
۱۳۸۸/۰۵/۰۸


پاسخنگارش دیدگاه
evm
Member
جسارت و استقامتش ستودنیه.
نقل قول  
dutschland
Member
روز به روز به تحسین کنندگان کسروی افزوده میشه ولی روز به روز هم از پرورش و ظهور کسروی ها دورتر میشیم،وای بر ما ملت بی سواد و پر ادعا
نقل قول  
دلکش
Member
کسروی انسان آزاده ایی که ثابت کردمی توان باصدای رسااعتراض کرد وبه افکار پوچ آدمی خندید.خیلی برای این آزاده احترام قایل هستم.حیف که شجاعت درایرانی جماعت مرده و ویروس ترس جانمان راتخریب کرده.روحش شاد ویادش گرامی باد.
نقل قول  
Rooh1
Member
کسروی مثال آن پسر داستان اندرسن است که به خود جرات داد و گفت پادشاه لخته! کسی جرات نمی کرد جای او باشد اما او را تحسین می کردند. او جانش را در راه آزادی فکر از سیاه چال دین فدا کرد آزادیم را مدیون او هستم نه ستارخان
نقل قول  
abgdabgd
Member
خوبستتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتت تتتت
نقل قول  
MTOM
Publisher
تاسف داره كه به اين قسمت فقط يك نفر رجوع كرده.
واقعا متاسفم
نقل قول  
shahab2005
Pro Member
من برای این کتاب عکس گذاشتم ولی نمیاره چرا ؟
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You