دجال

نویسنده:
.
بدون شک «دجال»او همان گونه که خود نیز می گوید کتابی است برای چشم باز کردن ، دوباره دیدن ، دوباره خواندن و به عبارتی بازسنجی تمامی ارزش هایی که سال های طولانی حقیقت می پنداشته ایم!
نیچه تهدیدی را از جانب مسیحیت در می یابد ...تهدیدی که در مقابل ابر انسان نیچه قد علم میکند،رعب و وحشت می آفریند و تسلیم شدن در برابر آن،تباهی انسانیت را به همراه دارد! از دیدگاه او ، این تباهی گرفتار نوع آدمی میشود؛نظیر پاسکال –فیلسوف و ریاضی دان فرانسوی-که باور کرده بود خردش به دلیل گناه موروثی تباه شده است.در حالی که نیچه می پندارد که خود مسیحیت او را تباه کرده است!
نیچه میکوشد در دجال خود،مقدمات بیگانگی انسان با خواسته ها و حقایق زندگی اش را به روشنی نشان دهد.او انسان را ترغیب می کند به این که به انسانی آفرینشگر و به عبارتی به انسانی ایده آل یا ((ابر انسان))تکامل یابد...خود را بسازد...ماهیت بخشد و از تباهی رها سازد.آدمی نیاز به ژرف نگری و چشمانی بیناتر برای رسیدن به ارزش های والای انسانی دارد اما...انسان امروزی تباهی را دریافته و با این حال تمام امور به همان روال گذشته است! و .... دجال را باید خواند...باید با نگرشی جدید زیست...زمان ، زمانِ بازسنجی تمامی ارزش هاست!

****** عبارت دجال در عهد جدید چندین بار تنها در رساله یوحنا آمده‌است. و مقصود کسی است که با مسیح مقاومت یا ضدیت می‌کند. و مدعی آن باشد که خود در جای مسیح است.

حق تکثیر:آبادان: پرسش‏‫

» کتابناکهای مرتبط:
Nietzsche
هگل
Husserl: The Arguments of he Philosophers

نسخه ها
PDF
حجم: 3 مگابایت
تعداد صفحات: ?
4.6 / 5
با 1355 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 107
۱۳۸۸/۰۴/۳۰


پاسخنگارش دیدگاه
AbbasShvb
Member
باید بخونمش
خیلی ها ازش نقل قول می کنند
نقل قول  
از کمی دانش او نیز اینکه ، مار مدعی خود را آفرید ؛ و با ایشان به باغستان کرد ؛ یا چرا او باغستان را چنان مستحکم نکرد ، تا آنکه مار و دشمنان دیگر نیز اندر آن نروند ؟
دروغزنی او نیز از آنجا پیدا که او گفت که : 《 هرگاه از این درخت بخوری بمیری》 ایشان خوردند و نمردند ؛ بلکه نیز دانشمند گردیدند ؛ ایشان نیک را از بد تمیز دادند !
این نیز که ، تا چه اندازه دانش و خواهش و فرمان او سست و متناقض است ؛ زیرا ، اگر او میخواست از آندرخت بخورند و فرمان به نخوردن داد ، او آگاه بود که میخورند.
کنون پیداست که خواهش و دانش و فرمان او هر سه با یکدیگر متناقض میباشد.
این نیز که ، هرگاه آدم گناه کرد ، نفرینی که او (آدنائی) به نسل همگی مردمان در زمان های مختلف میکند بیدادی است ، بهر طریقی که پندارم ؛ بیهوش و نادان و هرزه گو می باشد.

گزارش گمان شکنی
برگردان : صادق هدایت
نقل قول  
آیا براستی داستان مشهوری را که در آغاز 《تورات》 آمده ، درک کرده اند - داستان وحشت مرگبار خدا از علم؟...نه ، این داستان را درنیافته اند. این کتاب کشیشان طبق معمول با مشکل درونی کشیش آغاز می شود: او فقط با یک خطر بزرگ روبروست، در نتیجه 《خدا》 نیز همین خطر بزرگ را در پیش دارد.-
خدای قدیم که همه روح کل و کمال مطلق و عقل کل است، در فردوس می چمد: اما ملول است. بر ضد ملالت خدایان نیز خود بیهوده می ستیزند. خوب خدا چه می کند؟ انسان را می آفریند - انسان سرگرم کننده است...اما بنگر که انسان نیز چه سان ملول است؟ همدردی خدا با تنها نوع دلتنگی که در هر فردوسی یافت می شود ، حدی نمی شناسد: بنابراین خدا حیوانات دیگری را نیز خلق می کند. این نخستین اشتباه خداست : انسان حیوانات را سرگرم کننده نیافت - پس بر آنها چیره شد ، انسان حتی نخواست 《حیوان》 باشد. - در نتیجه خدا زن را آفرید. آنگاه براستی دوران ملال به پایان آمد - و این پایان چیز دیگری نیز بود! زن دومین خطای خدا بود. «زن در ذات خود همان مار است ، حواست» - هر کشیشی این را می داند ؛ «هر فسادی با زن به جهان راه می یابد» - از این نیز هر کشیشی آگاه است. در نتیجه: «علم نیز با زن به جهان راه می یابد»...آدم تنها به وسیلهٔ زن بود که آموخت از درخت معرفت بخورد. - چه روی داده بود؟ وحشتی مرگ آور بر خدای قدیم چیره شد. آدم ، خود به صورت بزرگترین اشتباه خدا درآمده بود؛ خدا برای خود رقیبی آفریده بود ، علم با خدا پهلو می زند - اگر انسان با سلاح علم مجهز شود ، کار کشیشان و خدایان ساخته است! - نتیجهٔ اخلاقی: علم، به خودی خود ممنوع است - تنها علم ممنوع است. علم نخستین گناه و خمیرمایهٔ همهٔ گناهان ، و گناه نخستین است. اخلاق مرکب از همین حکم است. - «تو نباید بدانی» - و بقیه از دنبال آن فرا می رسد. - وحشت مرگبار خدا مانع از حیله گری او نشد. چگونه می توان در برابر علم از خود دفاع کرد؟ - این مسأله مدتها مشکل بنیادی او بود. پاسخ : آدم را از فردوس برانید!
نقل قول  
pink floyd1
Member
به نظر میرسه مهمترین ریشه بدبختی انسان معاصر دور شدن از تفکر معنوی و غالب شدن تفکر حسابگرانه باشه. البته این تفکر معنوی ربطی به وجود و یا عدم وجود خدا و یا این سوال گمراه کننده که "حقیقت چیست" و حقایقی که در یک لحظه از تاریخ شکل گرفته اند و به دلیل تکرار در طول تاریخ و بازتولیدشدن غالب مطلق به خود گرفته اند، نداره . منظور تفکر معنوی ای که به دنبال یافتن جایگاه انسان در هستی است. از این منظر مطالعه تاریخ باستان میتونه از این جنبه مفید باشه که بفهمیم نوع دیگری از تفکر و روش زندگی جز انچه امروز شناخته میشه، میتونه وجود داشته باشه.
نقل قول  
fpazhoohi
Member
جناب دستغیب آیت الله نیستند. ایشان ادیب، مترجم و منتقد ادبی هستند.
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B9%D8%A...%BA%DB%8C%D8%A8
نقل قول  
rambosss
Member
بابا راست میگه بذار بچه ها باز شن. حتما این کتابو بخونین
نقل قول  
نیچه طرفدار بصیرته دوستان اینکه الکی به چیزی یا کسی اعتقاد پیدا نکنیم خودمون راهمون رو پیدا کنیم فقط خودمون.
نقل قول  
Tohamtan
Member
نقل قول از rasoul papi:
من بهضی نظرات رو که می خمونم حقیقتا خنده داره یکیش این اقای تهمتن که خواهان بازگشت به علوم یا به نحوی بومی سازی علوم توسط خودمون هستش!در حالی که دانشگاه و این علمی که ما داریم ازتو دم می زنیم مفاهیم مدرن و نوینی هستش که محصول غربه!و ما در ایران چیزی به اسم علوم انسانی نداریم چرا که علوم انسانی محصول اومانیسم و روشنگری و سلسله مراتبی هستش که غرب طی کرده البته من نمی خوام یه تفکر جبری رو غالب کنم ولی در ایران ما هر چی بوده از انسان خبری نبود!هر چی هست از پادشاهان و درباره اوناست
فکر کنم هنوز با شیوه نقل قول در اینجا آشنا نیستی یکم بیشتر دقت کن شاید لبخندی هم به اشتباه خودت زدی
نقل قول  
rasoul papi
Member
من بهضی نظرات رو که می خمونم حقیقتا خنده داره یکیش این اقای تهمتن که خواهان بازگشت به علوم یا به نحوی بومی سازی علوم توسط خودمون هستش!در حالی که دانشگاه و این علمی که ما داریم ازتو دم می زنیم مفاهیم مدرن و نوینی هستش که محصول غربه!و ما در ایران چیزی به اسم علوم انسانی نداریم چرا که علوم انسانی محصول اومانیسم و روشنگری و سلسله مراتبی هستش که غرب طی کرده البته من نمی خوام یه تفکر جبری رو غالب کنم ولی در ایران ما هر چی بوده از انسان خبری نبود!هر چی هست از پادشاهان و درباره اوناست
نقل قول  
Tohamtan
Member
نقل قول:
به نظر ریشه تمام بدبختی انسان مدرن توجه به افکار منحرف افرادی مثل نیچه و فروید وامثال اینها میباشد در ضمن ما ایرانیها با توجه به ید طولانی که خودمان در فلسفه و علوم انسانی داریم با ید با بازگشت به گذشته پر افتخار خودمان راه آنها در پیش بگیریم یادمان نرود که ایرانیها همیشه در تمام علوم پیشرو بوده اند و تمام حکماو دانشمندان غرب همیشه به آن اعتراف کرده اند

اول کوتاه بیا!!!
دوم بخون اگه معناشو فهمیدی بعد رد کن یا بپذیر!!!
سوم به هیچکس تهمت نزن بخصوص مردان نابغه ای که اسم بردی!!!
چهارم فلسفه و دانش متعلق به انسانیته نه غرب وشرق!!!
پنجم یکمی هم بیشتر تاریخ ایران رو مطالعه کن!!!
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You