Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی دوره رایگان رهایی از کمال گرایی

نقد حکمت عامیانه

سیمون دو بووار (به فرانسوی: Simone De Beauvoir) (۹ ژانویه، ۱۹۰۸-۱۴ آوریل، ۱۹۸۶) با نام اصلی سیمون لوسی ارنستین ماری برتراند دوبووار فیلسوف، نویسنده، فمینیست و اگزیستانسیالیست فرانسوی بود که در ۹ ژانویه، ۱۹۰۸ در پاریس در خانواده‌ای بورژوا به دنیا آمد.

این کتاب مجموعه 4 مقاله از خانم دو بووار است که در سال 1963 منتشر شده است.
1- نقد حکمت عامیانه
2- آرمان گرایی اخلاقی و واقع گرایی سیاسی
3- ادبیات وفلسفه
4- چشم در برابر چشم

سیمون دو بووار در مقاله های کوتاه و بلند خود بیشتر به مسائل اخلاقی و رابطه آن با سایر مسائل قرن ما می پردازد.
مقاله اول درباره فلسفه ای است بی سر و سامان و بی انسجام که دستورالعملهای آن غالباً در امثال و حکم منعکس است. بیشتر مردم دانسته یا ندانسته از این حکمت سرمشق می گیرند، غافل از آنکه اگر به دقت در آن نگریسته شود معلوم می شود که اولاً بسیاری از سرمشقهای آن با هم متناقض است و ثانیا در مجموع، اندیشه ای نیست که بتوان در زندگی به آن تکیه کرد.
از این دیدگاه مقاله دوم کتاب حاضر زیر عنوان آرمانگرایی اخلاقی و واقعگرایی سیاسی نمونه نظریات او درباره حکمت اصلی است.

در مقاله چهارم نویسنده کوشیده است مسئله عدالت را از دیدگاهی تازه مورد توجه قرار دهد.


سیمون دو بووار (۹ ژانویه، ۱۹۰۸-۱۴ آوریل، ۱۹۸۶) با نام اصلی سیمون لوسی ارنستین ماری برتراند دوبووار فیلسوف، نویسنده، فمینیست و اگزیستانسیالیست فرانسوی بود.

مصطفی رحیمی (زاده ۱۳۰۵ در نائین ـ درگذشته ۹ مرداد ۱۳۸۱ در تهران) استاد دانشگاه، نویسنده و مترجم ایرانی است.
دکتر رحیمی در دهه چهل شمسی با ترجمه‌هایی از سارتر، دوبوار، کامو، برشت و دیگران در شناسایی مکاتب فلسفی و هنر و ادبیات غرب در فضای روشنفکری آن زمان کوشید. اما او خود نیز دارای تآلیفات متعددی و به خصوص در بارهٔ جایگاه و نقش روشنفکر در اجتماع می‌باشد.

حق تکثیر:
تهران; انتشارات آگاه, ۱۳۵۲

» کتابناکهای مرتبط:
Anna Pigeon series 01: Track of the Cat
جدایی گرا
Bernie Rhodenbarr novels 06: The Burglar Who Traded Ted Williams

آگهی
نسخه ها
RAR
حجم: 19 مگابایت
دریافت ها:
تعداد صفحات: ?
4.4 / 5
با 82 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 13
۱۳۹۰/۰۲/۰۶


پاسخنگارش دیدگاه
tak45
Member
عولی بودددددددددد دد
نقل قول  
تردید
Member
نقل قول:
حجم: 19.46 مگابایت؛ زمان لازم برای دریافت 48 دقیقه و 35 ثانیه با Dial-up

نقل قول:
115 صفحه

فقط سکوت
نقل قول  
rain_rainy71
Pro Member


با تشکر از دوست گرامی بابت آپلود این کتاب

اگر ممکنه کتاب <<کهنسالی>> این نویسنده بزرگ را در سایت بگذارید.هر چه گشتم پیدا نکردم!!!!!
نقل قول  
saed_j
Member
اشتباه نوشتم
نقل قول  
saed_j
Member
این که کتاب همینگوی!!!!!!!!!!!
نقل قول  
judass
Member
مهدی جان بابت upload کتاب بسیارها ممنون ..
نقل قول  
ررسی حکمت عامیانه نیاز به یک ذهن عامیانه دارد خانم دوبوار با نوشتن این کتاب نشان داد که از یک ذهن فوق العاده بهره مند است
نقل قول  
ghalam1356
Pro Member
فصل چهارم این اثر به نام چشم در مقابل چشم به بررسی مفهوم عدالت و مجازات از دیدگاه اجتماعی و روانشناسی می پردازد.البته در پاره ای از موارد رنگ فلسفی نیز به خود می گیرد.
این بانوی فرانسوی در این فصل هر جا که میخواهد خواننده را با خود می برد.انچنان مسلط به موضوع می پردازد و انچنان تصویر زنده ای از دادگاههای محاکمه سران حکومت ویشی می دهد که خواننده را جز تصدیق و همراهی با صاحب اثر گریزی نمی ماند.

رشته ای بر گردنم افکنده دوست
می کشاند هر کجا دلخواه اوست


در کل این کتاب به جز فصل سوم که نویسنده به نسبت بین آرمانگرایی اخلاقی و واقعگرایی سیاسی میپردازد و گاهی نویسنده از مقوله ای به مقوله دیگر می لغزد، باقی فصلها در کمال قوت و پختگی دیدم.
نقل قول  
ghalam1356
Pro Member
این کتاب مشتمل بر چهار فصل است. که در بخش نخست نویسنده زبر دست نقدی دارد بر مفاهیمی که در دیدگاه افکار عمومی به عنوان حکمت خوانده میشود.اما در حقیقت احکامی است سست و بی مایه.به عنوان مثال احکامی از این دست:

1_بشر همیشه دنبال نفع خود است.

از این رو ست که هر گاه عملی دور از نفع گرایی به نظر می آید افراد مضطرب می شوند و با بد گمانی ریشه های پنهان آن را می جویند و می گویند بی مایه فطیر است.تنها خطایی که اینان را بر می آشوبد،خطایی است که به نظر اینان توجیه ناپذیر و بی فایده باشد.مفاهیم فلانی زرنگ است.بچه تیزیه ،جربزه داره و ... از این دست است.

2_ازدواج گور عشق است.

اگر زن و مردی عاشق یکدیگر شوند می پندارند یکی از آنها تحت تاثیر پولدوستی یا غرور،دیگری را فریب داده و آن یکی به دام افتاده و مسحور و مجذوب شده.در زمینه هایی هم که هیچ گونه فریبکاری متصور نیست مدعی روانشناسی شده با ژستی حق به جانب اختلالات شهوانی میشوند.در مواردی که زن و مردی مدتی در وفاداری و عشق پایداری می کنند افراد مدعی میشوند که اینان قربانی زندگی مبتذل و ماشین وارند و عادت بهم پیوندشان داده.
این پیوند را با عبارتی و حشتناک بیان می کنند."به هم چسیبیده اند."
اندک حرمتی برای ازدواج را به عنوان رابطه اجتماعی در نظر می گیرند و همین که این رابطه را به عنوان ارتباطی شخصی مورد نظر قرار دهند، مورد تمسخرش قرار می دهند.
شاهد این مدعا این که از قرون وسطی تا به امروز، زن و شوهر شخصیت های مضحک نمایشها ،اپراها،قصه ها و مثلهایی که موجب خنده مردم است، بوده اند.

پذیرفته شده که ازدواج موفق وجود ندارد که شدیدترین احساسها در برابر زندگی مشرک قادر به مقاومت نیست، که همه زنها یا خائنند یا غول سلیطه،و تمام مردها یا خیانت پیشه اند یا خیانت دیده.

3_دوستی امکان ناپذیر است و انسانها در ذات خود تنهایند و نفوذ ناپذیر.

برای هیچکس هیچگاه ممکن نیست آن دیگری را درک کند.آدمها نفوذ ناپذیرند و ذهنها ارتباط ناپذیر.در عشق و دوستی و پیوند هر طرف برای آن دیگری بیگانه ای است.نارسایی ادب،زبان و ابتذال مانع هر گونه ارتباط حقیقی است.
باید چنان زندگی کرد که به هیچکس نیازی نداشت،از هیچکس چیزی نخواست و این بدین معنی است که به هیچ کس هم چیزی نداد.

مختصری خوبی عیبی ندارد، اما خوبی کردن زیاد ضعف است و حماقت.

4_خوشبختی خواب و خیال است

این ترجیع بند هر ضرب المثل، با مفهوم یکسانف هزار جور بیان شده است.واقعیت همیشه مادون رویاست.در زمین جز بهشت گمشده وجود ندارد.هر چه هست گذرنده است،شکننده است و عاقبت کسل کننده.آدمی برای تفریح به این دنیا نیامده،بازیچه روزگار است....

اینها شمه ای بود از احکام عامیانه ای که روح را میجود و شور زندگی را میمیراند و شعله هر اشتیاقی را در دل انسان فرو می نشاند.و شگفت اینکه به اسم حکمت و پند و اندرز و روش درست زندگی بیان می گردد.
اگر دوستان عزیز تمایلی به پی بردن به سستی این دست اندیشه ها که همچون تارهای عنکوبت ذهن اکثر جوامع انسانی را در بر گرفته دارند مطالعه این کتاب توصیه می نمایم.
نقل قول  
يه هم مكاتبه مي خوام:email:rahmansaeedi_783@yahoo.com
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You