Hiweb

تهیدستان

نویسنده:
جک لندن (۱۸۷۶-۱۹۱۶) نویسنده سوسیالیست آمریکایی بود. آثار او مانند آوای وحش و گرگ دریا با استقبال خوانندگان روبرو شد. او از نخستین نویسندگان آمریکا بود که از راه نوشتن به ثروت زیادی دست یافت.

جک لندن در خانواده تنگدستی در سان فرانسیسکو بدنیا آمد و در اوکلند بزرگ شد. او با اینکه توانست در دانشگاه پذیرفته شود، تحصیلات رسمی چندانی نداشت و هرچه آموخت، خود آموخت و بسیاری از آثار ادبی را در کتابخانه عمومی اوکلند خواند.

در ۱۸۸۹ در کارخانه کنسروسازی کاری سخت و سنگین پیدا کرد. بعد با پولی که از نامادریش وام گرفت قایقی خرید و به دزدی صدف پرداخت. در ۱۸۹۳ به عنوان کارگر با یک کشتی شکار شیر دریایی به ژاپن رفت. بازگشت او با بحران اقتصادی سال ۱۸۹۳ و مبارزات کارگری همزمان شد.

مدتی بی‌کار و ولگرد بود و در شهر بافلو به زندان افتاد. بعد به اوکلند بازگشت و دبیرستان را تمام کرد. خیلی دوست داشت که به دانشگاه کالیفرنیا برود و پس از سه ماه کوشش فشرده در تابستان ۱۸۸ در آنجا پذیرفته شد. اما به دلیل بی‌پولی ناچار پس از یک سال دانشگاه را رها کرد.

در ۱۸۹۷ با کشتی و همراه با دیگر جویندگان طلای کلوندایک به شهر داوسون در یوکان رفت. در آنجا بیمار شد و پزشکی او را درمان کرد. داستان کوتاه برپا کردن آتش یادگار این دوره از زندگی او است.

پس از بازگشت به اوکلند بیش از پیش به تبلیغ سوسیالیسم و نیز نوشتن پرداخت. او سعی داشت که با نوشتن و فروش آثارش (به گفته خودش با فروش مغزش) از بی‌پولی و اجبار به کار بدنی رها شود. همزمانی این تصمیم او با گسترش مجله‌های عامه‌پسند ارزان که به‌دنبال داستان‌های کوتاه بودند باعث شد که او بتواند از راه نویسندگی پول در آورد. به‌زودی نویسنده‌ای موفق شد و در سال ۱۹۰۰ درآمد او از نویسندگی به ۲۵٬۰۰۰ دلار رسید.

جک لندن دو بار ازدواج کرد. در ۱۹۱۰ ملکی یه وسعت جهار کیلومتر مربع را در شهرستان سونوما در کالیفرنیا خرید و سعی در کشاورزی با روش‌هایی ابتکاری و ویژه خود کرد ولی موفقیتی نداشت. این ملک اکنون با نام پارک تاریخی جک لندن به دست دولت آمریکا اداره می‌شود.

جک لندن در ۱۹۱۶ از نارسایی کلیه درگذشت، اگر چه برخی روایات مرگ او را ناشی از الکلیسم یا حتی خودکشی می‌دانند. بر گور او در پارک تاریخی جک لندن در سونوما صخره‌ای خزه گرفته گذاشته‌اند.

میدان بزرگی در شهر اوکلند بنام او هست و کلبه‌ای چوبی که او هنگام جستجوی طلا در یوکان در آن می‌زیست در گوشه‌ای از میدان قرار دارد.

حق تکثیر:
تبریز; موسسه انتشارات تلاش , ۱۳۶۸

» کتابناکهای مرتبط:
شکار شکارچی - جلد دوم (مجموعه رمان خانه عنکبوت - جلد پنجم)
Go Tell It on the Mountain
قدر یک لبخند

نسخه ها
PDF
حجم: 3 مگابایت
تعداد صفحات: 238
4.3 / 5
با 88 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 11
۱۳۸۹/۱۲/۲۴


پاسخنگارش دیدگاه
zakery
Member
باتشكر نخوندمش اميدوارم كتاب خوبي باشه
نقل قول  
pooyande
Member
کتابهای سپیددندان ، آوای وحش و پاشنه آهنین را از این نویسنده خواندم کتابهای بسیار خوبی هستند ولی این کتاب را هنوز نخواندم. از چنان قلم توانایی احتمال خلق اثری ضعیف بسیار کم است. به همه ی دوستان پیشنهاد می کنم آثار جک لندن را بخوانند. با سپاس از این که امکان خوندن این کتاب را برای علاقه مندان فراهم کردید.
نقل قول  
رهسا
Member
خیلی کتاب جالبیه!سالهاست دمبالش بودم.واقعا دستت درد نکنه
www.cheshmak65.blogfa
نقل قول  
mahooni
Member
هنوز نخوندمش اما امیدوارم که خوب باشه
مرسی
نقل قول  
کتاب مفیدی بود.
نقل قول  
shemshad65
Member
خوندمش کتاب جالب و مفیدی هستش
نقل قول  
mmostafa28s
Member
جك لندن جزء اولين كساني بود كه نامش را در دنياي داستان شنيدم
نقل قول  
rezacj
Member
من این قبلتر خونده بودم کتاب جالبی
نقل قول  
moreak09
Member
این کتاب را باید در ردیف آثار درجه سه جک لندن قرارداد که از نظر ارزش ادبی یا جامعه شناسی مقامی را به دست نخواهد آورد. جک لندن با این کتاب به شرح سفر در لندن اوایل قرن بیستم میپردازد و سعی کرده که با شیوئ دیکنز به بررسی زندگی طبقات پایین جامعه انگلیس در آن سالها بپردازد که نتیجه مایوس کننده است.
ترجمه کتاب نیز چنگی به دل نمیزند و در مجموع کتابیست خسته کننده و ملال آور.
نقل قول  
rain_rainy71
Pro Member


در مورد نویسنده:

جان گریفیث معروف به جک لندن، رمان نویس امریکایی و خالق آثاری چون «سپید دندان» و «آوای وحش»، ۹۱ سال پیش در ۲۲ نوامبر ۱۹۱۶ دیده از جهان فروبست. مترجمانی چون پرویز داریوش و رضا سیدحسینی آثار این نویسنده را به فارسی ترجمه کرده‌اند.
جک لندن در سانفرانسیسکو زاده شد.جک دوره کودکی را به دشورای گذراند و برای کمک به وضع مالی خانواده، به شغل‌هایی همانند روزنامه فروشی، کارگری در لباسشویی، پیشخدمتی در کافه‌های بندری و کارگری در کشتی مشغول شد و گاهی نیز به سبب ولگردی توسط پلیس دستگیر و زندانی شد.
وی پس از پایان تحصیلات مقدماتی به دانشگاه کالیفرنیا وارد شد. جک از نوجوانی به خواندن و مطالعه شوق فراوان نشان داد و با ولع بسیار به خواندن آثار کارل مارکس،انگلس و نیچه پرداخت و میان دوستان به «پسربچه سوسیالیست» معروف شد.
در 1896 با گروهی از جویندگان طلا به کلاندایک سفر کرد. سفری که با ناکامی همراه بود و او در نهایت به سبب مرگ پدر خواند] اش به اوکلند بازگشت.جک درباره سفرش به منطقه آلاسکا داستانهای کوتاهی نوشت که در برخی از نشریات آن زمان منتشر شد و بدین طریق از راه نویسندگی امرار معاشکرد، اما هرچه به دست می‌آورد، به طرز عجیبی خرج می‌کرد.
او در 1903 داستان «آوای وحش» را انتشار داد که گزارشی بود از سفر به کلاندایک و سرگذشت سگی گرگی به نام باک.
رمان «آوای وحش» از اقبال خارق‌العاده‌ای برخوردار شد و امریکاییان آغاز قرن بیستم که به دنیای صنعتی و ماشینی وارد شده بودند، از عطر تند و وحشی درختان جنگل و غریزه و سرشت زندگی در آغوش طبیعت که به وسیله لندن بسیار زنده و گویا وصف وصف شده بود، سرمست شدند.جک لندن در پی این رمان داستان «گرگ دریا» را در 1904 انتشار داد.این رمان به حوادث دریایی می‌پرداخت و شامل تجربیات دوران کودکی این نویسنده بود، هنگامی که در کشتی‌های باربری کار می‌کرد.
از 1913 به بعد آثار جک لندن شهرتی جهانی یافت و آثار او به بسیاری از زبان های دنیا ترجمه شد، به طوری که ثروت و شهرت فراوانی را برای او به ارمغان آورد.
این نویسنده خود گفته بود: «من برای ناشران می‌نویسم نه برای خودم». آثار او که تعدادش به پنجاه داستان می‌رسد، ظاهرا تنها برای به دست آوردن پول نوشته می‌شده است، اما همه این آثار مبتنی بر فلسفه خاصی است و نشان از ذوق و توانایی های نویسنده‌اش دارد.
جک لندن بر اثر عصیان روحی بر ضد اجتماع و تطابق نیافتن با شیوه زندگی زمان، در سال 1916 و در سن 40 سالگی خودکشی کرد.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You