رسته‌ها

یادداشتهای سید محمد طباطبایی از انقلاب مشروطیت ایران

یادداشتهای سید محمد طباطبایی از انقلاب مشروطیت ایران
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 37 رای
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 37 رای
یه کوشش: حسن طباطبایی

آیت‏ اللَّه سید محمد بن صادق طباطبایی در سال 1220ش (1258 ق) در کربلا به دنیا آمد. تحصیلات مقدماتی و مبادی علوم را نزد پدر فرا خواند و سپس در تهران از محضر فیلسوف بزرگ زمان، میرزا ابوالحسن جلوه استفاده کرد. از آن پس راهی عتبات گردید تابه مقام اجتهاد نائل آمد و جزو خواص یارانِ میرزای شیرازی شده، در امور سیاسی، طرف مشورت او قرار گرفت. سید محمد پس از واقعه تحریم تنباکو، از طرف میرزای شیرازی به تهران رفت و به ارشاد و هدایت مردم مشغول شد. پس از چندی، وی دعوت آیت‏اللَّه عبداللَّه بهبهانی را برای مبارزه با دولت پذیرفت و در اعتراض به اعمال دولت، به همراه مردم در حرم حضرت عبدالعظیم تحصُّن کرد. فعالیت آیت‏اللَّه طباطبایی به مرور وسعت یافت تا جایی که به یکی از رهبران اصلی مشروطیت در ایران تبدیل شد. با روی کار آمدن محمدعلی شاه و به توپ بستن مجلس، مدتی به مشهد رفت و پس از فتح تهران به تهران مراجعت کرد. سید محمد طباطبایی با ورود نیروهای روس و انگلیس به ایران، در جریان جنگ جهانی اول به ترکیه رفت و پس از شش ماه به ایران بازگشت. از آن پس در امور سیاسی دخالت نکرد تا این که در 18 دی ماه 1299 ش برابر با 28 ربیع الثانی 1339 ق در 79 سالگی وفات یافت و در حرم عبدالعظیم به خاک سپرده شد. طباطبایی، اندیشه‏ای آزاد و تفکری اصلاح طلبانه داشت و آشنایی وی با سید جمال الدین اسدآبادی، تأثیری شگرف در شکل‏گیری تفکرات او داشت.
این کتاب که در مدت بیش از سه ماه به چاپ دوم رسیده است ، گوشه هایی از وقایع انقلاب مشروطیت ایران را نشان می دهد که به به بهانه ی صدمین سالگرد انقلاب مشروطیت منتشر شده است . سید محمد طباطیایی از بنیانگذاران مشروطیت در ایران است و نقش مهمی در به ثمر رسیدن این انقلاب ایفا کرده است .
دراین کتاب احوالات طباطبایی به نقل از ناظم زاده کرمانی ، کسروی و مورخین دیگر نقل شده است ودرادامه اسنادی ازخدمات علمی ، نامه نگاری های وی به مظفر الدین شاه برای ایجاد اصلاحات ،چگونگی تنظیم نظامنامه ی مجلس شورای ملی ، نخستین مجلس ، به توپ بستن مجلس ، نامه به شاه ژاپن و... ذکر شده است .
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
110
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
miran2009
miran2009
1389/12/02

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی یادداشتهای سید محمد طباطبایی از انقلاب مشروطیت ایران

تعداد دیدگاه‌ها:
1
کتابهای سایت شماگنجینه ذیقیمتی است برای افرادی که تحقیق می کنندوازدسترسی به بعضی منابع
محرومند.
یادداشتهای سید محمد طباطبایی از انقلاب مشروطیت ایران
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک