رسته‌ها

ارتش شاهنشاهی ایران از کوروش تا پهلوی

ارتش شاهنشاهی ایران از کوروش تا پهلوی
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 69 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 69 رای
گفتارهای این کتاب:
ارتش ایران در دوران پیش از اسلام
- ارتش ایران در دوران هخامنشی
- ارتش ایران در دوره اشکانی
- ارتش ایران در زمان شاهنشاهی دیلمیان
- ارتش ایران در دوران صفوی
- ارتش ایران در دوره ساسانی
ارتش ایران در دوران پش از اسلام
- ارتش ایران در روزگار صفاریان
- ارتش ایران در دوران نادری
- ارتش ایران در زمان خاندان زند
- ارتش ایران در دوران قاجاریه
- ارتش ایران در دوران شاهنشاهی رضاشاه بزرگ
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
432
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
miran2009
miran2009
۱۳۸۹/۱۱/۱۷

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی ارتش شاهنشاهی ایران از کوروش تا پهلوی

تعداد دیدگاه‌ها:
12
‍ تشکیل نیروی دریایی
🔹اولین تلاش، در جهت ساخت کشتی های جنگی و ایجاد ناوگان مدرن در دوره صفویه و برای اخراج پرتغالی‌ها از جزیره هرمز و خلیج فارس صورت گرفت. این تلاش به دلیل دخالت انگلستان به نتیجه نرسید و اولین نیروی دریایی مدرن ایران توسط نادرشاه افشار تاسیس شد. او با خرید چند کشتی از انگلستان و هلند، موفق شد نیروی دریایی ایران را تاسیس کند. هارفوردجانس_بریج انگلیسی گزارش میکند:
" هنگامی که در ۱۷۸۴ وارد بوشهر شدم، از کشتی های نادر، سه کشتی باقی مانده بود، که هریک پانصد تن ظرفیت داشتند ".(۱)
🔹ارتش ایران تا قبل از دوره رضاشاه مبتنی بر جمع آوری نیروها از ایلات و ملک الطوایف بود، که به شکلی کاملا سنتی فرماندهی میشد... پس از کودتای ۱۲۹۹، رضاخان وزیر جنگ گردید و از ۲۶ بهمن ۱۳۰۳ فرماندهی کل قوای ارتش ایران را به عهده گرفت. محمدرضاشاه، در کتاب پاسخ_به_تاریخ در مورد اقدامات پدرش چنین میگوید:
"" بعد از حمله به تهران و کودتا، پدرم با لحنی شکوه آمیز میگفت:
" ای کاش هزار قبضه تفنگ یک دست در اختیارم بود "
- و در پی آن به محض این که فرصتی به دست آورد، در صدد تشکیل یک قدرت نظامی مناسب بر آمد، و در آغاز کار ارتشی مشتمل بر: یک لشکر پیاده، یک تیپ مستقل، و واحدهای ویژه برای تامین ارتباطات به وجود آورد. او ضمنا در نقاط حساس و استراتژیک جاده های کشور، پاسگاههای کوچکی بر پا کرد؛ و بعد از مدتی نیز نیروی_هوایی و نیروی_دریایی ایران را بنیان نهاد...."".(۲)
🔹نخستین زمزمه ها و تحرکات برای تاسیس نیروی_دریایی_ایران، در سال ۱۳۰۲ شکل گرفت و جالب آنکه مبنای آن نیز تصرف یک کشتی کوچک از سوی ارتش بود؛ این کشتی که عنوان کشتی_مظفری داشت، به تصرف ارتش، و رضاخان که البته هنوز در آن زمان شاه نشده بود؛ بر همین اساس به فکر تشکیل نیروی دریایی افتاد...(۳)
🔹نیروی دریایی ایران از اول اسفند ماه سال ۱۳۰۳، با یک فروند کشتی و چند تن افسران جزء و عده ای ملاح تشکیل شد. در همین سال ارتش ایران برای سرکوبی ترکمن های مسلح دشت گرگان، تعدادی از قوای رشت را با یک کشتی ایرانی به نام سفیدرود به فرماندهی فیودور_نیکلاویچ_فون_کروزه به سواحل گرگان فرستاد، تا قوای زمینی را از راه دریا پشتیبانی کند. موفقیت عملیات این کشتی باعث شد، تا فکر تاسیس نیروی دریایی در شمال و جنوب در فکر رضا شاه جدی تر و تقویت شود.(۴).
🔹پس از آن که رضاخان مصمم به سرکوبی شیخ خزعل شده و عازم خوزستان گردید، شخصی به نام حسین_موقر، یک ناوچه کوچک به نام خوزستان را که متعلق به وی بود، به دولت ایران بخشید. از این ناوچه که دومین عنصر متشکل نیروی دریایی ایران گردید، در عملیات دستگیری شیخ خزعل، برای حمل افراد نظامی در میان اهواز و خرمشهر روی رود کارون به کار گرفته شد. پس از دستگیری شیخ خزعل هم سه کشتی دریاپیمای او هم به تصرف قوای دولتی، و رضا شاه آنها را نیز جزو نیروی دریایی کرد.(۵)
🔹در فروردین سال ۱۳۰۷، و در جریان نوسازی ارتش و تقویت بنیه نظامی ایران، رضاشاه در جستجوی فردی مطمئن برای اعزام به اروپا و تماس با موسولینی، رهبر ایتالیا بود. در آن زمان، رضاشاه جز به عبدالحسین_تیمورتاش، وزیر دربار خود، به رجل دیگری اعتماد نکرد. تیمورتاش پس از وارد شدن به رم، نیات رضاشاه را برای موسولینی تشریح کرد، و رهبر ایتالیا که آماده شنیدن تصمیمی نظیر ایستادگی در برابر سلطه دیرپای انگلستان بر منطقه خلیج فارس بود، قبول کرد که شماری از افسران نیروی زمینی ایران را در ظاهر به عنوان آموزش فنون تازه رزم_پیاده بپذیرد، و در ایتالیا محرمانه به آنان آموزش دریایی دهد. به علاوه، چند کشتی جنگی به ایران بفروشد.... پس از بازگشت تیمورتاش به وطن در سپتامبر ۱۹۲۸، طرح محرمانه به تدریج به اجرا درآمد.(۶)
🔹سرانجام در سال ۱۳۱۱، سازمان اساسی نیروی_دریایی_ایران طرح ریزی گردید، تا آن سال اسم بی مسمایی به نام قوای_بحریه در سازمان ارکان حرب کل قشون وجود داشت، که جزء رکن دوم ارکان حرب بود و عملا زیر نظر سرتیپ_عبدالرضاخان_افخمی، رئیس رکن دوم اداره میشد. و با بازگشت نخستین دسته افسران دریایی ایران از اروپا و رسیدن ناوهایی که از ایتالیا خریداری شده بود، نیروی دریایی به فرماندهی سرهنگ_غلامعلی_بایندر در خلیج فارس تشکیل شد و...(۷)
نوشته محمد امیری، مدیر کانال
🆔 @ketab_mamnouee
🔸منابع:
۱. نظری به ایران و خلیج فارس، نگارش اسماعیل نوری زاده بوشهری، نشر سال ۱۳۲۴.
۲. پاسخ به تاریخ، محمدرضا پهلوی، ترجمه حسین ابوترابیان، تهران، تشر سیمرغ، ۱۳۷۵، ص۷۴.
۳. تاریخ ارتش ایران، غلامرضا علی بابایی، تهران، انتشارات آشیان، ۱۳۸۲، ص۲۹۲.
۴. بالا، ص۲۹۲.
۵. بالا، ص۲۹۲.
۶. تحقیقات نوشیروان کیهانی زاده، تاریخ نگار
۷. تاریخ ارتش ایران، علی بابایی، ص۲۹۳.
🆔 @ketab_mamnouee
با درود
به دلیل تحریم انگلیس(تحریم ایران) در آن زمان ایران از داشتن نیروی دریایی عاجز بود که با نقشه ای حساب شده و زیرکی فردی به نام پرنس ارفع این تحریم ها دور زده شد(اعزام افسران نیروی زمینی برای دوره نیروی دریایی و خرید تجهیزات دریایی و ناو از کمپانی فیات ایتالیا)
نیروی دریایی آن زمان بیشترین مقاومت و دلاوری را طی حمله ناجوانمردانه متفقین( از جمله بریتانیا)از خود نشان داد دریادار بایندر(هنگام حمله درجه دریاداری و فرماندهی نیرو را داشت) به همراه دیگر دلاوران فرمانده مانند نقدی ، کهنمویی و میلانیان وحدود 600 دلاور دریا دل دیگر خون پاکشان را فدای ایران کردند درود به روح و روان و شرفشان.
سالیان بعد از جنگ جهانی دوم طی اقدامی اسامی این فرماندهان بر روی ناوها نام گذاری شد
که ناوهای میلانیان و کهنمویی توسط عراق در جنگ ایران و عراق غرق شد!
مطلبی که نوشتم مربوط به زمان رضاه شاه است
منظور از تحریم ، تحریم ایران توسط انگلیس بود. این امپراطوری تا توانست به ایران آسیب وارد کرد(ایران و جهان)

‍ تشکیل نیروی هوایی
🔹نخستین هواپیما در اوایل عصر احمدشاه قاجار و در سال ۱۲۹۲ هجری شمسی به ایران آمد و پس از جنگ جهانی اول مذاکراتی برای خرید آن صورت گرفت، تا اینکه اولین هواپیما در سال ۱۳۰۱ برای دولت علیه ایران خریداری شد و به ایران آمد. با افزایش تدریجی تعداد هواپیماها و اعزام افسران برای فراگرفتن فن خلبانی به فرانسه و شوروی، دستور تشکیل نیروی هوایی ارتش در ۳۰ خرداد ماه سال ۱۳۰۳ از سوی وزیرجنگ رضاخان صادر شد، و نیروی هوایی ایران با آرم "بلند آسمان جایگاه من است"، به وجود آمد...
🔹در همان هنگام که ارتش نوین ایران در حال تشکیل بود (سال ۱۳۰۰)، در شعبه تنسیقات از دایره عملیات، دفتری هم به نام "دفتر هواپیمایی" پیش بینی گردید و نخستین بار در ارتش ایران، نام هواپیمایی جزو سازمان در آمد، و در حقیقت هسته مرکزی نیروی هوایی ایران گردید. در سال ۱۳۰۱، دولت ایران نخستین هواپیما را از شرکت یونکرس آلمان خرید و در سال بعد دو هواپیمای دیگر به نام های گیلان و مازندران از همان شرکت خرید و چند ماه بعد چهار هواپیما از شوروی خریداری کرد. بدین ترتیب در آخر سال ۱۳۰۲ خورشیدی، نیروی هوایی ایران مرکب از هفت هواپیما بود.(۱)
🔹نخستین ایرانی که موفق به طی دوره خلبانی و پرواز با هواپیما گردید،کلنل_محمدتقی_خان_پسیان بود، که در سال ۱۲۹۹ به هنگام حضور در کشور آلمان موفق به این عمل مهم گردید و با انجام ۳۳ سورتی پرواز نام خود را به عنوان نخستین خلبان ایرانی در تاریخ ثبت نمود... اولین شخصی که برای تحصیل خلبانی و امور هوایی به اروپا اعزام شد،
سرهنگ_احمدخان_نخجوان بود، که در خرداد ۱۳۰۲، به اتفاق سایر دانشجویان ایرانی عازم اروپا گردید و در دانشکده خلبانی ایستر به تحصیل اشتغال ورزید... در خرداد ۱۳۰۳، نیز ده نفر محصل ایرانی برای آموزش یک دوره ۱۸ ماهه فن خلبانی به شوروی اعزام گردیدند.(۲)
🔹 سرتیپ_امان‌الله_میرزا که در خرداد ۱۳۰۲ با عنوان سرپرستی محصلین به اروپا اعزام شده بود، ماموریت داشت دوازده فروند طیاره از فرانسه برای ایران خریداری نماید. این طیاره ها در بهمن ما ۱۳۰۲ با کشتی حمل و در بوشهر پیاده شدند، تا از بوشهر به تهران پرواز نمایند. در اسفند ماه همان سال این هواپیماها به تهران پرواز کردند و پس از آن دو فروند هواپیمای خریداری شده از شوروی هم وارد تهران گردید و چند هواپیمای یونکرس آلمانی با خلبان و متخصص فنی وارد ایران شده و شرکتی برای حمل مسافر در داخل ایران تشکیل دادند. در خرداد ۱۳۰۳ حکم عمومی قشون تحت شمار ۲۲۲ برای تاسیس نیروی هوایی صادر گردید...(۳)
🔹در پنجم اسفند ماه ۱۳۰۴ خورشیدی بود که نخستین خلبان ایران، سرهنگ_احمدخان_نخجوانی، با یک هواپیمای برگه_۱۹ که از فرانسه خریداری شده بود، از فرودگاه نظامی ویلاکوپلی پرواز کرد و پس از نشستن در چند شهر، بالاخره در فرودگاه قلعه مرغی تهران با حضور #رضاشاه و مقامات دولتی و ارتشی به زمین نشست. در همین روز سازمان هواپیمایی ایران رسمی شد و سرهنگ احمدخان نخجوان به ریاست آن انتخاب گردید.(۴)
🔹در سال ۱۳۰۶، سازمان هواپیمایی توسعه پیدا کرد و تعدادی از داشنجویان نظامی که در فرانسه و شوروی، فن خلبانی و مکانیکی را آموخته بودند به ایران بازگشتند، و دولت نیز سیزده فروند هواپیمای جدید خریداری نمود، به طوری که جمع هواپیما ها به ۳۳ فروند رسید. از این تاریخ اداره هواپیمایی قشون در عملیات جنگی شرکت مینمود. در سال ۱۳۱۱، در ایران مدرسه خلبانی تاسیس گردید و بیست دانشجو پذیرفته شدند و مدت آموزش آن دو سال بود. اولین دوره مدرسه خلبانی توانست چهارده خلبان تحویل نیروی هوایی بدهد و به همین ترتیب همه ساله عده ای دانشجو آموزش خلبانی را فرا گرفته به نیروی هوایی ملحق میشدند. در سال ۱۳۱۲، مدرسه دیده بانی هوایی که دوره آن یکساله بود، تشکیل گردید. آموزشگاه فنی و کارخانه های هواپیما سازی نیز در این سال در نیرو هوایی تاسیس یافت. با توجه به توسعه روز افزون نیروی هوایی، وزارت جنگ، چهار معلم خلبان سوئدی استخدام کرد و سپس چهار معلم دیگر خلبان از بلژیک به استخدام در آورد و همچنین سرهنگ هوایی سوئدی موسوم به نوروکیست را استخدام کرد و در راس ستاد نیروی هوایی قرار داد و از متخصصین انگلیسی نیز یک نفر به عنوان کارشناس فنی استخدام شد.(۵)
محمد_امیری، ادمین کانال
🔸منابع:
۱. تاریخ ارتش ایران، غلامرضا علی بابایی، تهران، انتشارات آشیان، ۱۳۸۲، ص۲۷۰-۲۷۱.
۲. رضاشاه و قشون متحدالشکل، دکتر باقر عاقلی، ۱۳۸۶، تهران: نشر نامک، ص۲۰۳-۲۰۴.
۳. بالا، ص۲۰۴.
۴. تاریخ ارتش ایران، علی بابایی، ص۲۷۲.
۵. رضاشاه و قشون متحدالشکل، باقر عاقلی، ص۲۰۶.
کانال کتابهای ممنوعه
🆔 @ketab_mamnouee
با درود از نکات جالب پیشرف آن موقع ایران احداث و وجود کارخانه هواپیما سازی شهباز بود که یکی از سرکردگان متفقین متجاوز(مقام انگلیسی) هنگام ورود به ایران آن را ویران کرد
همچنین کسب عنوان نخستین خلبان زن ایرانی توسط بانو عفت تجارتچی در سال 1318
عکسهای آخرکتاب بصورت نقاشی و رنگی هستن.کاش کیفیت عکسها بهتر بود. بسیار ممنون از زحمت شما
من لازم دارم این کتابو لطفا مسئول سایت کمکم کنن.ممنون:((
این صفحه که اصلا لینک دانلود نداره.چظوری دانلود کنم؟
ممنون از شما.من الان کتاب را دریافت کردم امیدوارم ارزش مطالعه را داشته باشد
کتاب ÷رباری است وچه بهتر گذشته ایران رابدانیم:-)
PDF
ارتش شاهنشاهی ایران از کوروش تا پهلوی
16 مگابایت
comment_comments_for_the_file
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک