رسته‌ها
پنجاه و سه نفر
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 998 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 998 رای
گزارشی داستان‌وار از سید مجتبی بزرگ علوی (1282 – 1375) که در 1330 منتشر شد. نام کتاب به شمار کسانی اشاره دارد که در زمان رضاشاه به جرم عضویت و فعالیت در گروهی اشتراکی بازداشت و محاکمه و به محکومیت‌های متفاوت زندانی شدند و در رأس آنان "تقی ارانی" جای داشت. بزرگ علوی، که خود یکی از پنجاه و سه نفر و به هنگام بازداشت معلم بوده ضمن روایت رویدادهای واقعی، با هنر نویسندگی داستانی شیرین و جذاب و خواندنی پدید آورده است. وی در سه فصل این کتاب به شرح احوال و حوادثی پرداخته که از زمان بازداشت تا لحظه آزادی در 25 شهریور 1320 شاهد آن‌ها بوده است. سرتاسر کتاب پر است از شرح برخوردهای توهین‌آمیز و خشونت‌بار مأموران اداره سیاسی با دستگیرشدگان که تصویری از فضای مختنق دوران دیکتاتوری رضا شاه به دست می‌دهد نویسنده در وصف رفتار زندانبانان اظهار می‌دارد که آنچه در زندان تحمل‌ناپذیر بوده و هر روز و هر ساعت تکرار می‌شده و با همه عادی شدنش درون او و هم زنجیرانش را به شدت به درد می‌آورده، توهین بوده است. وی از دلگی و فساد مأموران که حتی از اخاذی‌های ناچیز روی گردان نبودند، و بی سوادی برخی از اعضای دستگاه قضایی ماجراهایی جالب نقل می‌کند.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
244
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
hamid
hamid
1387/07/05

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی پنجاه و سه نفر

تعداد دیدگاه‌ها:
39
پرونده خوابنامه بهترین دلیل ضعف حکومت بود.
کسی خوابی دیده بود که عنقریب روز ظلم و ستمگری سپری خواهد شد و عدل و انصاف در ایران حکمفرما خواهد بود.
این مرد خواب خود را روی کاغذی نوشته و مسلمانان را دعوت کرده بود که از روی آن چند نسخه بردارند و بیاران و معتقدین بدین اسلام بدهند.
قریب دویصت نفر از کسانیکه این خوابنامه را خوانده بودند ، از شرق و غرب و شمال و جنوب کشور ، از دهات اطراف خوی و سلماس ، از آبادان و بوشهر و باجگیران ، بجرم " اقدام بر علیه امنیت کشور " دستگیر و محاکمه شدند.
مابین آنها بچه های ده تا دوازده ساله و پیرمردان هفتاد و هشتاد ساله بودند.
عده زیادی از اینها اصلا سواد خواندن و نوشتن نداشتند.
قریب سی نفر از این بیچارگان در زندان جان دادند.
اشخاص بالذات بد نیستند، اوضاع واحوال ومنافع مادی است که آنها را به جنایت وا میدارد...
هدف من دفاع از اعمال حزب توده نیست.ولی این امر را از یاد نبرید که نمیشود همه افراد حزب توده رابا یک دید نگاه کرد.در ثانی دفاع از عدالت ربطی به حزب توده و رفقای شوروی ندارد.هر کس در هر جای جهان برای عدالت و ازادی تلاش کند لایق احترام است.شکنجه کشیدن و درد انسان داشتن کار هر کسی نیست.
دوستان محترم لطفا جو گیر نشوید. تاریخ حزب کمونیست ایران و فرزند خوانده این حزب، حزب توده تا زمانی که مستقل بودند قابل احترام می باشد. اما از زمانی که منافع حزب خود را با منافع رفقای شوروی گره زدند به بیراهه رفتند و از چشم مردم ایران افتادند. لذا بهتر است بین فعالیتهای این احزاب در دوره های مختلف تفاوت قائل شد.
عدالت همواره زنده خواهد ماند هر چند امروز ان را با برچسب استالینیسم به محاق برده باشند.به یاد مقاومت جانانه 53نفر در زیر یوغ استبداد رضاشاهی و به یاد تقی ارانی.
بازخوانی بخشی از جنبش چپ ایران درده30.قهرمانانی که توسط جلادان رضاخان میر پنج بخاک افتادند. یاد ونامشان جاویدان باد
سلام
این اولین کتابیه که دانلودش کردم تا بخونمش. امیدوارم کتاب خوبی از آب در بیاد...
خیلی عالی.دستتون درد نکنه یکی از نویسندگان معاصر کلاسیک ایران به نظرمن اقای بزرگ علوی هستند .من کتابهای قبلی ایشونو خوندم.
سلام‏ ‏.درود‏ ‏برشما‏ ‏.
برای‏ ‏ماندن‏ ‏نیاز‏ ‏به‏ ‏قهرمان‏ ‏بودن‏ ‏نیست.‏ ‏بلکه‏ ‏ادامه‏ ‏راهی‏ ‏است
شما‏ ‏با‏ ‏ماندن‏ ‏وتقدیم‏ ‏ماندگارها‏ ‏،فرهنگ‏ ‏راعزیز‏ ‏وتاریخ‏ ‏را
عیان‏ ‏وبیان‏ ‏میکنید.درود‏ ‏ودو‏ ‏صد‏ ‏بدرود.
سه فصل این کتاب به شرح احوال و حوادثی پرداخته که از زمان بازداشت تا لحظه آزادی در 25 شهریور 1320 شاهد آن‌ها بوده است
پنجاه و سه نفر
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک