رسته‌ها

پس از سقوط: سرگذشت خاندان پهلوی در دوران آوارگی

پس از سقوط: سرگذشت خاندان پهلوی در دوران آوارگی
امتیاز دهید
5 / 1.5
با 28 رای
امتیاز دهید
5 / 1.5
با 28 رای
از پیشگفتار ناشر:
کتاب حاضر خاطرات احمد علی مسعود انصاری از خویشاوندان فرح دیبا و دوست نزدیک و مشاور مالی رضا پهلوی - پسر شاه معدوم - است، که در سال گذشته اختلاف مالی وی و ولیعهد سابق ایران در مطبوعات غرب بازتاب یافت. شدت این درگیری تا بدان حد بود که رضا پهلوی برای پیشبرد دعوی خود در دادگاه فدرال آمریکا مجبور به انکار ملیت ایرانی خود شد و این امر بحثهای شدیدی را در محافل وابستگان رژیم گذشته در اروپا و آمریکا برانگیخت. ظاهراً این اختلاف انگیزه ای برای گسست مسعود انصاری از خانواده پهلوی شد و تا بدانجا امتداد یافت که وی به نگارش و نشر این خاطرات پرداخت و طی آن اسرار و ناگفته های بسیار را از دوران حضور خود در این خانواده فاش نمود. خاطرات احمد علی مسعود انصاری شامل چهار بخش است:
در بخش نخست نویسنده به رابطه خویشاوندی خود با فرح دیبا و چگونگی پیوندش با دربار پهلوی می پردازد و شرح می دهد که این پیوند تا بدانجا توسعه یافت که وی در سالهای ۱۳۵۰ در زمره همراهان جوان بزم خصوصی شاه قرار گرفت. او در این بخش می کوشد تا بر اساس دیده ها و شنیده های خود به تبیین علل سقوط رژیم پهلوی بپردازد. آنچه به این بخش از خاطرات اهمیت میدهد. موقعیت ویژه نویسنده و حضور وی در «محفل خصوصی شهبانو» است. می دانیم که در واپسین سالهای سلطنت محمدرضا پهلوی، این باند دارای تاثیر جدی در شنون سیاسی و اقتصادی و فرهنگی کشور بود و با گذشت زمان نفوذ فرح و اطرافیان او عمق بیشتر یافت. معهذا تاکنون چنان که بایسته است به نقش «باند فرح» در تاریخ سلطنت پهلوی پرداخته نشده و از این زوایه بنظر می رسد که خاطرات احمد علی مسعود انصاری می تواند سندی دست اول به شمار رود. به دلیل تعلق به همین «کانون»، و لاجرم شناخت بیشتر از آن است که نویسنده در تحلیل حوادثی که منجر به سقوط سلطنت شد بر نقش فرح و اطرافیان او - بویژه رضا قطبی - تاکید می کند و فرهنگ «لیبرالی» این محفل و تاثیرات آن را بیان می دارد...
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
400
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
hanieh
hanieh
1403/04/14

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی پس از سقوط: سرگذشت خاندان پهلوی در دوران آوارگی

تعداد دیدگاه‌ها:
3
سلام در این کتاب سراسر دروغ و خودستایی و ریاکاری خواننده موج میزند
این کتاب را من سال ها پیش خواندم. جذاب و لذت بخش بود. اما بعدها در نشریه ای آن را نقد کرده بودند و منتقد می گفت که این کتاب جعلی است و ربطی به احمد علی مسعود انصاری ندارد.
با سلام.
«در نشریه ای آن را نقد کرده بودند» نیاز به رفرنس دقیق داره.
مرسی از اطلاع‌رسانی‌تون.
پس از سقوط: سرگذشت خاندان پهلوی در دوران آوارگی
عضو نیستید؟
ثبت نام در کتابناک