رسته‌ها
یک حرف از هزاران - جلد ۲
امتیاز دهید
5 / 3
با 1 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 3
با 1 رای
درباره برخی از مسائل علمی و فرهنگی و تمدنی با بهره‌گیری از مفاهیم جامعه‌شناسی آثار تمدنی

از یادداشتی بر کتاب:
این کتاب نیز مجموعهٔ دیگری از نوشته ها و گفتارهای چند سال اخیر و برخی از نوشته ها و گفته های قدیمی تر است. بی شک هیچ یک از آنها حاوی مطالب بسیار مهم نیست. اما گزارشی است از برخی دغدغه ها دل مشغولیها و کوشش برای یافتن راه حل تعدادی از مسائل بیش و کم با اهمیت و یا طرح برخی از مسائل و مباحث نو، که بدین اعتبار افکندن نیم نگاهی به آنها بی فایده نخواهد بود.
همانند دفتر یا جلد اول یک حرف از هزاران تحلیل های عنوان شده در این جلد نیز با مباحث جامعه شناسی به ویژه جامعه شناسی آثار تمدنی و فرهنگی نسبتی دارند.
مساله تولید علم، فناوری بومی و علم ملی، مساله ای مهم و جدی است که جمهوری اسلامی ایران و دانشمندان و فرهیختگان باید درباره آنها بیندیشند و راه حلهایی را برای نیل به این هدف بیابند؛ راه حلهایی که تاخیر در یافتن آنها جایز نیست. در سالهایی که پیش رو داریم بیش از سالهای نیمه دوم قرن نوزدهم و تمامی قرن بیستم علم به صورت تمام عیار خودنمایی و حکمروایی می کند. به خصوص دانشها و فناوریهای نو، تقریباً تمامی جهان را زیر سیطره خود گرفته اند. بیوتکنولوژی، علوم و فناوریهای اطلاعات و ارتباطات، صنایع هوا فضا و جستجو، هم در جهان بی نهایت بزرگ و هم در قلمرو بی نهایت کوچک ها تمامی هم و غم دانشمندان و نیز دولتهای قوی و قدرتمند را به خود مشغول داشته اند و در این شرایط این پرسش اساسی و به جاست که آیا همچنان میتوان مصرف کننده علم و فناوری بود و یا باید در جهان علم حداقل، سهمی ولو اندک در تولید علم و به کرسی نشاندن جزئی از فناوری را به خود اختصاص داد، تا امکان حضور در گفتگوهای به واقع علمی و نه همایش ها و گردهمایی ها و هم اندیشی های تشریفاتی به عنوان طرف خطاب و گوینده سخن قابل اعتنا یا مورد قبول فراهم آید. اگر پاسخ به این سوال مثبت باشد، باید شرایط و لوازم آن را تدارک کرد...
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
448
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
ملا ممدجان
ملا ممدجان
1403/02/15
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی یک حرف از هزاران - جلد ۲

تعداد دیدگاه‌ها:
0
دیدگاهی درج نشده؛ شما نخستین نگارنده باشید.
یک حرف از هزاران - جلد ۲
عضو نیستید؟
ثبت نام در کتابناک