رسته‌ها

مصاحبه حبیب لاجوردی با اردشیر زاهدی به همراه فایل صوتی

مصاحبه حبیب لاجوردی با اردشیر زاهدی به همراه فایل صوتی
امتیاز دهید
5 / 4.2
با 11 رای
نویسنده:
درباره:
اردشیر زاهدی
امتیاز دهید
5 / 4.2
با 11 رای
توجه: فایلهای صوتی (نوار ۷، بخش ۲) - (نوار ۱۱، بخش ۲) و (نوار ۱۴، بخش ۲) موجود نیست.

متن کامل مصاحبه حبیب لاجوردی با اردشیر زاهدی؛ پروژه تاریخ شفاهی ایران در دانشگاه هاروارد به همراه ۵۱ فایل صوتی

مصاحبه با آقای اردشیر زاهدی (۱۳۰۷-۱۴۰۰)، وزیر امور خارجه (۱۹۶۷-۱۹۷۱)، سفیر ایران در انگلستان، سفیر ایران در آمریکا، به تاریخ ۱۴ ژانویه ۱۹۹۲ در مونترو، سوییس
این مصاحبه که شامل ۲۷ نوار و ۵۵۰ صفحه است طبق قرارداد دانشگاه هاروارد با اردشیر زاهدی پس از مرگ او منتشر شده است.
نوار اول با شرح معرفی مادر و پدر اردشیر زاهدی آغاز می شود و به نقش پدرش اردشیر در جنگ با تجزیه طلبان و پیمودن پله های صعود مقام فضل‌اللّٰه زاهدی در ارتش و شروع آشنایی خانواده ایشان با رضاشاه که در آن زمان هنوز به سلطنت نرسیده بود می پردازد. از ابتدای نوار سوم به معرفی خودش می پردازد و توضیح می دهد چگونه مدارج تحصیلی و ترقی شغلی را طی کرده است.
یکی از مواردی که در محتوای این مصاحبه به چشم می خورد حس وطن پرستی و به اصطلاح خود آقای زاهدی حس ناسیونالیستی ایشان است و اینکه در مواجه با افراد نیز میهن پرستی یکی از ویژگی هایی بوده که مورد توجه ایشان قرار می گرفته است.
آنچه که در متن ممکن است توجه خوانندگان را جلب کنند انبوه اصطلاحات انگلیسی و برخی موارد پس و پیش شدن فعل و فاعل است که نشان می‌دهد که اردشیر زاهدی فی البداهه در حال به یادآوری خاطرات است و لحن ایشان صمیمانه و غیرساختگی است. محتوای مصاحبه به استثناء مواردی که مصاحبه کننده جویای نظر شخصی ایشان است بیشتر روایت گونه و کمتر قضاوت گرانه است.
در اوایل نوار شماره ۹ به مقدمات ازدواج شاه پس از جدایی از ثریا اشاره می شود و اینکه یکی از کاندیدهایی که برای ازدواج شاه پس از ثریا در نظر گرفته شده بود دختر پادشاه سابق ایتالیا ماریا گابریلا بوده است. به گفته اردشیر زاهدی دیدار شاه با شاهزاده گابریلا در ژنو در سوئیس و در یکی از منازل متعلق به پدرش انجام می شود و اگرچه دیدار به خوبی پیش می رود اما به زودی مسائل و مشکلاتی در مورد ازدواج آنها مطرح می شود از جمله اینکه پادشاه سابق ایتالیا که یک کاتولیک مذهبی بوده خواهان ازدواج دخترش با مردی کاتولیک بوده و این برای شاه مسلمان شیعه غیرممکن بود. این ازدواج مورد مخالفت آیت الله بروجردی و بهبهانی و همینطور پاپ وقت قرار گرفت و شاه ایران از این ازدواج منصرف شد.
در نوار ۲۷ که نوار پایانی است اردشیر زاهدی نظر خود را در مورد دلایل وقوع انقلاب مطرح می کند و نظرات رایجی که در مورد نقش آمریکا و انگلیس به عنوان عامل موثر در وقوع انقلاب مطرح بود را رد می کند و می گوید حتی اگر این کشورها چنین خواسته ای داشته اند یا برای آن تلاش کرده‌اند، نمی‌توان آن را عامل موثر دانست.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
556
فرمت:
MP3, PDF
آپلود شده توسط:
hanieh
hanieh
1402/01/20
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی مصاحبه حبیب لاجوردی با اردشیر زاهدی به همراه فایل صوتی

تعداد دیدگاه‌ها:
5
با عرض سلام . ه‍ر چند احتمال حذف شدن این نظر را در ساعات آینده زیاد می دانم اما یک سوال مهم داشتم لطفا پاسخ دهید . آیا فایل PDF و ۵۱ فایل های صوتی این کتاب کلا همه با هم یک کتاب به حساب می آیند و یا این که هر کدام از فایل ها به صورت جداگانه یک کتاب است و در مجموع ۵۲ کتاب می شود؟ 52 × 100 = 5200
امتیاز برای دانلود همه آن ها لازم است ؟ البته فارغ از پاسخ این سوال ٬ به خودی خود هم دانلود فایل های صوتی این کتاب دشوار است زیرا چند صد مگابایت اینترنت لازم دارد و بالتبع تهیه این مقدار از اینترنت هزینه زیادی دارد . خداحافظ
چرا فایل پی دی اف مصاحبه حبیب لاجوردی با اردشیر زاهدی را بارگذاری نکرده اید پس؟
فایل بارگذاری شده. روی گزینه دانلود که کلیک کنید، اولین فایل به حجم 58 مگابایت، فایل pdf هست.
مصاحبه حبیب لاجوردی با اردشیر زاهدی به همراه فایل صوتی
عضو نیستید؟
ثبت نام در کتابناک