رسته‌ها
بهمن محصص
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 9 رای
نویسنده:
مترجم:
علی عابدین
درباره:
بهمن محصص
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 9 رای
مقدمه کتاب:
کتاب اول نقاشی‌ها و مجسمه‌های بهمن محصص زیر نظر خودش در سال ۱۹۷۷ (اواخر ۱۳۵۵) در ایتالیا چاپ شد. این کارها شامل آثار دوره جدید او از سال ۱۹۶۴ است (بعد از دوره کارهای آبستره). هزار جلد از کتاب را توسط انتشارات روزن که آن زمان به تازگی مدیریتش به من واگذار شده بود به ایران آوردم. محصص مقدمه‌ها و توضیحات آمده در کتاب را به فارسی ترجمه کرد و از من خواست به صورت یک جزوه چندصفحه‌ای ضمیمه کتاب کنم ولی به دلیل شرایط انقلاب این کار انجام نشد. نسخه‌های فروش‌نرفته کتاب (حدود هشتصد نسخه) ماند تا اینکه در اوایل دهه هفتاد شمسی وقتی محصص به تهران رفته بود آن‌ها را بواسطه دوستی به یک کتابفروش داد.
شش هفت سال قبل در کتابخانه‌ام نظرم به نسخه‌ای از کتاب اول جلب شد. وقتی آن را برداشتم و باز کردم در ابتدایش برگه‌های تصحیح‌شده ترجمه فارسی محصص را دیدم که ۳۰ سالی از آن گذاشته بود. تصمیم گرفتم آن را همراه چند عکس به شکل جزوه آنطور که او خواسته بود درآورم تا در فرصتی مناسب در اختیار دارندگان کتاب و مخاطبان هنر محصص قرار گیرد.
حالا به یاد بهمن محصص که در مدت پنجاه و چند سال دوستی بسیار از او آموختم، و به مناسبت سالروز تولدش، فایل اسکن‌شده کتاب اول را به همراه آن چند صفحه ترجمه در اختیار عموم می‌گذارم. امیدوارم از این طریق علاقه‌مندان و مخاطبان هنر محصص با تعدادی از کارهای اصلی و مهم او (حداقل از نظر خودش) بی‌تقلب و جعل و کپی (که این سال‌ها در گالری و حراجی تا روی اینترنت بر هنر او سایه انداخته) آشنا شوند. / علی عابدین (عابدینی)
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
240
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
mirzaeix
mirzaeix
1401/06/20

کتاب‌های مرتبط

یادداشت های خوآن میرو
یادداشت های خوآن میرو
4.6 امتیاز
از 7 رای
تذکره خط و خطاطان
تذکره خط و خطاطان
4.3 امتیاز
از 11 رای
شرح حال کمال الملک
شرح حال کمال الملک
4.2 امتیاز
از 5 رای
شناختنامه اردشیر محصص
شناختنامه اردشیر محصص
4.4 امتیاز
از 5 رای
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی بهمن محصص

تعداد دیدگاه‌ها:
1
در جریان شناخت و مطالعه‌ی نقاشی مدرن در ایران، این کتاب فصل مهمی است.
PDF
41 مگابایت
بهمن محصص
عضو نیستید؟
ثبت نام در کتابناک