رسته‌ها
وضعیت حق تکثیر و مالکیت حقوقی این کتاب مشخص نیست؛ بنابراین امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر در این باره اطلاعاتی دارید، با ما تماس بگیرید. همچنین در صورتی که شما نسبت به این اثر محق هستید، می‌توانید اجازه انتشار تمام یا بخشی از نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید، یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «فروش کتاب الکترونیکی» را در بخش راهنما مطالعه کنید.
چهارده رساله در باب فتوت و اصناف
امتیاز دهید
5 / 0
با 0 رای
امتیاز دهید
5 / 0
با 0 رای
رساله‌های اهل فتوت بخش قابل توجهی از ادبیات عامۀ ایران را تشکیل می‌دهد و با بیانی ساده و عامیانه اعتقادات، افسانه‌ها و رسوم و آداب طبقۀ عامۀ ایران به ویژه پیشه‌وران را در روزگاران گذشته تبیین می‌کند. افسانه‌های این دست از رساله‌ها که بیشتر آغاز پیدایی ابزارها، جامه‌ها و آداب فتیان را گزارش می‌کند، با تعریف الیاده از اسطوره منطبق است.
در عهد صفوی فتوت میان عامۀ مردم ایران رواج یافت؛ چنان‌که ادبیات مکتوب اهل فتوت غالباً به صورت رساله‌های موسوم به «فتوت‌نامه» بیشتر در دوران صفویه تحریر شده است. فتوت‌نامه‌ها در واقع گونه‌ای از پندنامه‌ها است و بیش و کم به همان سبک پندنامه‌ها و اندرزنامه‌های پهلوی نگارش یافته و چنین به نظر می‌رسد که پیران و استادان جوانمردان آنها را به پیروی از یک روش بس کهن که سرچشمه‌های آن را در ایران باستان باید جست، برای تعلیم مریدان و شاگردان خود نگاشته‌اند و از این روست که بسیاری از این رساله‌هه به صورت پرسش و پاسخ است. همان‌گونه که برخی از پندنامه‌ها به مشاهیر و بزرگانی مانند اردشیر و انوشیروان و بزرگمهر بختگان منسوب است، بسیاری از رسائل اهل فتوت نیز به پیامبران بنی اسرائیل یا حصرت علی (ع) و دیگر امام شیعه انتساب یافته است.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
آپلود شده توسط:
sasanpeter1949
sasanpeter1949
1400/11/21
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی چهارده رساله در باب فتوت و اصناف

تعداد دیدگاه‌ها:
0
دیدگاهی درج نشده؛ شما نخستین نگارنده باشید.
چهارده رساله در باب فتوت و اصناف
عضو نیستید؟
ثبت نام در کتابناک