رسته‌ها
با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

چهارده رساله در باب فتوت و اصناف

چهارده رساله در باب فتوت و اصناف
امتیاز دهید
5 / 0
با 0 رای
امتیاز دهید
5 / 0
با 0 رای
رساله‌های اهل فتوت بخش قابل توجهی از ادبیات عامۀ ایران را تشکیل می‌دهد و با بیانی ساده و عامیانه اعتقادات، افسانه‌ها و رسوم و آداب طبقۀ عامۀ ایران به ویژه پیشه‌وران را در روزگاران گذشته تبیین می‌کند. افسانه‌های این دست از رساله‌ها که بیشتر آغاز پیدایی ابزارها، جامه‌ها و آداب فتیان را گزارش می‌کند، با تعریف الیاده از اسطوره منطبق است.
در عهد صفوی فتوت میان عامۀ مردم ایران رواج یافت؛ چنان‌که ادبیات مکتوب اهل فتوت غالباً به صورت رساله‌های موسوم به «فتوت‌نامه» بیشتر در دوران صفویه تحریر شده است. فتوت‌نامه‌ها در واقع گونه‌ای از پندنامه‌ها است و بیش و کم به همان سبک پندنامه‌ها و اندرزنامه‌های پهلوی نگارش یافته و چنین به نظر می‌رسد که پیران و استادان جوانمردان آنها را به پیروی از یک روش بس کهن که سرچشمه‌های آن را در ایران باستان باید جست، برای تعلیم مریدان و شاگردان خود نگاشته‌اند و از این روست که بسیاری از این رساله‌هه به صورت پرسش و پاسخ است. همان‌گونه که برخی از پندنامه‌ها به مشاهیر و بزرگانی مانند اردشیر و انوشیروان و بزرگمهر بختگان منسوب است، بسیاری از رسائل اهل فتوت نیز به پیامبران بنی اسرائیل یا حصرت علی (ع) و دیگر امام شیعه انتساب یافته است.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
sasanpeter1949
آپلود شده توسط: sasanpeter1949
۱۴۰۰/۱۱/۲۱
اطلاعات نسخه الکترونیکی
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی چهارده رساله در باب فتوت و اصناف

تعداد دیدگاه‌ها:
0
دیدگاهی درج نشده؛ شما نخستین نگارنده باشید.
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل
comment_comments_for_the_file
کاربر گرامی!
امکان خرید اشتراک از خارج کشور ایران، با استفاده از حساب پی‌پال فراهم شده است.