رسته‌ها
با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

ترجمه الفرق بین الفرق در تاریخ مذاهب اسلام

ترجمه الفرق بین الفرق در تاریخ مذاهب اسلام
امتیاز دهید
5 / 0
با 0 رای
نویسنده:
مصحح:
شیخ مفید
امتیاز دهید
5 / 0
با 0 رای
کتاب الفرق بین الفرق از کتب معروف ابومنصور "الفرق بین الفرق و بیان الفرقه الناجیه منهم" است که در فرق و مذاهب اسلامی و نقض عقاید و آرایی که بزعم او مخالف فرقه ناجیه است نوشته و ظاهرا به نظر می رسد که این کتاب صورت دیگر از کتاب "الملل و النحل" او که در تالیف آن از محاضرات و مخطوطات استادش ابواسحق اسفراینی استفاده کرده باشد. این کتاب ماخدی است که درباره چگونگی پیدایش فرق اسلامی و تاثیر بعضی بر بعضی دیگر و نفوذ فلسفه های یونانی به ویژه افلاطونی جدید و دیانات مسیحی و یهودی و ایرانی و هندی در فرقه های اسلام، معلومات سودمندی را در اختیار ما می گذارد.
اگر کتاب الفرق بین الفرق را از لحاظ نقد مباحث تاریخ حرکت فکری اسلامی مورد مطالعه قرار دهیم، هنر منصف را در بحث در چگونگی پیدایش فرق اسلام از همان روزگاران نخستین خود و ارتباط تاریخی مسائل با یکدیگر درک کرده و کیفیت تاثیر افکار ایرانی و یونانی فلسفی و سریانی مسیحی را بر فکر عربی سامی در می یابیم و در آن کتاب افکار کهن و فلسفه های گمشده ای را پیدا می کنیم که در کمتر کتابی آنها را توانیم یافت. اگرچه بسیاری از فرقه هایی را که مولف از آن بحث کرده از میان رفته اند، ولی تاثیر عقلی آن هنوز زنده است و اقوامی که بعدها در اسلام پدید آمده اند، آنها را چون میراث ادبی به ارث برده و در ضمن عقاید مذهبی و حیات فکری خود را تا به امروز آمیخته اند.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
sasanpeter1949
آپلود شده توسط: sasanpeter1949
۱۴۰۰/۰۱/۲۴
اطلاعات نسخه الکترونیکی
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی ترجمه الفرق بین الفرق در تاریخ مذاهب اسلام

تعداد دیدگاه‌ها:
0
دیدگاهی درج نشده؛ شما نخستین نگارنده باشید.
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل
comment_comments_for_the_file