رسته‌ها
با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

تاریخ اجتماعی ایران در عهد قاجاریه

تاریخ اجتماعی ایران در عهد قاجاریه
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 11 رای
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 11 رای
نویسنده کتاب دکتر چارلز جیمز ویلس متولد انگلستان است و نزدیک به پانزده سال در ایران عهد ناصری به کار طبابت اشتغال داشته است. این کتاب در باره اوضاع اجتماعی و اداری ایران در دوران سلطنت ناصرالدین شاه قاجار است و در همان زمان به دستور ناصرالدین شاه توسط سید عبدالله ترجمه شده است . کتاب حاضر حاوی جالب ترین جنبه های زندگی ایرانیان است.
نویسنده به سبب توقف طولانی خود در ایران و بنا بر اقتضای شغل خود که پزشکی است توانسته است به نکاتی دست یابد که شاید دیگر نویسندگان اروپائی چنین امکانی برایشان فراهم نبوده است . این کتاب همچنین شامل تصاویر و نقاشی هائی از زندگی روزمره مردم آن دوره است که در نوع خود منحصر به فرد است.
نویسنده با بهره گیری از منابع دست اول و رسمی به جا مانده از عصر قاجاریه، به تحلیل وقایع تاریخی، علل و پیامدهای آن در حیات اجتماعی و سیاسی ایران در سطح داخلی و همچنین روابط بین المللی و نقش سایر کشورها از جمله روسیه، انگلستان و عثمانی بر گسترش آشفتگی سیاسی در این سرزمین در دروران قاجار پرداخته است. از مهم ترین شاخصه های این اثر، مقایسه متون منابع دست اول و نقد عقلانی و استدلالی وقایعی است که به اشتباه مورد پذیرش عموم در حال حاضر قرار گرفته و منجر به درک نادرستی از عملکرد بنیان گذار قاجاریه گشته است. مؤلف کوشیده است به شخصیت آقامحمدخان نگاهی بی طرفانه داشته باشد و در توضیح انگیزه تلاش های وی، فرض را بر حصول بر وحدت ارضی و فرمانروایی یکپارچه در ایران می گذارد. همچنین نویسنده با تحلیل شرایط نامناسب حیات اجتماعی و اقتصادی عامه مردم در فاصله سقوط صفویه تا قدرت گیری آقامحمدخان که حاصل غارتگری خان ها و عدم وجود حکومت مرکزی بود، به بیان دلایل تاریخی وجود ویژگی های خاص رفتاری و گفتاری مردم ایران و تأثیرهای بلندمدت آن پرداخته و مخاطب را با جامعه شناسی تاریخی این مقطع آشنا می سازد.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
آپلود شده توسط:
sasanpeter1949
sasanpeter1949
۱۳۹۹/۱۰/۱۸

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی تاریخ اجتماعی ایران در عهد قاجاریه

تعداد دیدگاه‌ها:
0
دیدگاهی درج نشده؛ شما نخستین نگارنده باشید.
comment_comments_for_the_file
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک