رسته‌ها

پژوهش های باستان شناختی در شهر بلقیس، اسفراین کهن

پژوهش های باستان شناختی در شهر بلقیس، اسفراین کهن
امتیاز دهید
5 / 5
با 3 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 5
با 3 رای
پژوهش های باستان شناختی در اسفراین تلاشی است در بازسازی تاریخ سیاسی و جغرافیای تاریخی اسفراین از دوره پیش از اسلام تا پایان دوره قاجار که بر اساس شواهد حاصل از بررسی و کاوش های باستان شناختی در این منطقه و نیز مدارک مکتوب تاریخی تدوین شده است.
با استناد به یافته های باستان‌شناختی و اشارات متون تاریخی قدیمی ترین استقرار در این شهر تاریخی كه تاكنون شناسایی شده مربوط به اواخر دوره ساسانی - صدر اسلام است و زندگی در آن تا پایان دوره صفوی به طور مداوم جریان داشته است.
این شهر در اواخر دوران طهماسب دوم و ابتدای حكومت نادر یعنی در سال 1131 هجری قمری توسط افاغنه كاملاً ویران و تخریب شده، به نحوی كه جایگاه پیشین خود را از دست داده است و از این زمان، كم كم نام افسانه ای بلقیس بر روی خرابه های شهر قدیمی اسفراین گذاشته شد.
نخستین فعالیت های باستان‌شناسی به صورت علمی در این مجموعه از سال 1386 آغاز شده و هر ساله به صورت مستمر ادامه داشته است. مجموعه شهر تاریخی بلقیس دومین بنای عظیم خشتی و گلی ایران پس از ارگ بم است كه به شماره 4497 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. بنای عظیم شهر تاریخی بلقیس پر بازدید ترین اثر تاریخی و گردشگری استان خراسان شمالی از سال 94 تاكنون بوده است.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
Vahdatiali
آپلود شده توسط: Vahdatiali
۱۳۹۹/۰۸/۲۰
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
141
فرمت:
PDF
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی پژوهش های باستان شناختی در شهر بلقیس، اسفراین کهن

تعداد دیدگاه‌ها:
1
اسفراین یکی از ولایت های اصلی خراسان است که از قدیم ترین دوران ها تا امروز با همین نام در متون تاریخی حضور دارد و این بر اصالت ریشه دار تمدنی این شهر در عرصه خراسان تاریخی و فرهنگی دلالت دارد./ ریوند نیشابور
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل
comment_comments_for_the_file
کاربر گرامی!
امکان خرید اشتراک از خارج کشور ایران، با استفاده از حساب پی‌پال فراهم شده است.