رسته‌ها

نرگس روان پور
(1318 - 1401 هـ.خ)

نویسنده، پژوهشگر و مترجم
مشخصات:
نام واقعی:
نرگس روان پور
تاریخ تولد:
1318/00/00 خورشیدی
تاریخ درگذشت:
1401/02/06 خورشیدی (83 سالگی)
محل تولد:‌
جنسیت:‌
زن
ژانر:‌
زبان و ادبیات فارسی
زندگی‌نامه
نرگس روان‌پور دارای دکترای زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران بود. رساله دکترای او عنوان «اساطیر ایران قبل از اسلام» را داشت. او مدتی به تدریس در دبیرستان‌ها اشتغال داشت و سپس به دانشکده علوم ورزشی منتقل شد. مدتی نیز به تدریس در مدرسه عالی دماوند پرداخت. در سال‌های بعد از انقلاب، استاد دانشگاه تربیت مدرس و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد بود.از دیگر فعالیت‌های پژوهشی او می‌توان به همکاری در تدوین مجموعه «گزیده ادب فارسی» به سرپرستی حسن انوری و جعفر شعار اشاره کرد. از این مجموعه، کتاب «گزیده تاریخ بیهقی» توسط او تدوین شد.
بیشتر
ویرایش

کتاب‌های نرگس روان پور
(2 عنوان)

آخرین دیدگاه‌ها

تعداد دیدگاه‌ها:
1

نرگس روان‌پور (متولد ۱۳۱۸ رشت) دارای دکترای زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران  و عنوان رساله دکترای او عنوان «اساطیر ایران قبل از اسلام»بود . او مدتی به تدریس در دبیرستان‌ها اشتغال داشت و سپس به دانشکده علوم ورزشی منتقل شد و مدتی نیز به تدریس در مدرسه عالی دماوند پرداخت. در سال‌های بعد از انقلاب،چندسال استاد دانشگاه تربیت مدرس و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد بود.بیش تر عمر او به تدریس ادبیات فارسی گذشت.

از  فعالیت‌های پژوهشی او می‌توان به همکاری در تدوین مجموعه «گزیده ادب فارسی» به سرپرستی حسن انوری و جعفر شعار اشاره کرد. او گزیده ها و شرح هایی از تاریخ بیهقی،سیاست نامه و قابوس نامه برای دانشجویان ادبیات تالیف و تدوین کرد .چند کتاب دیگر مانند «هفت چهره فلسفی» و  «بررسی شاهکارها در زبان فارسی »از او منتشر شده است.نرگس روان پور در ششم اردی بهشت 1401 درگذشت.

عضو نیستید؟
ثبت نام در کتابناک