رسته‌ها

جیوردانو برونو

اطلاعات:
نام واقعی:
تاریخ تولد:
0000/00/00
محل تولد:‌
جنسیت:‌
ژانر:‌
تاریخ درگذشت:‌
0000/00/00
زندگی‌نامه
ویرایش

کتاب‌های جیوردانو برونو
(1 عنوان)

آخرین دیدگاه‌ها

تعداد دیدگاه‌ها:
1

‍  نامه جوردانو برونو به پاپ کلمنت هشتم؛ 


عالیجناب پاپ کلمنت هشتم، جانشین خودخوانده‌ مسیح: 


"" از اینکه به شما نامه مینویسم خوشحالم و میدانم این شادی پایدار نیست. زیرا بزودی جزای آن را که حداقل حبس است خواهم دید. شگفتا که به خدا میتوان نامه نوشت، اما به شما نمیتوان! پس با نگارش این نامه به خودکشى دست زده ام. و متاسفم از اینکه باید شما را " #جانشین_مسیح" خطاب کنم؛ هرچند با قید " #خودخوانده". راستی شما کجا، و خدا و مسیح و دین کجا؟ مرد مناظره ام و به مناظره دعوتتان میکنم تا انحراف و ستیزتان را با مسیح اثبات کنم. اما میدانم که به این مناظره تن نمیدهید. به این بهانه که شانی برای خود قائلید، فراتر از شان مسیح! و آن شان کذایی از مناظره با چون منی بازتان میدارد. آن شان بقدری مغرورتان ساخته که میترسم حتی این نامه را هم نخوانید. ولی چه باک!... به اصل مطلب میپردازم:


- شایع کرده اید که من به جرم ترویج اندیشه های #کالون، #لوتر و انکار تثلیث و تحسین و تایید هیئت کوپرنیکی از دین مسیح خارج و مرتد شده ام. هراسی نیست. ارتداد روی گرداندن از بندگی خداست، نه انکار آنچه در انجیل و موعظه ها و خطابه های شما و گماشتگانتان در کلیساها روز و شب برای عوام‌الناس خوانده و یا گفته میشود. بدبختانه گویا شما و گماشتگانتان باورتان شده که آنچه به نام دین بر مردم القا میکنید، دین است. مثلی هست که دروغگو در اثر کثرت دروغگویی، خودش هم سرانجام دروغ خودش را باور میکند. وقتی شما دروغ هایتان را باور کرده اید، دیگر چه امیدی به مردم ساده دل و عوام است که حقیقت دین را بیابند؟ سالهایی که ساکن صومعه بودم، میشنیدم که روحانیون در خلوت خویش وقتی سرخوش بودند، میگفتند:


" یک مرید خر، به از یک ده ششدانگ ".


- میپنداشتم این را به شوخی میگویند. اما بعدها دریافتم که برای ادامه‌ حیات در کسوت روحانی، باید به دنبال جذب این مریدها باشم، تا بتوانم به حیات کلیسا و دین کمک کرده باشم! چیزی نگذشت که از صومعه گریختم و در حقیقت از خدایی که پایداری دین خود را بر حماقت، جهل عوام‌الناس قرارداده بود، گریزان شدم. در اصل از خدای شما عالیجناب پاپ و گماشته های کلیسایتان گریخته بودم. اما خدایی که در بیرون صومعه به آن رسیدم و او را شناختم، خدایی است که وجودش در ذرات این عالم حضور دارد.... خدایی که در بیرون کلیسا حضور دارد، خدایی که متنفر از دروغ است. خدایی است که روحانیان را به رسمیت نمیشناسد و آنان را بخاطر دریافت پول از مردم در آخرت مجازات خواهد کرد. و چه زیبا و باشکوه است روزی که مردم پاکدل درستکار روانه‌ بهشت شوند و شما روحانیان در آتش قهر خدا بسوزید. این خدا بسیار بزرگتر، مهربانتر و بخشنده تر از خدای شما روحانیان است. خدای شما روحانیان که او را در کلیسا میپرستید کسی نیست، جز شیطان.


- شما هیچ شاخصی را برای سنجش اعمال خود به رسمیت نمیشناسید. خود را عین عدل میدانید.آیا مسیح هم اینچنین بود؟، یقین دارم مسیح هم اگر امروز در کنار من بود، مرتد میشد. زیرا از دیدن شما که به جای او نشسته اید، مطلقا به انکار مسیحیت میپرداخت و شاید هم از نبوت خویش شرمسار و پشیمان میشد!


- روزی که شیطان در کاخ شما به هیجان آمد و آتش جنگ علیه آن خلیفه‌ نادان مسلمان را برافروخت، آیا پاپ اوربانوس نمیتوانست به جای گسیل داشتن سربازان و مردم بی گناه به جانب بیت‌المقدس شعارهای خود را تعدیل کند و از در گفتگو با آن خلیفه‌ دیوانه درآید؟ قطعا میتوانست. اما همواره در طول تاریخ جاه طلبی حاکمان دینی، با فرامین و تکلیف الهی در ستیز بوده و هست. پاپ اوربانوس با آن شعارها و نطق های معروف مهیج شیطانی ش، مسیحیان را به تصرف بیت‌المقدس تحریک کرد. شورای اسقف های کلرمون هم فتوا داده بود که کشتار مسلمانان گناهان را پاک میکند و دیگر نیازی به پرداخت کفاره‌ گناهان نیست. وقتی آن چوپان نوجوان ۱۲ ساله‌ ساده لوح فرانسوی هزاران نوجوان را به عشق " #فتح_بیت‌المقدس" بر کشتی نشاند و در دریا غرق شان کرد، اسلاف شما نه تنها مانع آن نوجوانان معصوم نشدند، بلکه تشویقشان نیز کردند و با این شعار که:


" بهشت در انتظارشان است، فریفته‌ آن انتحار جنون ‌آمیزشان کردند... "


- ثروت و قدرت شما که بر نیرنگ و عوامفریبی استوار گشته، سه ضلغ تثلیثی است که بخاطر انکار آن مرا مرتد میدانید. و گرنه خوب میدانید که تثلیث را نه خود و نه دیگران نمیفهمید و نمیتوانید بفهمید. میدانم که این نامه سندی برای آوارگی و شاید مرگ من باشد ودیر یا زود شومی آن گریبانگیرم خواهد شد. اما خوشحالم که آنقدر احمق نیستم تا عالیجناب پاپ را بجای خدا و بجای مسیح پیامبر و در مقام عصمت بنشانم! ""


 متن نامه ترجمه شده از وبلاگ جمشید غلامی نهادعضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک
کاربر گرامی!
امکان خرید اشتراک از خارج کشور ایران، با استفاده از حساب پی‌پال فراهم شده است.