با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

یادگار زریران: متنی حماسی از دوران کهن

یادگار زریران: متنی حماسی از دوران کهن

نویسنده:
قسمتی از پیشگفتار کتاب:
آثار بازمانده به زبان پهلوی ساسانی را معمولا به دو دسته متون دینی و غیردینی تقسیم می کنند. گرچه در همه این آثار که بدان نام ادبیات پهلوی زردشتی نیز داده اند، هاله ای از باورهای دینی زردشتی را می توان یافت. ولی چون در تعدادی از این متون مستقیما از مطالب دینی سخن به میان نمی آید، عنوان متون غیردینی برای آنها برگزیده شده است. یادگار زریران همراه آثاری همچون کارنامه اردشیر بابکان، شهرستانهای ایران، خسرو و ریدک، شگفتی ها و برجستگی های سیستان، گزارش شطرنج، سور سخن و... را می توان جزء این گروه به شمار آورد.
یادگار زریران رساله کوچکی است به زبان پهلوی ساسانی، به نثر همراه با شعر، اثر حماسی که اصل پارتی دارد. چون در خلال آن، واژگان، ترکیبات و ساختارهای زبان پارتی را می توان دید.
این اثر کهن ترین تعزیه نامه و نمایشنامه ایرانی به شمار می آید و قطعه ای است احتمالا از یک رشته حماسه های ایرانی که به همت گوسان های پارتی تا دوره ساسانی به طور شفاهی زنده بوده اند. و شاید این اثر در آن زمان تدوین یافته است و چون به دست موبدان ایرانی از حالت شفاهی به نوشتاری درآمده است، رنگ و بویی نیز از دین مزدیسنایی گرفته، ولی روح پهلوانی آن همچنان محفوظ مانده است...

» کتابناکهای مرتبط:
کشف‌المحجوب
هزار و یک سخن از امثال و نصایح و حکم
انوار سهیلى

نسخه ها
4.5 / 5
با 28 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 0
۱۳۹۸/۰۸/۲۷


پاسخنگارش دیدگاه
دیدگاهی درج نشده؛ شما نخستین نگارنده باشید.

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You