سفرنامه میرزا محمد حسین فراهانی

سفرنامه میرزا محمد حسین فراهانی

به کوشش : مسعود گلزاری

«سفرنامه میرزا محمدحسین فراهانى»، در 412 صفحه کتابى است به زبان فارسى در انجام مناسک حج و وضع جغرافیایى کشورهایى که میرزا محمد حسین حسینى فراهانى از آنها هنگام سفر حج عبور کرده است. انگیزه مولف از نگارش این کتاب، امتثال فرمان سلطانى بوده است که وى را مامور شرح وقایع و مشاهدات و شنیده‏ ها طى سفرنامه‏ اى نموده است. این سفرنامه طى سال‏هاى  ١٣٠٢  تا  ١٣٠٣ ه.ق. نگارش یافته است.
خواننده در این سفرنامه با اوضاع جغرافیایى، فرهنگى، سیاسى، بناها و آثار تاریخى کشورهاى مسیر آشنا مى‏شود و به اطلاعات با ارزشی درباره مباحث مذهبى و اوضاع در بخشى از ایران و سرزمین‏ هایى که نگارنده از آنها دیدن کرده است، دست مى‏ یابد. لازم به ذکر است که برخى از قسمت‏هاى کتاب را، مولف پس از بازگشت به تهران از سفر حج با استفاده از سایر منابع کتبى تکمیل کرده است. از لابلاى کتاب پیداست که مولف طبع شعر هم داشته و «گلبن» تخلص مى‏کرده است. در بخش اضافات و تصحیحات، که توسط مصحِّح به کتاب افزوده شده، بسیارى از اعلام موجود در کتاب اعم از اعلام اشخاص و اعلام اماکن و غیره توضیح داده شده است.

حق تکثیر:
تهران : انتشارات فردوسی، 1362

» کتابناکهای مرتبط:
خراسان و سیستان: سفرنامه کلنل ییت به ایران و افغانستان
تات نشینهای بلوک زهرا
سفرنامه سیف الدوله معروف به سفرنامه مکه

نسخه ها
PDF
حجم: 6 مگابایت
تعداد صفحات: 412
4.7 / 5
با 50 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 1
۱۳۹۳/۰۴/۰۹


پاسخنگارش دیدگاه
این سفر نامه نویسی ها که به نوعی خاطره نگاری هم هست اما با شرح و تفصیل اماکن و سرزمین های ناشناخته و جدید که در مستشرقین اروپایی به حد اعلای خود رسیده در این زمان نقش تاریخ مستندی را بازی میکنند و اگر نبودند بیگمان خلآ تاریخ هم وجود داشت و کاملآ مشهود بود و چه بسا از همین خاطره ها و سفرنامه ها چه نکات ارزشمندی کشف و روشن میشود واقعآ ابتکار بسیار ارزشمندی بوده که باید قدر شناس باشیم .
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You