با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

ماندارن ها (جلد 1)

ماندارن ها (جلد 1)

✔️ ماندران ها یک رمان دو جلدی حجیم در مورد افراد روشن فکر بعد از جنگ است. کسانی که از یک سو در فضای ادبی هستند و از سوی دیگر عقاید سیاسی چپ گرایانه ای دارند ولی کاملا هم درگیر کمونیست نشده اند. ماجراها و احساس چنین افرادی هست بعد از جنگ.
رمان «ماندارن‏ها» در سال 1954 (1333)، منتشر شد و جایزه ادبى «گنکور» را نصیب نویسنده کرد. واژه «ماندارن» ریشه مالزیایى دارد و در امپراطورى چین به کارمندانى اطلاق مى‏ شد که از طریق کنکور میان افراد تحصیل کرده انتخاب مى‏ شدند. بعدها به ویژه در زبان فرانسه این واژه در مورد افراد مهم و بانفوذ از جمله متخصص‏ها و استادان دانشگاه به کار رفت و امروزه به برگزیدگان علم و ادب و سیاست اطلاق مى ‏شود. معادل این واژه در فارسى «پایوران»، «برگزیدگان» و یا «نخبگان» است. البته «ماندارن‏ها» مفهوم خاصى در زبان فرانسه دارد که مورد نظر نویسنده بوده - چون این واژه گاه با مفهوم کنایه ‏آمیز نظیر «گل سرسبد»، کاربرد دارد. نظر نویسنده نیز بیشتر جنبه طنز و انتقاد است. این واژه به روشنفکران سرگردان فرانسوى پس از جنگ جهانى دوم اشاره مى‏ کند؛ کسانى که هنوز راه خویش را پیدا نکرده ‏اند و هنوز نمى‏ دانند به درستى خواهان چه هستند.
رمان دو جلدى «ماندارن‏ها» که مى‏ توان زندگی‏نامه‏ اى داستان‏وار از نویسنده دانست که راوىِ سرگذشت گروهى از روشنفکران و صاحب‏نظران سال‏هاى پس از جنگ جهانى دوم است. موضوع یا جانمایه اصلى و محورى این رمان، سرگشتگى و بلاتکلیفى نسل روشنفکر فرانسه است. نسلى که به آرمان‏هاى کمونیستى یکدیگر اعتماد و اطمینان ندارند. اعضاى تحریریه یک روزنامه چپ‏گرا بر سرِ علنى کردن مخالفت خویش با روش‏هاى نوین استالین در شوروى، اختلاف نظر دارند.
انتقاد از شیوه تنبیهى استالین در پى برپایى اردوگاههاى کار اجبارى در نظر بسیارى از چپ‏روان فرانسه به معناى همدستى و پیروى از سیاست‏هاى چپ‏ ستیز آمریکاست.

حق تکثیر: ت‍ه‍ران‌: دن‍ی‍ای‌ ن‍و، - ۱۳۸۲

» کتابناکهای مرتبط:
ماندارن ها (جلد 2)
خاطرات - جلد 3
خاطرات - جلد 2

نسخه ها
4.6 / 5
با 34 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 5
۱۳۹۱/۱۰/۰۲


پاسخنگارش دیدگاه
maxim_goorki
Member
وای خانوم دوبووار یکی از بهترین نویسنده هاییه که میشناسم
بعد از آقای گورکی
نقل قول  
noir
Member
نگاه سیمون دوبووار در این رمان با توجه به تأثیرپذیرى او از اندیشه ‏هاى اگزیستانسیالیسم سارتر، رنگ و بویى تند و غلیظ از ماتریالیسم دارد. در این رمان همه چیز مادى است. از معنویت روابط آدمیان با یکدیگر و با هستى، خبرى نیست.
نقل قول  
l_shirinzaban
Official
ممنون
از کتاب های نایابی که می گذاری
بسار خوب و خواندنی اند
نقل قول  
MrAli298
Member
بسیار در انتظار این کتاب بودم. از شما سپاس.
نقل قول  
sara_hell
Member
خر تو خر تو اگر نبودندی
کتابناک کجا بودندی!
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You