رسته‌ها

پرونده پنجاه و سه نفر

پرونده پنجاه و سه نفر
امتیاز دهید
5 / 4.2
با 25 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.2
با 25 رای
در این کتاب به شیوه ای دیگر به آن پنجاه و سه نفری که بزرگ علوی در کتاب 53 نفر خود از آن یاد کرده پرداخته شده است.کسانی که در زمان رضاشاه به جرم عضویت و فعالیت در گروهی اشتراکی بازداشت، محاکمه و به محکومیت‌های متفاوت زندانی شدند. و حال از دید حسین فرزانه و با پیگیری و تماس با هرکدام از دید آنها ماجرا دنبال می شود.
۶ نفر و ۴۰ نفر و ۳ نفر و ۴ نفر، معروف به جمع ۵۳ نفر، گروهی از زندانیان سیاسی در ایران بودند که در دوران رضاشاه در سال ۱۳۱۶ خورشیدی بازداشت و در زندان قصر محبوس شدند.
بیشتر این زندانیان گرایش‌هایی به مکتب‌ها و ایده‌های تازه ترجمه و مطرح شدهٔ سوسیال دموکراسی یا کمونیسم-انترناسیونالیسم یا ناسیونال سوسیالیسم یا افکار بینابینیِ تثبیت‌نشده داشتند. ۵۳ نفر اکثراً ایده‌آلیست‌ها بودند که ریشه‌های تاریخی-اجتماعی و مذهبی-اسلامی خود را حفظ کرده و سکولاریسم (جدایی سیاست و ادارهٔ اجتماع از مذهب و شریعت) و افکار ضدمذهبی-دینی برای اکثریت آنها، حتی افراطی‌ترین‌ها، مطرح نبوده‌است.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
ermia
آپلود شده توسط: ermia
۱۳۹۸/۰۷/۲۴
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
558
فرمت:
PDF

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی پرونده پنجاه و سه نفر

تعداد دیدگاه‌ها:
3
بسیاری میخواهند از این ۵۳ نفر قهرمان و دلاور بسازند در حالیکه این گروه محصول خودباختگی جوانانی از سنت بریده در تماس با اندیشه های پس از رنسانس یا نو زایی بودند. گنجینه معنوی ارزشمند تعالیم بزرگانی چون مولانا جلال الدین رومی , سعدی, نظامی و سنایی رهگشای ماست و نه این آموزه هایی که کاری جز تیشه زدن به ریشه حکمت و فرهنگ ما ندارند.
این گفته که اندیشه ضد مذهبی در بین این افراد وجود نداشته است نادرست است. تقی ارانی نشریه دنیا را اداره می کرد. هر کس که مقالات ارانی در این نشریه را بخواند علم زدگی , اعتقاد به ارتباط جهل با اندیشه های دینی, یکی دانستن خرافات با تعالیم معنوی را در وی آشکارا خواهد دید . از این گذشته بنیاد گذاران حرکت های چپ گرایانه و مارکسیستی پس از جنگ جهانی دوم در ایران از زمره این گروه بودند .
خیلی ممنونم از شما بابت تهیه این کتاب. گویا آقای فرزانه کتاب دیگری هم درباره زندگی تقی ارانی نوشته.
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل
comment_comments_for_the_file