Hiweb

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

راه عشق: داستان تحول روحی مهاتما گاندی

راه عشق: داستان تحول روحی مهاتما گاندی

نویسنده که خود از نزدیک با گاندی آشنایی داشته، در این کتاب تلاش کرده ضمن مروری بر سرگذشت فردی و سیاسی گاندی، داستان تحول روحی و منظومه شخصیت و اخلاق و روحیات معنوی او را بازشناسی کند و بر اساس آن به اطلاعاتی دست یابد که او را در مقام رهبر استقلال هند مطرح نمود و بر گروه انبوهی از انسان‌ها تاثیر گذاشت.
مولف دو اصل «عشق و عدم خشونت» را ویژگی اصلی گاندی عنوان می کند؛ عناصری که به گفته خود گاندی با تعبیر «سایتاگراها» از آن یاد می‌شود. این واژه به «نیرویی که از پیوند حقیقت با عشق یا عدم خشونت زاییده می‌شود» معنی شده است. مباحث کتاب با نقل قول‌های بسیاری از گاندی و عکس‌های متعددی از وی در دوران مختلف زندگی و مبارزه همراه است. «استحاله، راه عشق، مادر و فرزند و گاندی؛ به مثابه یک انسان» از عناوین فصل های این کتاب است. در پایان کتاب پیوستی شامل یک مقاله با عنوان «عدم خشونت در عمل» نوشته تیموتی ملیندرز درباره سلوک روحی و فکری گاندی درج شده که در آن از امکان استفاده از «ساتیاگراها» در مسائل عصر ما بحث شده است.

در پشت جلد کتاب آمده است:
«در سال‌ 1892 جوانی‌ 23 ساله‌، خجول‌، کم‌حرف‌، کوچک‌ اندام‌ و کاملاً معمولی‌ به‌ نام‌ موهانداس‌ گاندی‌، با گذشته‌ای‌ سرشار از شکست‌، از هندوستان‌ رهسپار آفریقای‌ جنوبی‌ شد. ده‌ سال‌ بعد، همه‌ ـ حتی‌ مخالفانش‌ ـ او را قدّیسی‌ می‌دانستند که‌ رهبری‌ صد هزار نفر را در یکی‌ از تأمل‌ برانگیزترین‌ تجربیات‌ تاریخ‌ به‌ عهده‌ گرفته‌ است‌: مبارزه‌ «ساتیاگراها»، جنگی‌ بدون‌ خشونت‌. وی‌ هنگامی‌ که‌ به‌ هند باز می‌گشت‌، دیگر موهانداس‌ گاندی‌ نبود بلکه‌ «مهاتما» بود، «روح‌ بزرگی‌» که‌ آزادی‌ کشورش‌ از سلطه‌ بیگانه‌ به‌ دست‌ او، بدون‌ شلیک‌ گلوله‌ای‌ میسر می‌شد. »

» کتابناکهای مرتبط:
شش انسان مبارز
همه مردم برادرند

نسخه ها
کلمات کلیدی
4.7 / 5
با 17 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 1
۱۳۹۸/۰۹/۰۵


پاسخنگارش دیدگاه
alitad
Member
برای آشنایی مقدماتی با زندگی و فکر گاندی مفید است، منتها مولف چندان وارد جزئیات نشده و خواننده ی کاملا ناآشنا را مخاطب قرار داده. وقتی خواندمش صرفا اندکی بیش از مشهورات راجع به گاندی دستگیرم شد (هر چند باز هم برایم دوست داشتنی است و یادگاری است از دوره ی رفته ی نوجوانی و کرم کتابی ام). به نظرم، برای اینکه جرعه ای از اقیانوس تمدن هند بنوشید، بایست سراغ کتابهای دیگر هم بروید.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You