رسته‌ها
آموزش زبان بین المللی اسپرانتو
امتیاز دهید
5 / 4.3
با 317 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.3
با 317 رای
آموزش مقدماتی تا پیشرفته زبان بین المللی اسپرانتو

زبان اسپرانتو زبان علمی یا فراساخته جهان است. درباره تعداد متکلمین این زبان - که در تمامی کشورهای جهان وجود دارند.تعداد گویشوران اسپرانتودانان بین ۱۰۰ هزار تا ۲ میلیون نفر و تعداد کسانی که اسپرانتو را به عنوان زبان مادری آموخته‌اند حدود هزار نفر برآورد می‌شود.

زبان بین‌المللی اِسپـِرانتو در سال ۱۸۸۷ (میلادی) (۱۲۶۶ خورشیدی) توسط نابغه لهستانی دکتر لودویک لازاروس زامنهوف ساخته شد. اسپرانتو به علت ساختار علمی و آسان خود مورد توجه متفکران و دانشمندان با ملیت‌های گوناگون قرار گرفته و به خاطر ویژگی‌های منحصر به فرد آن، سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی سازمان ملل متحد (یونسکو) در سال ۱۹۵۴ (میلادی) به اتفاق آرا آن را به عنوان زبان بین المللی و بی‌طرف به رسمیت شناخت و آموزش اسپرانتو را به تمامی کشورهای عضو خود توصیه کرد. همچنین «یونسکو» در استقبال از صدمین سالگرد انتشار زبان اسپرانتو در سال ۱۹۸۶ (میلادی) (۱۳۶۵) در قطعنامه‌ای دیگر ضمن تأکید بر تصمیم قبلی خود، مراتب پشتیبانی خود را از آموزش و گسترش زبان بین‌المللی اسپرانتو در سراسر جهان ابراز داشته‌است.
اسپرانتو، زبان ملی هیچ کشوری نیست و آموزش آن غرور فرهنگی هیچ ملتی را خدشه‌دار نساخته و باعث تحقیر ایشان نمی‌شود و بر همین اساس است که روز به روز در عرصه‌های مختلف بین‌المللی مورد استقبال و کاربرد بیشتر قرار می‌گیرد. هر سال صدها کنگره، کنفرانس، سمینار و نشست در زمینه‌های گوناگون به زبان اسپرانتو در کشورهای مختلف دنیا برگزار می‌شود، که از مهم‌ترین آنها کنگره بین‌المللی اسپرانتو (UK)، کنگره بین‌المللی جوانان اسپرانتودان (IJK)، کنگره جهانی پزشکان اسپرانتودان (IMEK) و... را می‌توان نام برد.
انتشار صدها روزنامه، مجله، ماهنامه، فصلنامه، سالنامه، گاهنامه، کتابهای علمی، فنی، فرهنگی، هنری و ادبی به اسپرانتو جریان یکسویه انتقال اطلاعات در نظام کنونی بین‌الملل را متحول ساخته‌است و به همه اسپرانتودانان این امکان را می‌دهد که در شرایطی برابر از دستاوردهای علمی و فنی استفاده کنند. فرستنده‌های رادیویی بین‌المللی از بسیاری از کشورهای جهان مانند: چین، برزیل، کوبا، اتریش و ... بصورت روزانه و هفتگی به اسپرانتو برنامه پخش می‌کنند.

مراکز اسپرانتوی ایران

* سازمان جوانان اسپرانتودان ایران در سال ۱۳۷۲ بنیانگذاری شده است. در سال ۱۳۷۵ موسسه سبزاندیشان به ثبت رسید که پوششی قانونی برای فعالیتهای سازمان بود.

* در سال ۱۳۸۳ انجمن اسپرانتوی ایران رسما اعلام موجودیت کرد و از سال ۱۳۸۴ به عنوان شاخه کشوری انجمن جهانی اسپرانتو در ایران رسما پذیرفته شده و با آن همکاری متقابل دارد.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
198
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
کوهالن
کوهالن
۱۳۸۹/۰۱/۲۵

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی آموزش زبان بین المللی اسپرانتو

تعداد دیدگاه‌ها:
32
با عرض سلام خدمت شما ایرانیان عزیز
عزیزان چرا اینقدر نسبت به زبان اسپرانتو انتقاد می کنید. والله زبان ساده و راحتیه. خدا شاهده من 30 سال پیش که با این زبان آشنا شدم به محض دریافت کتابهایش و خواندن الفبایش تا درس سوم را به راحتی خواندم فقط در یک ساعت و الان هم نامم در سایت سازمان جهانی اسپرانتو می باشد و کلی دوست در کشورهای مختلف جهان دارم از زن تا مرد بطور مکاتبه ای. حالا شما ببینید چه زبانی را می شود در یک ساعت سه درس آن را هم خواند و هم نوشت بخدا هیچ زبانی به راحتی اسپرانتو نیست. امتحان کنید.
ضمنا" مگر اشکالی دارد ایرانی یک زبان دیگری هم بداند و از این طریق با مردم جهان آشنا شود ( پدرم همیشه می گفت اگر بجز زبان مادریت زبان دیگری یاد نگیری نابینا و لال هستی )
خداوند را شاهد می گیرم از پیدایش داعش و کشتار مردم بی گناه جهان و اتهاماتی که به کشورمان می زدند من با این زبان توانستم به دوستان خارجیم بفهمانم که اسلام این داعشی ها اسلام واقعی نیست و بیگناهی کشورمان را به آنها ثابت کنم و آنها با چندین مکاتبه طولانی قبول کردند که داعشیها مسلمان واقعی نیستند. و به آنها ثابت کردم که مظهر شرارت در دنیا امریکا - اسرائیل و عربستان سعودی است. یکی از دوستان امریکاییم در مکاتباتش نوشت که من جدم یهودی بوده ولی من نسبت به یهودیت هیچ علاقمندی ندارم و فعلا بی دین هستم با مکاتبات پی در پی دین واقعی اسلام و قرآن را مرتب برایش شرح می دادم او سئوال می کرد و من هم بلافاصله بهش جواب می دادم حالا یک سال است که به اسلام علاقمند شده و قرآن با ترجمه اسپرانتو را می خواست که برایش فایل pdf قرآن را ارسال کرده ام و مرنب می خواند و سئوالی که برایش پیش می آید می نویسد و من هم پاسخ می دهم و می نویسد الان برای دوستانم حرف دارم که بزنم. تا حالا در خیلی از روزنامه های اسپرانتویی درمورد اسلام واقعی و کشورمان کامنت های فراوانی گداشته ام
چون کامنت هایی که میگذارم آیات قرآن هم در آن وجود دارد مدیر وبلاگ مرکز مسیحی (paiva neto) در برزیل ترجمه قرآن به زبان اسپرانتو را خواستار شد که برایش ارسال کردم.
ببینید با یک زبان بسیار ساده چه کارهایی را می توان انجام داد. (عزیزان دلم لطفا مطالعه بفرمایید ضرر که ندارد سود هم دارد)
متشکرم کوچک همه شما عریران هستم
..دنباله دیدگاه پیشین
اسپرانتو زبانی ساختگی است که در آوای واژگان کوشیده از ایتالیایی تقلید کند در حالیکه واژگانی بسیار از دیگر زبانهای اروپایی را در خودگیرد ، پس همان ناهماهنگی در Prosodie پیش میآید ، و نیز ذهن را در همتراز یابی ساختار ریشه ها که در هر زبانی فرق میکنند دچار دشواری میکند ،
-اکنون گفتنی است که اگر جوانی اسپرانتو بخواهد یادگیرد زمانی بیشتر از یادگیری انگلیسی و یا فرانسه میبرد و به همان اندازه زبانهای دیگر برایش بیگانه است در خالیکه برای یادگیری اسپرانتو آن جوان مجبور خواهد بود تا دستور زبانی عجیب و بیگانه و نا هماهنگ و غیر طبیعی را با زحمت فرا بگیرد و برای بازگویی ساده ترین جمله ها اشتباه کند و خودش آگاه نباشد و در همین ناآگاهی بماند زیرا اگر زبانی ساختگی باشد نه ادبیات درجه یکی هست تا بکوشند از آن تقلید کنند و نه استاندارد اجتماعی تاریخی هست که در همانگی با آن سخن بگویند ، در حالیکه برای یاد گیری زبانهای علمی-فرهنگی ریشه دار جهان ، همواره کسانی هستندتا غلط های او را درست کنند و برای هر نکته ایی به او عبارتی درست و کاربردی بیاموزند ، و ادبیات پربار و آزموده و قدیمی آنزبانها نیز برایش الگوی خوبی خواهد بود و نیز با رودر رویی با گویندگان طبیعی آنزبانها در آنزبان خبره گردد ،
و نیز من در کشورهای بسیاری که بوده ام و با بسیاری از مردم که برخورد داشته ام حتی یک کسی را نیافتم که اسپرانتو بداند ،
از خود بپرسید شما چه نیاز و تعهدی دارید تا خود را فدای زبانی بیریشه و بی گوینده و بی آینده کنید ؟
دستکم پس ازیادگیری زبانهای بزرگ و فرهنگی جهان اگر خواستید زبان اسپرانتو را برای تفریح یادبگیرید،
نه اینکه با یادگیری اسپرانتو راه پیشرفت خود و ملت ما را ببندید
..دنباله دیدگاه پیشین
زبانهای ساختگی بویژه اسپرانتو ساختاری واژه پردازی دارند که با برداشت طبیعی انسانی در ستیز و ازین رو ، بسیار ناگوار است ،برای نمونه واژه پدر در اسپرانتو Patro و مادر Patrino هر دو از ریشه هندواروپایی پاتر - به معنی پدر آمده اند ، و برای همین ذهن انسانی از برنمودن مادر با واژه پدر دچار سردرگمی و رنجش میشود و از توان علمی و ادبی و اجتماعی آنزبان میکاهذ،
-منطقی خواندن (نه براستی بودن) زبان نشان توانایی آنزبان نیست ، برای منطق ناب نیازی به سخن نیست ، زیرا نمادهای جبری و ریاضی برایش بسنده میکند ، اما در زندگی و جهان مردمی پربارترین و زیباترین و شکوفاترین زبانها شاید بی قاعده ترین و نامنطقی بنمایند ، چنانچه آلمانی و فرانسه و یونانی و لاتین و پارسی و اسپانیایی و انگلیسی ..، بسیار بی قاعذه و غیر منطقی به دیده میآیند اما از دید فرهنگی بسیار توانا و زیبا و خوش آوا یند و ذهن را به اندیشیدن و سرایش وامیدارند .
برای آگاهی دوستان جوانم ،
چرا به یاد گیری زبانی میپردازیم ؟
1- زبانی که به آن به گونه ایی وابستگی(خانوادگی، ملی،رسمی) داریم
2- یادگیری اش برای گفتگو میان مردمان یک کشور و نیز میان مردمان جهان سودمند است(هر چه گستره جغرافیایی گوینده ها و داننده هایش بزرگتر باشد بهتر )
3- آنزبان (چه نوین و چه باستانی) دارای غنای فرهنگی و ادبی است و در آن شاهکارهای ادبی هست که برای فهم و بررسی آن کارهای ادبی ، بایستی زبانش را بخوبی فرا گرفت.
4-آنزبان دارای قدرت(علمی، سیاسی،اقتصادی) و استاتوس بالای جهانی است ، و دانستنش هرکسی را در پیشرفت در زندگی یاری میکند
اکنون باید از خود بپرسید آیا زبانهای ساختگی همچون ایدو ،اسپرانتو، اینترلینگوا، زرگری! .. دارای این شرایط اند یا نه ؟
زبانها هر کدام دارای روند فرگشت طبیعی و ساختار لینگویستیکی اند که به آنها هویت و تواناییی های و ناتوانی های ویژه میدهد
که برای نمونه هر زبانی دارای Prosody/Prosodie (آوایش -آهنگ-ریتم و ..) است که همان را بطور طبیعی در طول تاریخ برگرفته است و واژگان در هر سخن با یکدیگر هماهنگی آوایی و ذهنی دارند ،که زبانهای ساختگی از آن تهی و ناتوانند زیرا از واژگان از زبانهای گوناگون به هم آمیخته اند و با سیستمی ساختگی به هم پیوند خورده اند و برای همین برای اندیشیدن دشوارند ،
زبانها هر چه شکوفاتر باشند و یا گردند دارای "Nuanceنوآنس " (سایه روشن/ ظرافت ) بیشتری اند ، که خود فرجام هزاران سال فرگشت فرهنگی است،که همان زیبایی و توان بازگویشی شگفت انگیز به بعضی از زبانها میدهد ، در حالیکه زبانهای ساختگی بویژه اسپرانتو از آن یکسره تهی اند.
[quote='جابر شاه']نقل قول از mohsenniroozad:هم اکنون بیش از ۲ میلیون تن در سراسر گیتی به این زبان سخن میگویند و از این دید بگویم که زبان گمنامی نیست.
اسپرانتو زبان مادر کمابیش ده هزار تن دنیا در دنیاست و امروزه این زبان میتواند جایگزین زبان انگلیسی شود و به شوند (=دلیل) سادگی، منطقی بودن و بی طرفی که دارد بسیار از انگلیسی مناسب تر است. کسانی که میگویند ما نیازی نداریم به این زبان سخن گوییم و آن را بدانیم همانا از ناآگاهانند.
الآن بنده که نیازی به زبان اسپرانتو ندارم از نا آگاهانانم!
خب به چه درد می خورد این زبان ؟
البته اگر کسی علاقه دارد یادبگیرد ولی حتی یادگیری زبان های مرده هم سودش از یادگیری این زبان بیشتر است.
اگر اینقدر مهم است که هرکس بگوید نیاز ندارد نا آگاه است خب چند ادله محکمه پسند بیاورید شاید ما هم آگاه شدیم و یادگرفتیم!
از نظر من نه به درد دنیا میخورد نه آخرت![/quote]
با درود،
بیگمان هدف من از آن دیدگاه این بود که هر کس بگوید نیازی به هستی (=وجود) و یادگیری این زبان نیست از کسانی است که از خوبی های اسپرانتو ناآگاهند.
اسپرانتو زبانی منطقیست. استثنا ندارد، نیازی به تمرین گفتار (=تلفظ) ندارد و هر واژه به یک شیوه نوشته و هر نوشته به یک شیوه خوانده میشود و به شوند (=دلیل) توانایی واژه سازی توانا، نیازی به واژه نامه گسترده ندارد. شما میتوانید در یک روز با ساختار این زبان با به کارگیری نرم افزار kurao ce Esperanto آشنا شوید و بفهمید که من چه میگویم.
چکیده سخن اینکه اسپرانتو زبانی منطقی، بسیار ساده و بی طرف است و بی گمان شایستگی بیشتری برای بین الملیی شدن نسبت بﻫ انگلیسی یا دیگر زبانها دارد. امید است هر تن به آمیغ پژوهی و پژوهش پر این زبان بپردازد تا هدف من را به خوبی درک کند.
زبان های مرده بر اسپرانتو برتری دارند؟ زبان لاتین کم و بیش امروزه هیچ‌گویشوری ندارد. ولی زبان اسپرانتو هم اکنون دست کم ۲ میلیون گویشور ثبت شده دارد. درتمام گیتی انجمن های اسپرانتو و اسپرانتیست ها تاسیس شده و فعالیت دارند. هر کشوری که شما بروید اسپرانتودانان را خواهید یافت. اسپرانتو ترکیبی از تمامی زبان هاست و راه شما را برای یادگیری دیگر زبات ها هموار میسازد. من ندانم که شما به چه شوند میگویید زبانی چون لاتین ( که بار ها سخت تر و سنگین تر از اسپرانتوست ) بر این زبان برتری دارد.
اسپرانتو از همان آغاز ( واج های الفبا ) تا واژگان و دستور زبان سراسر زیبایی و سادگیست‌. به گونه ای که دانش آموز را شیفته خود خواهد کرد. هرکس که خواهد اسپرانتو را تواند دانست اگر بی پی ورزی داوری کند و به دنبال آمیغ ها باشد. باری، بازنمود بیش ازین نیازی نیست، پژوهش برگردن خواننده آگاه است...
[quote='mohsenniroozad']هم اکنون بیش از ۲ میلیون تن در سراسر گیتی به این زبان سخن میگویند و از این دید بگویم که زبان گمنامی نیست.
اسپرانتو زبان مادر کمابیش ده هزار تن دنیا در دنیاست و امروزه این زبان میتواند جایگزین زبان انگلیسی شود و به شوند (=دلیل) سادگی، منطقی بودن و بی طرفی که دارد بسیار از انگلیسی مناسب تر است. کسانی که میگویند ما نیازی نداریم به این زبان سخن گوییم و آن را بدانیم همانا از ناآگاهانند.[/quote]
الآن بنده که نیازی به زبان اسپرانتو ندارم از نا آگاهانانم!
خب به چه درد می خورد این زبان ؟
البته اگر کسی علاقه دارد یادبگیرد ولی حتی یادگیری زبان های مرده هم سودش از یادگیری این زبان بیشتر است.
اگر اینقدر مهم است که هرکس بگوید نیاز ندارد نا آگاه است خب چند ادله محکمه پسند بیاورید شاید ما هم آگاه شدیم و یادگرفتیم!
از نظر من نه به درد دنیا میخورد نه آخرت!
البته آموختن هر چیزی خوب است ، ولی به هموطنان جوانان توصیه میکنم تا وفتشان را برای زبانهایی بپردازند که هم پشتوانه فرهنگی داشته باشند و هم در زندگی بکار بیاید(فرانسه اسپانیایی انگلیسی آلمانی..) ، بیاد داشته باشید که "اسپرانتو" خودش بیشتر زاییده جنبشی سیاسی بود و پیش از این کشورهای بلوک شرق آنرا گشترش میدادند و سرمایه گزاری میکردند ، و پس از فروپاشی شوروی دیگر از آن حمایتی نشد و امروزه دیگر به آن اهمیتی نمیدهند ، و نیز امروزه چندین زبان ساختگی دیگر نیز هستند که حتی دارند گسترش بیشتری پیدا میکنند همچون " اینترلینگوا " و دهها همچون آنها ..
اگر شما اسپرانتو بدانید نه این زبان هیچ ادبیات جالبی دارد و نه بدرد علم و تکنولوژی میخورد و در بازگو کردن مفهوم های فلسفی و ذهنی هم چندان کار آمد نیست. البته اگر دوست داشتید عیبی ندارد و این تنها دیدگاه من بر پایه تجربه جهاندیده ام است.
هم اکنون بیش از ۲ میلیون تن در سراسر گیتی به این زبان سخن میگویند و از این دید بگویم که زبان گمنامی نیست.
اسپرانتو زبان مادر کمابیش ده هزار تن دنیا در دنیاست و امروزه این زبان میتواند جایگزین زبان انگلیسی شود و به شوند (=دلیل) سادگی، منطقی بودن و بی طرفی که دارد بسیار از انگلیسی مناسب تر است. کسانی که میگویند ما نیازی نداریم به این زبان سخن گوییم و آن را بدانیم همانا از ناآگاهانند.
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دست اندرکاران پرتلاش و محترم سایت کتابناک. باید به عرض دوستان برسانم که بهترین زبانی که من تاکنون با آن آشنا شدم و از هر لحاظ شرایط یک زبان ایده آل بین المللی را داراست و واقعا به دور از تبعیض و کاملا جهانی است زبان شیرین اسپرانتوست چون اینجانب شخصا تجربه ی یادگیری و استفاده از آن را داشته ام . اولین مزیتی که داره یادگیری آسان و منطقی اونه بطوری که با اولین جلسه ی یادگیری برای همیشه تلفظ اون رو فراخواهید گرفت و بعد از مدتی کوتاه نسبت به ادای کلمات و خواندن متون به درستی تسلط پیدا خواهید کرد بدون اینکه در دام چند تلفظی و مشکلات تلفظ درست و نادرست گرفتار شوید و خوبی بین المللی و بدون تبعیض بودن زبان در این است که شرایط یادگیری و تلفظ برای همه ی مردم دنیا در هر نقطه ی این کره ی خاکی کاملا برابر است و همین باعث ایجاد اعتماد به نفس و درک صحیح در ارتباط با مردم اقصی نقاط جهان خواهدشد ، تا خودتون واقعا تجربه ش نکنید درستی این حرف من رو تایید نمی کنید این در حالیه که شما برای تلفظ کلمات انگلیسی باید به دیکشنری مراجعه کنید اما در اسپرانتو هرآنچه نوشته می شود خوانده هم می شود. مزایای زبان بین المللی اسپرانتو به حدی زیاد است که در این کامنت نمی گنجد ولی پیشنهاد من به دوستان این است که قبل از قضاوت حتما در مورد آن تحقیق کنند. با تشکر
PDF
آموزش زبان بین المللی اسپرانتو
5 مگابایت
comment_comments_for_the_file
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک