رسته‌ها

مبانی نظری تحول بنیادین در نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی جمهوری اسلامی ایران

مبانی نظری تحول بنیادین در نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی جمهوری اسلامی ایران
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 14 رای
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 14 رای
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
برای اینکه تربیت«رسمی و عمومی» درهرجامعه ای،هدایت گر و ثمربخش باشد،مجموعه ای از گزاره ها برپایه ی فلسفه یتربیتی خاص جامعه است تا سبب اصلاح مداوم این بخش مهم ازجریان تربیت بشود.
دلایل ضرورت تدوین«فلسفه ی تربیت رسمی وعمومی درجمهوری اسلامی ایران»باتوجه به نکات زیر آشکار میشود:

1-تربیت رسمی مانند سایرپدیده های اجتماعی که الگوی واحدی ندارند بایدمتناسب بازمان تحول پیدا کند،بنابراین دارای الگوی ثابت و واحدی نیست.البته این تصور اشتباه که تربیت رسمی دارای الگوی واحد است در کشورهای غربی رایج میباشد که سبب دورشدن کشورهای غیرغربی ازفرهنگ وتسلط فرهنگ مسلط بر جهان بر روی آنها میشود پس باید هر کشوری براساس مبانی فکری و پیشینه فرهنگی خود ،فلسفه ویژه والگوهای نظری مناسب را در نظر بگیرد.

2-باتوجه به ویژگی های تربیت رسمی و عمومی که بدون توجه به آن نمیتوانیم به تبیین فلسفی چیستی،چرایی وچگونگی این بخش از جریان تربیت را پی گیری کنیم،بایدبطورخاص به تدوین و تبیین فلسفه تربیت رسمی و عمومی نیاز داریم.

3-نظام تربیت رسمی و عمومی در کشور ما بر فلسفه ی مدون واستواری در چهارچوب فلسفه تربیتی مناسب بانظام فکری وارزشی اسلام مبتنی نبوده است که از عوامل ناکارآمدی نظام فعلی تربیت رسمی وعمومی درایران بوده است.

باتوجه به اینکه نمیتوانیم از الگوی اقتباسی نیز تبعیت کرد، بنابراین تدوین فلسفه تربیت رسمی و عمومی با الگوی اسلامی بیش از پیش از نیازهای اصلی بشمار می آید.

4-نظام تربیتی حاکم برکشور ما برخاسته از تجارب نسلهای گذشته بود.مولفه های اصلی الگوهای تربیت رسمی وعمومی قبل از مواجهه با آن بدون تردید رهاورد تمدن غرب بوده است.الگوی سنتی نیزبه طورمستقل در عرض الگوی مدرن حرکت کرده است درحالیکه ما میبایست سنتتربیتی اسلامی وایرانی خود را با آن پیوسته واین الگو را ضمن توجه به تجارب جهانی بازسازس و بروز رسانی میکردیم.به طوریکه این طور نبوده و این از دلایل ضرورت تدوین فلسفه ی تربیت رسمی وعمومی به شکل اسلامی وبومی میباشد.

5-با توجه به ظهور وتداوم انقلاب اسلامی وتاسیس نظام سیاسی بر اساس مبانی اسلامی به نام جمهوری اسلامی در ایران برای حل و فصل اهم مسایل اجتماعی لزوم تدوین چنین فلسفه ای برای بازسازس نظام تربیت رسمی وعمومی در این کشور آشکارتر می شود.

6-تربیت رسمی و عمومی در کشورهای غربی ظهوریافته،ازاین رو برقراری نسبت دقیق بین این نهاد وجوامع اسلامی مستلزم نسبتی عقلانی و مستدل بین سنت ومدرنیته است.وجود فلسفه تربیت رسمی و عمومی در جامعه سبب رفع این چالش مهم و بزرگ میشود.

7-با توجه به وجود قاعده ی «نفی سبیل» و لزوم نفی سلطه ی بیگانگان بر جوامع اسلامی به نظر می رسد نهادهای تربیتی جوامع اسلامی در شکل فعلی آن تحت تاثیرتجارب غربی شکل گرفته است،ازاین رو باید به تدوین فلسفه رسمی وعمومی در کشورمان متناسب با مبانی فکری وفرهنگ اسلامی اهتمام ورزید.زیرا از راه های نفود به کشور نظام آموزشی میباشد که نباید به الگوهای کشور های دیگر وابسته باشد.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
450
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
sham0
sham0
۱۳۹۸/۰۴/۰۳
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی مبانی نظری تحول بنیادین در نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی جمهوری اسلامی ایران

تعداد دیدگاه‌ها:
0
دیدگاهی درج نشده؛ شما نخستین نگارنده باشید.
PDF
مبانی نظری تحول بنیادین در نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی جمهوری اسلامی ایران
3 مگابایت
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل
comment_comments_for_the_file
کاربر گرامی!
امکان خرید اشتراک از خارج کشور ایران، با استفاده از حساب پی‌پال فراهم شده است.