Hiweb

مفسران معاصر کرد: حیات، آثار و روش تفسیری

مفسران معاصر کرد: حیات، آثار و روش تفسیری

در نظر گرفتن عوامل مختلفی چون زمان، مکان، فرهنگ و نوع و میزان نیازها و قدرتِ درک و فهم مخاطبین در برخورد با کلام الهی، مفسر را در ارائه­ ی تفسیر آیاتِ آن یاری می­رساند.
بررسی کمیت و کیفیت تبیینات این کلام الهی، که از آن به “منهج تفسیری” یاد می­شود، یکی از مسایل مطرح و مهم در حوزه­ی “قرآن پژوهی” است که، از فردی به فرد دیگر، و از ملیّت و قومی به ملیّت و قوم دیگر، و از یک سبک زندگی و فرهنگ نسبت به سبک زندگی و فرهنگ دیگر، و از یک برهه از زمان نسبت به برهه­‌ی دیگری از زمان متفاوت است.
ارائه­ی تفسیری از کلام الله مجید(قرآن) بدون در نظر گرفتن عوامل یاد شده و عوامل مشابهی چون اوضاع اجتماعی، تاریخی، سیاسی مفسر و مخاطبینِ تفسیر، نمی­تواند تفسیری مطلوب باشد، و همین امر جایگاه تفاسیر و اهمیت آن­ها را در میان اقوام مختلف و در زمان­های گوناگون بیشتر نمود می­بخشد.
بررسی و شناخت منهج تفسیری مفسران، علاوه بر آنچه گفته شد، خواننده را با فرهنگ، اوضاع مختلف، نیازها و… اقوام گوناگون آشنا می­کند.
بر اساس آنچه گفته شد، منهج تفسیریَ مفسران، به صورت عام، علاوه بر داشتن روندی مشترک، تحت تأثیر عوامل فوق الذکر بوده و همین عوامل سبب گوناگونی آن­ها و داشتن ممیزات خاصِ هر یک نسبت به دیگری شده است.
موضوع این کتاب، بررسی چگونگی تبیین کلام الهی و نیز کمیّت و کیفیت تأثیر عوامل یاد شده در استفاده از این کلام از سوی مفسران کُرد، در سده‌­ی اخیر، و تحلیل و نقد این امر می­باشد.
در سده‌­ی اخیر بیش از 80 مفسر و مترجم کُرد به تبیین کلام الله مجید همت گماشته که در این میان کردستان عراق با 57% بیشترین تفاسیر را به خود اختصاص داده و کردستان ایران با 37% و کردستان ترکیه با 6% در رده­‌های دوم و سوم قرار دارند.

» کتابناکهای مرتبط:
معلم فراری: بر اساس زندگی شهید محمد ابراهیم همت
یادنامه ی پورداود - جلد اول و دوم
خدا بود و دیگر هیچ نبود

نسخه ها
PDF
حجم: 6 مگابایت
تعداد صفحات: 295
4.9 / 5
با 9 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 0
۱۳۹۷/۱۲/۰۱


پاسخنگارش دیدگاه
دیدگاهی درج نشده؛ شما نخستین نگارنده باشید.

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You