با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

وهابیت و ریشه های آن

وهابیت و ریشه های آن

مروری بر کتاب:
وهابیت فرقه ای افراطی و بدعت گذار در دین می باشند. ریشه و اصل این فرقه به افکار افراطی و دارای جمود فکری خوارج در زمان امیرالمؤمنین علی (ع) بر می گردد. که در سالهای آتی آن احمدبن حنبل و پس از آن ابن تیمیه و ابن قیم و سپس مؤسس این فرقه ، ابن عبدالوهاب از آن تبعیت کرده اند.
در این کتاب ، برخی نظریه ‌های وهابیون پیرامون قسم ، دعا ، نذر و قربانی مورد نقد و بررسی قرار گرفته است. کتاب حاضر از مجموعه (سلسله مباحث وهابیت‌ شناسی) است. نگارنده در این نوشتار می ‌کوشد که برخی ایده‌ های وهابیون درباره قسم ، دعا ، نذر و قربانی را مورد مطالعه قرار داده و با استناد به آیات قرآن به اثبات ابطال آنها پرداخته و به برخی شبهات وارده از سوی این فرقه نیز پاسخ دهد.
این کتاب شامل مقدمه و بیست و نُه فصل می باشد. برخی از فصول آن عبارتند از : حقانیت اسلام ، فرق مذهب و مکتب ، خوارج ، امام احمد حنبل ، ابن تیمیه ، سرگذشت محمد بن عبدالوهاب و عقائد او ، آراء و نظریات سید احمد خان هندی ، خوارج نقل از کتاب بیان الادیان ، عقائد خوارج بنا بر گفتار شهرستانی در ملل و نحل ، سید جمال الدین اسدآبادی ، وهابیت در پاکستان ، نظریات برتلس ، وهابیت ، شریعت سنگلجی و اعمال و گفتار و آثار او ، اسلام و رجعت بقلم شریعت سنگلجی ، علامه برقعی وهابی عصر حاضر ، حنبلی ها و ...
مؤلف پس از بررسی عقائد افراط گونه وهابیت به این نتیجه رسیده که این افکار بر گرفته از شریعت اسلامی نبوده و بلکه نوآوری و بدعت در دین می باشد و افکار دارای جمود وهابییون که خشک و بی روح از اسلام راستین است را نقد و بررسی نموده و سپس ردیاتی بر آن آورده است.

حق تکثیر: ت‍ه‍ران‌: س‍ازم‍ان‌ چ‍اپ‌ و ان‍ت‍ش‍ارات‌ ف‍ت‍ح‍ی‌، ۱۳۶۳.

» کتابناکهای مرتبط:
سلف و مدعیان سلفیت
The Way and the Mountain
مقدس و نامقدس

نسخه ها
4.6 / 5
با 18 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 0
۱۳۹۶/۰۸/۰۶


پاسخنگارش دیدگاه
دیدگاهی درج نشده؛ شما نخستین نگارنده باشید.

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You