Hiweb

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

ایران، کلده و شوش

ایران، کلده و شوش

نویسنده:
به کوشش: دکتر بهرام فره وشی

همراه با ۳۳۶ کلیشه روی چوب از عکس های مولف و دو نقشه
مادام ژان دیولافوا (به فرانسوی: Jane Dieulafoy) همسر مارسل اوگوست دیولافوا (۱۸۴۳ـ ۱۹۲۰)، مهندس راه و ساختمان و باستان‌شناس فرانسوی بود و به همراه همسرش از سوی دولت فرانسه برای انجام کاوش‌های باستان‌شناسی سه بار به ایران سفر کردند. اولین مسافرت آنها در سال ۱۸۸۱ به بنادر جنوبی ایران صورت گرفت. مادام دیولافوا مطالعات و مشاهدات اجتماعی و یافته‌های باستان‌شناسی همسرش را به صورت یادداشت‌های روزانه جمع‌آوری کرد و در دو کتاب جداگانه انتشار داد.
تاب اول با نام مسافرت دیولافوا در ایران و شوش و کلده است. این کتاب یکی از منابع مفید برای تحقیق در تاریخ دوره قاجاریه به ویژه سالهای سلطنت ناصرالدین شاه، و آشنایی با اوضاع اجتماعی و اقتصادی مردم ایران در عصر مذکور به شمار می‌رود. طرح‌ها و نقاشی‌ها و عکس‌هایی که مولف از مکان‌ها و اشخاص تهیه کرده در کتاب به چاپ رسیده‌است.
کتاب دوم مشتمل بر یادداشت‌های سفر دوم و سوم آنهاست و سال‌های ۱۸۸۴ تا ۱۸۸۶ را در بر می‌گیرد.
دیولافوا در در ۲۰ اکتبر ۱۸۸۶ به دریافت مدال لژیون دونور نائل آمد.
اشیای باستانی پرشماری بوسیلهٔ این زوج از کاخهای هخامنشی داریوش بزرگ و اردشیر دوم در شوش به موزهٔ لوور پاریس انتقال یافت، که اکنون در معرض نمایش قرار دارد.
گفته می‌شود که هنگام انتقال اشیاء یافته شده به فرانسه آسیب‌های بسیاری را بر یافته‌های کاوش‌های باستان‌شناسی ایران وارد ساخته است. ژان دیولافوا در کتاب خاطراتش راجع به کاخ آپادانای شوش می‌گوید:
دیروز گاو سنگی بزرگی را که در روزهای اخیر پیدا شده‌است با تاسف تماشا می‌کردم، در حدود دوازده هزار کیلو وزن دارد! تکان دادن چنین تودهٔ عظیمی غیر ممکن است. بالاخره نتوانستم به خشم خود مسلط شوم، پتکی بدست گرفتم و بجان حیوان سنگی افتادم. ضرباتی وحشیانه به‌او زدم. سر ستون در نتیجه ضربات پتک مثل میوهٔ رسیده از هم شکافت...

حق تکثیر: انتشارات دانشگاه تهران، 1371

» کتابناکهای مرتبط:
سفرنامه ابن بطوطه (جلد دوم)
سفرنامه دوراند: مربوط به هیات سرتی موردوراند وزیر مختار انگلیس در ایران
گزارش سفر هند

نسخه ها
4.8 / 5
با 46 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 7
۱۳۹۶/۰۴/۰۹


پاسخنگارش دیدگاه
mirhan
Member
من کتاب دوم رو خوندم و خیییییییییلی لذت بردم ،ممنون که امکان مطالعه این کتاب رو برای ما فراهم کردید.
نقل قول  
sajad1386
Member
ضمن عرض ادب و سپاس، ساز و کار امتیاز در سایت و چگونگی دانلود کتابها را در صورت امکان شرح دهید، در ضمن سفرنامه مادام ژان دیالافوا دو مزیت عمده دارد، نخست رویکرد باستان شناسانه آن و دوم نقشه ها و گراورهای آن، مزیت دیگر این سفرنامه دقت نظر و شرح جز به جز مشاهدات و مسموعات وی با دقت فراوان است که بر خلاف سفرنامه های دیگر دوره قاجار دو ویژگی عمده مولف اثر را نشان میدهد، نخست محقق بودن وی و روحیه پژوهشی و دوم دقت نظر و ثبت جز به جز آنچه که دیده و گاهی آنچه که شنیده است...
نقل قول  
01312247566
Member
بخش تخت سلیمان با نگاره هایش بسیار نکته ها دارد...
نقل قول  
iranirani68
Member
کتابهای بسیار خوبی را در آرشیو دارید.از عضویت در اینجا خرسند شدم
نقل قول  
ناجی
Member
به چه کتابی! سپاس مهربانو!
نقل قول  
aeen30
Member
از امتیازهایی که بر ارزش این سفرنامه می افزاید عکسهایی است که از آثار باستانی، پیشه ها و زندگی روزانه مردم بوسیله این باستان شناسان گرفته و یا نقاشی شده است. زیرا امروز از آثار واقعی این تصویرها هیچ نشانی باقی نمانده است.
سپاس
نقل قول  
da66dash93
Member
دست شما دردنکنه خانم هانیه.ممنون
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You