Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی خرید کتاب زبان دوره رایگان رهایی از کمال گرایی

آیا با لاکان می توان انقلابی بود؟

آیا با لاکان می توان انقلابی بود؟

نویسنده:
تلاش بختیار علی در نگارش کتاب «آیا با لاکان می‌توان انقلابی بود؟» بر این بوده است تا این اثر دریچه‌ای به دنیای نظریات جدید در فلسفه و اندیشه معاصر باشد.
مؤلف کتاب بر این اعتقاد است که یکی از مشکلات دنیای مدرن این است که نظام سیاسی و اقتصادی حاکم بر آن، غیرقابل تغییر و ابدی به‌ نظر می‌رسد. در این میان، دلیل اصلی مرگِ امیدِ تغییر نظام و تقدیس واژه‌های «انقلاب»، «سقوط» و «تغییر» در دوران کنونی، آن‌ گونه که در میان مردم سده‌ نوزدهم و بیستم مشهود بود، شکست تئوری و نظریات کلاسیک درمورد انقلاب، و دیکتاتوری و نظام‌های ضدبشری حاصل از این ایده‌هاست به‌ گونه‌ای که امروزه بازگشت به آن واژه‌ها کاری عجیب و غیرمعمول و گاه نادرست تلقي مي‌شود.
هدف از نوشتن سه مقاله‌ موجود در این کتاب یافتن پاسخ به یکی از این سؤال‌های اساسی است که آیا نظامی همیشگی و دائم‌البقا وجود دارد؟ در هر سه مقاله تلاش مولف بر این است تا به‌دنبال خوانش‌هایی باشد که ما را به بیرون از نظام هدایت کنند و ما را از محاصره‌ اکنون، اینجا و از جبر «آن‌ چه موجود است» رهایی بخشند. در این کتاب تلاش می‌شود تا از شکافی که در داخل هر نظام وجود دارد و راه را بر حکومت همیشگی و بلاتغییر نظام می‌بندد، صحبت شود.
در این مقاله‌ها سروکار نویسنده با فلسفه، جامعه‌شناسی و روان‌کاوی جدید است. او در هر سه مقاله به‌دنبال رویکردی است که در مخالفت و مقابله با «متافیزیک کمال» فعالیت می‌کند. در بخش نخست، در پی فلسفه‌ ارنست بلوخ، جان هالوی، ژاک دریدا و اسلاوی ژیژک است که ما را به بیرون از نظام هدایت خواهند کرد. در مقاله‌ی دوم صحبت از احتمالی می‌کند که در پروسه‌ انتخاب و تصمیم فردی و اجتماعی وجود دارد و همیشه نیز وجود خواهد داشت و در بخش سوم به دنبال دیدگاه‌های ژاک لاکان در مورد شخصیت روانی انسان است که امکان دارد در خدمت رام نشدن و تسلیم‌ناپذیری انسان قرار گیرند.
در مجموع، این کتاب تلاشی است در راستای ایجاد ظن و گمان نسبت به هر نظامی که خود را ابدی و بدون تغییر می‌پندارد؛ اما روشن است که ساختن این شک و گمان در مرحله اندیشه و دیدگاه فلسفی کار بسیار دشوار و عظیمی است و ما را به‌سوی مبانی دیگری از اندیشه خواهد برد که نمی‌توانیم از آن چشم‌پوشی کنیم.

» کتابناکهای مرتبط:
شناخت ما از جهان بیرونی
Critias
Twilight of the Idols

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 5 مگابایت
دریافت ها:
تعداد صفحات: ?
4.8 / 5
با 6 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 0
۱۳۹۸/۰۱/۲۸


پاسخنگارش دیدگاه
دیدگاهی درج نشده؛ شما نخستین نگارنده باشید.

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You