Hiweb

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

طاعون

طاعون

نویسنده:
نام اصلی: La Peste
درباره نویسنده :
آلبر کامو رمان‌نویس و نمایشنامه‌نویس و مقاله‌نویس فرانسوی در سال 1913 در الجزایر زاده شد، پس از پایان تحصیلات عمیق و وسیع در ادب و فلسفه، در الجزایر به تدریس پرداخت و به علل مزاجی دنباله آن را رها کرد و به تئاتر روی آورد. میان سالهای 1937 و 1941 آثاری درباره جنگ انتشار داد که او را به شهرت رساند. در 1937 «پشت و رو» و در 1938 «مراسم ازدواج» را انتشار داد. که مجموعه‌ای از خاطرات بود. اثری کوتاه، آمیخته با نگرانی که در آن احساس درباره عالم طبیعت به نوعی عرفان وتصوف می‌رسید. در 1942 «بیگانه» کامو را به توده وسیع مردم شناساند و موفقیت فراوان به دست آورد. «افسانه سیزیف» در سال 1942 مقاله‌ای فلسفی است که کامو در آن مانند «ژان پل سارتر» فلسفه اصالت وجود انسان را عرضه کرده است. کامو سالها از دوستان و همکاران وهمفکران نزدیک سارتر بود .نمایشنامه «کالیگولا» در دسامبر 1945 اولین بار برصحنه آمد و پس از تجدید نظر در 1958 بار دیگر به نمایش گذارده شد.
کامو پیوسته درصدد نابود ساختن ستمگری و خشونت و مکر وخدعه از پهنه جهان است . تسلیم در برابر ستمگری را خود گناهی بزرگ می‌شمرد، طغیان و ازنو ساختن را یگانه وظیفه بشر می‌داند و مقاومت و کوشش خستگی‌ناپذیر و مشترک را در برابر تقدیر می‌ستاید. کامو به نیروی پایداری بشر ایمان دارد. انتشار کتاب «مرد عصیانگر» 1951 ، تحلیلی از انقلاب روسیه، موجب شد که رابطه معنوی و همفکری کامو و سارتر قطع گردد. مناظره و مشاجره قلمی این دو متفکر با قطعه‌های گوناگون دیگر که میان سالهای 1948 تا 1953 نوشته شده بود، در دو جلد از مجموعه نوشته‌های جاری وجود دارد که در 1953 انتشار یافت.
در رمان «سقوط»(1956) به نظر می‌آید که کامو به جانب یأس و سرخوردگی کشیده می‌شود کامو در 1957 در مجموعه «تبعید و دیار خویش»، 6 داستان کوتاه فراهم آورد که موضوع همه آنها برادری در عالم بشریت و دشواریهایی است که در این راه وجود دارد.
در همین سال یعنی 1957 کامو به دریافت جایزه ادبی نوبل نایل آمد و جوانترین نویسنده‌ای بود که این افتخار را به دست آورد.
کامو در 4 ژانویه 1960 در حادثه اتومبیل جان سپرد.

درباره طاعون :
کامو در ضمن کار تئاتر رمان «طاعون» را در 1947 منتشر کرد که اقبال فراوان و مداومی یافت و تا 1960 ششصد و پنجاه هزار نسخه از آن به فروش رفت و دامنه شهرت و افتخار کامو در فرانسه و خارج از آن گسترش داد و به دریافت جایزه منتقدان نایل آمد. موضوع رمان طاعون به ظاهر توصیف شهر طاعون‌زده «اوران » است. شهری بازرگانی که در نظر کامو بسیار زشت می‌نماید و در آن عشق، ثروت و سودجویی، همه‌چیز را تحت‌الشعاع قرار داده است. در حقیقت طاعون اشاره‌ای است به زندگی مردم فرانسه به هنگام اشغال ارتش آلمان و همچنین اشاره‌ای به بدبختی مشترک بشر. از نظر کامو در جامعه طاعون‌زده هرگز عدالت و آزادی حکومت ندارد و سوداگران و پول‌پرستان بلایی چون طاعونند که جز مرگ ره‌آوردی برای جامعه به همراه نمی‌آورند.
نویسنده در مورد این اثر در نامه‌ای به رولان بارت می‌نویسد:
«در مقایسه با رمان بیگانه، طاعون بی‌گفتگو گذاری است از سرکشی انفرادی به جهان اجتماعی، اجتماعی که باید در مبارزه‌هایش شرکت کرد. اگر از بیگانه تا طاعون راهی در راستای تحول باشد، این تحول در جهان همبستگی و مشارکت است.»

آنچه امروزه درباره‌ی کامو می‌توان گفت، این است که او نماینده‌ی ادبیات اگزیستانسیالیستی در فرانسه شد. طبق آماری، سالانه در مجلات فرهنگی کشورش حدود سی تا هفتاد مقاله درباره‌ی او منتشر می‌شود. کامو نویسنده‌ای است اخلاقگرا که آثارش مشهوریت جهانی دارند. اهمیت او در فرهنگ غرب در قرن بیستم، دست کمی از تأثیر افرادی چون: مارکس، نیچه و فروید ندارد. او هم‌چون همه‌ی هنرمندان بزرگ قبل از خود، خالق اسطوره‌هایی شد که انسان غربی با آن‌ها حتا امروزه دست به گریبان است. در محیط‌های فرهنگی، کامو را در کنار مشاهیری چون کافکا، نیچه، همینگوی، فاکنر، داستایوسکی، بکت و یونسکو، قرار می‌دهند.
کامو را می‌توان نویسنده، فیلسوف، نمایشنامه‌نویس، روزنامه‌نگار، مقاله‌نویس، ناشر، ویراستار، هنرپیشه و فیلمساز دانست. او می‌گفت حتا جایزه‌ی نوبل نمی‌تواند مزد واقعی انسان در جامعه و جهان آبزورد غربی باشد، یعنی هیچ‌کس مزد حقیقی خود را در دنیای پوچ و بی‌معنای فعلی دریافت نمی‌کند.

حق تکثیر:
ت‍ه‍ران‌: ن‍ی‍ل‍وف‍ر‏‫، 1392

» کتابناکهای مرتبط:
A Columbus of Space
Metro Girl
دختر عمو بت - جلد 1

نسخه ها

نسخه صوتی کتاب از نوار
4.6 / 5
با 1427 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 112
۱۳۸۸/۱۰/۲۹


پاسخنگارش دیدگاه
sasan mahtab
Member
با سلام
از کجا دان میشه؟!
نقل قول  
kimyaj
Member
من با دکتری که تو این رمان هست یاد دکتری که تو کتاب (دشمن عزیز نوشته جین وبستر) ـه می افتم!!
هردوشون دکترن و زناشون مریضن!و فداکارم هستن .
نقل قول  
tankamanee
Member
نقل قول از ronam:

"اسطوره سیزیف" اثر مشهور کامو کتابی است درباره پوچی.
کامو باوری به خدا نداشت، میان بی‌معنی بودن زندگی و نیاز انسان به یافتن معنا در زندگی تناقض داشت.

درود وعرض ادب..
مهم ترین و اساس ی ترین اندیشه کامو "خود کشی "است. که البته علت خودکشی را می توان از همین "تئوری پوچ گرایی" نتیجه واستنتاج کرد.
در کتاب "قدم اول: کامو" که راجع به زندگی و اندیشه کامو می باشد، نویسنده نوشته بود:
((اما به وضوح می توان دید نویسندگانی که در تحلیل خود با پوچی روبه رو شده اند، مثل کی یرکگارد (55-1813)،
فئودرو داستایوفسکی(81-1821) ، فرانتس کافکا(1924-1883) وادموند هوسرل(1938-1859) به خود کشی به عنوان یک انتخاب واقعی اشاره ای نکردند و در نتیجه طبق اعتقاد "کامو" به جمع عقلای بی منطق پیوسته اند.))
یعنی از نظر کامو خودکشی می تواند یک انتخاب عاقلانه و حقیقی باشد.

نقل قول  
ronam
Member
کامو نویسنده ای که می گفت: وجدان معذب نیازمند اقرار است و اثر هنری یک اعتراف بشمار می رود.
او در ۲۷ سالگی به خاطر نوشتن گزارشی از فقر عرب‌های الجزایر مجبور به ترک کشور شد و به پاریس رفت
سه مشخصه بارزش کامو خوش‌پوشی، تکروی و دون ژوآن بودن اوست.
نام کامو زمانی بر سر زبان‌ها افتاد که دو کتاب "بیگانه" و "اسطوره سیزیف" را در پاریس زمان که توسط نازی‌ها اشغال شده بود انتشار کرد. و یکی از نامدارترین روشنفکران فرانسه شده .(رمان "بیگانه" که تا امروز پرفروش‌ترین کتاب جیبی فرانسه است.)
"طاعون در تابستان ۱۹۴۷ انتشار یافت و در طول چند هفته صدهزار نسخه از آن به فروش رسید. کامو طرح "طاعون" و "اسطوره سیزیف" را در بیست و سه سالگی ریخته بود
"اسطوره سیزیف" اثر مشهور کامو کتابی است درباره پوچی.
کامو باوری به خدا نداشت، میان بی‌معنی بودن زندگی و نیاز انسان به یافتن معنا در زندگی تناقض داشت.
نقل قول  
ronam
Member
پوچی در فلسفه ی آلبر کامو معنای منفی ندارد و به عکس معنای مثبت دارد. مثل گذر از تاریکی و رسیدن به روشنایی ،زندگی تکراری پوچ و تلاشی بیهوده است و معنایی جز جریان یافتن ندارد. اما باید همچنان استوار ایستاد و این تلاش بیهوده را انجام داد.
نقل قول  
ronam
Member
کامو در سال ۱۹۵۷ به خاطر «آثار ادبیش که به روشنی به مشکلات وجدان بشری در عصر حاضر می‌پردازد»برندهٔ جایزهٔ نوبل ادبیات شد. کامو پس از رودیارد کیپلینگ جوان‌ترین برندهٔ جایزهٔ نوبل و همچنین نخستین نویسندهٔ زادهٔ قارهٔ آفریقا است که این عنوان را کسب کرده‌است. همچنین کامو در بین برندگان نوبل ادبیات، کمترین طول عمر را دارد و دو سال پس از بردن جایزهٔ نوبل در یک سانحهٔ تصادف درگذشت..
با وجود اینکه کامو یکی از متفکران مکتب اگزیستانسیالیسم شناخته می‌شود او همواره این برچسب خاص را رد می‌کرد.در مصاحبه‌ای در سال ۱۹۴۵ کامو هرگونه همراهی با مکاتب ایدئولوژیک را تکذیب می‌کند و می‌گوید:"نه، من اگزیستانتیالیست نیستم." من و ژان پل سارتر از اینکه نام‌مان اینگونه برچسب می‌خورد متعجب می‌شویم.
شهرت کامو علاوه بر نویسندگی به دلیل عقاید اجتماعی خاص وی است. او به همراه سارتر، دوبوار و مرلوپونتی از جمله‌ی نویسندگان بعد از جنگ جهانی دوم در فرانسه بودند که شهرت بین‌المللی‌ را نصیب خود کرده بودند. کامو خود متعجب است از اینکه چرا اسم او و سارتر کنار هم می آید و هر دو را اگزیستانسیالیست می خوانند. تنها کتاب فلسفی‌ای که وی نوشته است بر ضد فلسفه‌ی اگزیستانیالیست‌ها است.
او در کتاب یاغی می‌نویسد که تمام عمر خود را صرف مبارزه با فلسفهٔ پوچ‌گرایی کرده‌است و عمیقاً به آزادی‌های فردی اعتقاد دارد.
در رمان طاعون که انسان با امید و اعتقاد به پیروزی بشری و با ترغیب به برقراری برادری و همبستگی میان انسانها، تلاش می کند تا بلایا را به عقب براند. در واقع از پوپی و ناامیدی آغاز و به عصیان در برابر نیروهای شر ختم می شود.
نقل قول  
tankamanee
Member
کامو در مرحله اول یک کمونیست بود مانند "سارتر و لوکاچ". بعد در مرحله بعدی وارد فلسفه اگزیستانسیالیست می شود. اگرچه کامو از این برچسبی که به او چسبوندن دوری جست و خود منکرش میشد که خود این نظر جای تامل و بحث دارد. سپس کامو خود یک فلسفه جدید را پایه گذاری و بنیانش را می گذارد؛ ـآن هم "فلسفه بیهوده گی (پوچی) است. البته به این مفهوم نیست که همه چیز را پوچ بداند!
به نظر من، این جمله معروف کامو باعث می شود که آن فلسفه ی خود ،قابل خوانش های متفاوت و برداشتهای گوناگون شود:
"من طغیان می کنم ؛ پس ما هستیم"
از یک "من" فردی خارج و به سمت "ما " جمعی و اجتماعی حرکت می کند
نقل قول  
kaabgan
Member
کتاب به شدت انسان را مجذوب خود می کند. به گونه ای که اگر سه صفحه از آن را بخوانید فقط مرگ میتواند جلوی ادامه و اتمام کتاب را از شما بگیرد.

البته اگر میخواهید آن را گسسته بخوانید حتما قبل از شروعی دوباره یک از یک بخش قبل شروع کنید تا تصویر سازی ی کامو برایتان کامل شود.

در هر بخش سعی کنید شخصیت هارا برای خود زنده تصور کنید یا به افراد اطرافتان تشبیه کنید.

زیباست. حتما مطالعه کنید.

WAKE WISH
نقل قول  
vadedad
Member
طاعون ،بیماری واگیردار که ویران میکند وپیش می رود بدون رحم وهراس آور،اسم با مسمایی است.
طاعون نمادی از یک مصیبت وبلایی که ممکن است مسبب وفاعلش انسان نباشد ولی در وخامت و تشدید بی تاثیرنیست..
طاعون با گذشت زمان خود را همرنگ محیط کرده است وملقب به نامهایی کثیری شده است ولی ماهیت وساختاروجودی واحدی دارد .نگاه اجمالی کافی است تا متوجه حضورش دراطرافمان شویم.
طاعون داستان مردمی است که بی دغدغه وآرام رول و نقش زنده بودن را بازی میکنندومیخرند ومیفروشند، به رسم عادت شب را روز میکنند.به زعم خودشان عاشق هستند ولی خبر ندارند کمیتشان لنگ می زند، زندگی میکنند ولی زنده بودن را نخوانده اند،تا اینکه طاعون شهر را در آغوش میگیرد خورشید امید وزندگی به چراغ پیه سوزی مبدل میشود که گاه گاهی سو سو میکند..
آدمهای شهردیگر همخون ،همسایه وهمفکروهم زبان وهمدرد نیستند حتی به مردن همسایه وکودکان عادت میکنند.دراین بین کسانی با غرل آلا گرفتن از این منجلاب به صفات انسانی دهن کجی کرده وبی اعتنا زندگانی میگذارند وحتی به ثروت ومالی هم میرسند. افرادی که کامو درداستان ذکر میکند که هرکدام نماینده ونماد گروهی از مردم است،کشیشی که طاعون را صرفا معلول بی خدایی وبی اعتنایی به کلیسا میداند وخود را ازمردم جدا میبیند وقتی متوجه میشود اگرطاعون را انتقام خدا بداند مردم بیشتر از کلیسا وخدا دورمیشونددرعقاید وسیاستش تغییر میدهدواین رابه مردم القا میکندکه باالجبارباید هروضعیتی را نمیفهمیم دوست داشت.دکتر ریو شخصیت دیگری که بیشتر ازهمه نسبت به زندگی وافکار وعقاید خود آشناست به خدا اعتقاد ندارد شاید چون با پذیرفتن خداهم برای او زندگی معنی پیدا نمیکندازجمله شخصیتهای داستان هستند..کامو صفاتی مثل سنگدلی ،نا امیدی ،بی رحمی وخودخواهی ، وحشیگری را به موازای صفاتی چون تعاون و همیاری وعشق قرارمیدهدتا تقابل وتضاد دوروی چهره انسان را نمایان کند یگانه معنای که کامو میخواهد برساند این است از انسان شناسی بالایی برخورد است درواقعه طاعون او نمونه کتاب شخصیت شناسی انسان است.
نقل قول  
salt
Member
کتابای کامو یکی از یکی شاهکارتر هستن شهری که دچار طاعون شده حالات رفتار مردمش هنگام وقوع بیماری تصمیمات و حرفای دکتر که شخص اول داستانه و اطرافیاش خیلی زیبا و دل نشینه واقعا حیف که این نویسنده زود دنیا رو ترک گفت و نمیتونیم از اثار بیشتری از این نویسنده برخوردار باشیم!
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You