رسته‌ها

ترجمه و متن من لایحضره الفقیه - جلد 1

ترجمه و متن من لایحضره الفقیه - جلد 1
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 28 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 28 رای
کتابُ مَن لایحْضُرُه الفَقیه، ( به معنای کتاب کسی که در محضر فقیه نیست) دومین کتاب از کتب اربعه امامیه؛ اثر شیخ صدوق (د ۳۸۱ ق). این کتاب که مجموعه‌ای در حدیث است، با هدف گردآوری احادیث صحیح و موثق تألیف شده است تا پاسخگوی نیازهای شرعی کسانی باشد که به فقیه دسترسی ندارند.

کتاب من لایحضره الفقیه، بزرگ‌ترین و مهم‌ترین اثر شیخ صدوق به شمار می‌رود. سبک نگارش آن، سبک رایج در قرون اولیه اسلامی است که فقهای شیعه فقط به روایت و نقل سخنان ائمه(ع) اکتفا می‌کردند. در این کتاب حدود ۶۰۰۰ حدیث گردآوری شده و بر خلاف کافی فقط مشتمل بر روایات فقهی است.

من لایحضر مورد توجه فقهای شیعه و بوده و ایشان شرح‌های متعددی بر آن نوشته‌اند. مشهورترین شرح آن کتاب روضة المتقین نوشته مجلسی اول است.

شیخ صدوق احادیث کتاب من لایحضره الفقیه را از کتب عالمان پیشین هم‌چون حریز بن عبدالله سجستانی و شیخ اجل حلبی و علی بن مهزیار اهوازی و احمد بن محمد بن عیسی و ابن ابی عمیر و برقی و حسین بن سعید اهوازی، استخراج و جمع‌آوری نموده است.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
569
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
simin
simin
1395/07/21
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی ترجمه و متن من لایحضره الفقیه - جلد 1

تعداد دیدگاه‌ها:
1
سلام علیکم
ترجمه چنین کتاب گرانسنگی برای پژوهشگران عرصه فقه و حقوق بسیار مفیدبوده و از simin ارجمند بخاطر تهیه این اثر، صمیمانه متشکر و قدردانم
اجرکم عندالله...
ترجمه و متن من لایحضره الفقیه - جلد 1
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک