Hiweb

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

تاریخ ده هزار ساله سلماس و غرب آذربایجان

تاریخ ده هزار ساله سلماس و غرب آذربایجان

سَلْماس یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی و مرکز شهرستانی به همین نام است. این شهر در ۸۰ کیلومتری شمال ارومیه در مسیر راه ارتباطی ارومیه-تبریز واقع شده‌است. جمعیّت آن طبق سرشماری سال ۸۵ در حدود ۸۰ هزار نفر می‌باشد. زبان اکثریت مردم سلماس ترکی آذربایجانی می باشد
در سال ۱۳۰۹ خورشیدی، زمین لرزه‌ای این شهر را با خاک یکسان کرد. در پی این زمین لرزه، شهر جدید سلماس با توجه به اصول شهرسازی مدرن و با طرح شطرنجی در چندکیلومتری شمال ویرانه‌های دیلمان ساخته شده‌است.
سلماس علاوه بر پیشینه تاریخی چندین هزارساله خود یکی از شهرهای مهم آذربایجان در تاریخ تحولات سیاسی ایران بوده‌است. بخصوص در دوران نهضت مشروطه شهیدانی همچون «حیدرخان عمواوغلی» اولّین مهندس برق ایران و «سعید سلماسی» را در خود پرورده و تقدیم جنبش مشروطیت نموده‌است.

» کتابناکهای مرتبط:
مزدک
تاریخ ترکان قبل از اسلام
تاریخ ایران باستان

نسخه ها
4.5 / 5
با 32 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 3
۱۳۹۵/۰۱/۰۶


پاسخنگارش دیدگاه
هیرکان
Member
جناب دبیرزاده

ترکیه که خود گرفتار بحران های گوناگون می باشد گویا شرط نموده که هیچگاه دست از دخالت و دست اندازی از ایران بر ندارد.

عارف قزوینی در بخشی از یادداشت های خود گفته است:

... همین همدانی که من امروز در آن توقف دارم شهری بود که عثمانی هل راجع به آن در مارش خود ساخته بودند " همدان را گرفتیم و مانند یک عروس زیبا به عقد دولت خود در آوردیم"


وهیب پاشا، فرمانده لشکر سوم بعد از سال ۱۹۱۶ میلادی، به رهبران ارمنی اطمینان داد که آتش آرمان پان تورانیسم اکنون بیش از پیش شعله‌ور شده است:

«سرنوشت قلمرو ترکیه را از غرب به شرق می‌گستراند. ما بالکان را رها کردیم، حال آفریقا را رها می‌کنیم، ولی باید به سمت شرق پیش برویم. نژاد ما مذهب ما، زبان ما همه آن جاست؛ و این جذبه‌ای وسوسه انگیز و مقاومت ناپذیر دارد. برادران ما در باکو، داغستان، ترکستان و آذربایجان هستند. شما ارمنی‌ها راه ما را سد کرده‌اید. شما باید کنار بکشید و راه ما را باز گذارید.»


انتشار پیوسته کتاب هایی همچون آذربایجان در جنگ جهانی اول یا فجایع جیلولوق برای روشن نمودن آتش های کینه های دیرین است تا شمال غرب میهنمان را همچون جنوب قفقاز و شرق ترکیه همواره در معرض خون ریزی و نسل کشی های گسترده وپاکسازی قومی قرار دهند.

خواندن پیشگفتار کتاب هایی همچون آذربایجان در اوایل دوره پهلوی نشان دهنده تحرکات آشکار دست های نفوذی ترکیه در ایران می باشد.

ترکانی که پس از شکست در جنگ جهانی اول بالکان و لیبی و خاورمیانه عربی را از دست داده بودند به عنوان تلافی همواره در فکر تجزیه ایران و بدست گرفتن سرنوشت جنوب قفقاز می باشند.

در نقشه های نوین پانترکان نه تنها استان گیلان بلکه به تازگی قم وتهران واراک همبخشی از کشور موهومشان برشمرده شده است.
نقل قول  
با خواندن پیشگفتار این کتاب که بهانه ایی برای تبلیغات پانترکی است ، ایشان که پرورده و مزدور حکومت ترکیه است ، باید خدا را شکر گوید که ادعاهای نژاد پرستانه و ضد ایرانی ایشان در ایران توان انتشار را پیدا میکنند درحالیکه در کشور امروزی ترکیه همچون ادعاهایی بر علیه هویت ملی شان( برخلاف ایران امروزی که هر گونه تبلیغ بر علیه هویت ملی تشویق میشود)، محکومیت جزایی سنگین دارد.
در ضمن ایشان به استاد بارتولد اشاره کرده اند که اتفاقا کاملا ادعاهای ایشان را نفی میکند چون بر این باور است که اقوام ترکزبان از سده ششم میلادی به منطقه آمدند و در هنگام حمله مغولان بر آذربایجان مسلط شدند (کتاب جایگاه مناطق اطراف دریای خزر در تاریخ در کتابناک)
نقل قول  
Behruz67
Member
تعداد صفحات ۶۱۰ است که به اشتباه ۲۳ ذکر شده. مرسی برای به اشتراک‌گذاری.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You