با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

اسلام یا مارکسیسم

اسلام یا مارکسیسم

نویسنده:
دکتر مصطفی محمود، اندیشمند معاصر مصری، در سال 1920م متولد شد. وی پس از طی مراحل مقدماتی تحصیلی، در سال 1952م از دانشکده پزشکی دانشگاه قاهره تخصص گرفت و به عنوان یک پزشک سرشناس به طبابت پرداخت.
وی از دوران تحصیل در باور مسائل غیبی، به شک و تردید افتاد و سرانجام به نفی متافیزیک پرداخت و مهمترین اثر او در این زمینه کتاب «الله و الانسان» بود که موجب سر و صدای زیادی در مصر و جهان عرب گردید.
مصطفی محمود خود می نویسد که در مراحل بحران فکری، کسی درصدد هدایت و ارشاد او نبود، بلکه یا او را طرد می کردند یا حاضر نبودند با او به بحث بنشینند و به پرسش‌ های وی پاسخی بدهند و همین امر باعث شد که تحیر و شک و تردید وی بیش از سی سال استمرار یابد.
پس از سی سال مطالعه و تحقیق در زمینه‌ های گوناگون علوم و فلسفه، سرانجام دکتر مصطفی محمود گمشده خود را در «عرفان اسلامی» می یابد و به پاسخ پرسش‌ های خود می رسد و به سوی اسلام راستین و خویشتن خویش برمی گردد که این مرحله از زندگی وی نیز، که همراه با نشر کتاب‌ ها و مقالاتی بود، موجب ایجاد موجی در میان روشنفکران جهان عرب می گردد.
اثر حاضر ترجمه یکی از آثار دکتر مصطفی محمود با عنوان «المارکسیه و الاسلام» است که شامل چهارده مقاله در تقابل اسلام و مارکسیسم می شود. همچنین چند مقاله دیگر که با مطالب این کتاب هماهنگ است، از دیگر کتاب‌ های مصطفی محمود ترجمه شده و تحت عنوان «افسانه اسلام چپ» به انتهای اثر حاضر ضمیمه شده است. در بخشی از این کتاب آمده است: «اسلام هرگز از ابزار نظام طبقاتی قریش و جامعه جزیرة العرب به شمار نمی رفت و یک دین ارتجاعی نگهبان حکومت ستمگران و دارایی رباخواران هم نبود، و هرگز افیون توده‌ ها هم نمی توانست باشد؛ چرا که به آنها دستور نمی داد که ظلم و ستم و محرومیت را بپذیرند، بلکه درست در نقطه مقابل این وضع ایستاد و از همه توده‌ ها خواست که در راه یک زندگی سالم و معتدل انسانی بکوشند و بر ضد ستمگران و خودکامگان و استثمارگران به نبرد برخیزند.»

» کتابناکهای مرتبط:
قدرت نرم در سیاست خارجی آمریکا
خداوندان اندیشه سیاسی (جلد سوم)
سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در دوران سازندگی

نسخه ها
4.2 / 5
با 5 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 0
۱۳۹۶/۱۰/۰۴


پاسخنگارش دیدگاه
دیدگاهی درج نشده؛ شما نخستین نگارنده باشید.

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You