رسته‌ها
گامهایی در راه الفبا
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 204 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 204 رای
این متن از پرچم های روزانه برگرفته شده است.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
3
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
cold silence
cold silence
۱۳۸۸/۰۹/۰۴

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی گامهایی در راه الفبا

تعداد دیدگاه‌ها:
10
ضمنا نظر بعضی از دوستان را به بخشی از کتاب " یکم دیماه و داستانش " اثر آقای کسروی که در توجیه جشن کتاب سوزان آورده اند جلب می کنم :
بخش از آغاز کتاب :
چنانکه خوانندگان می‌دانند ما یکم دیماه (یا روز یکم زمستان) را عید گرفته در آنروز در همه جا کتابهایی را می‌سوزانیم. این کار را چرا می‌کنیم؟.. کتابها را چرا می‌سوزانیم؟.. برای اینکه آنها را سرچشمه‌ی بدبختیها می‌شناسیم و بیاری خدا و بخواست او بخشکانیدن آن سرچشمه می‌کوشیم.
کسانی بما ایراد گرفته رنجیدگی می‌نمایند. می‌گویم : از رنجیدگی چه برخیزد؟!. بهتر است بسخنان ما گوش دهید و با ما بداوری بنشینید که ‌اگر حق با شماست ما دست از این رفتار برداریم. وگرنه شما نیز با ما همدستی کنید.
ما باینکار بی‌مقدمه برنخاسته‌ایم. ما سالهاست در اینراه می‌کوشیم و تاکنون صد گفتار بیشتر نوشته ‌این نشان داده‌ایم که مایه‌ی بدبختی این مردم اندیشه‌های پریشان و بدآموزیهای فراوانیست که در کتابها و مغزها جا گرفته. این را با دلیلهای بسیار ، روشن گردانیده‌ایم.
سپس چون بکوشش پرداخته می‌خواهیم بیاری آفریدگار جهان ریشه‌ی آن بدآموزیها را براندازیم در آن راهست که بنابود کردن کتابها می‌کوشیم و هرچه را بدست آوردیم بآتش می‌کشیم. دوباره می‌گویم : اینکار را با خواست خدا می‌کنیم.
واقعا روزگار غریبی است نازنین !! در کجای دنیا دیدید که در یک پایگاه اهل کتاب و از بعضی افرادی که اهل کتاب هستند کسی دانشمند نامیده شود که جشن کتاب سوزان او در تاریخ معروف است. فقط به این بهانه که می خواهم با خرافات مبارزه کنم صدها جلد کتاب را جناب کسروی آتش زد.
آن دوستی که چنین اظهار نظر کرد بهتر نیست کمی هم تاریخ را ورق بزند و ندانسته از چیزی دفاع نکند.
تئوری ایشان کاملا عملی و اصولی می باشد.
همچنین فواید بسیار زیادی برای پیشرفت زبان خواهد داشت.
روزگاریست غریب ای نازنین
کجای دنیا دیده ای که دانشمندی را که با خرافات می جنگد بکشند در عوض متولیان خرافات را نوازش کنند و سرنوشت اینچنینی پیدا کنند
با درود و تشکر از شما
لطفا کتاب تاریخ 18 ساله آذربایجان رو تو سایت بذارید.
استاد گرامی ،داریوش آشوری نیز سخنی در چگونگی نگاشتن خط فارسی دارند.پیشنهاد می دهم نظری هم به آن داشته باشند دوستان.
احمد کسروی تبریزی (۸ مهر ۱۲۶۹، ۲۰ اسفند ۱۳۲۴) تاریخ‌نویس، زبانشناس و پژوهشگر برجسته ایرانی بود. دو کتاب او به نام‌های تاریخ مشروطهٔ ایران و تاریخ هجده‌سالهٔ آذربایجان از مهم‌ترین آثار مربوط به تاریخ جنبش مشروطه‌خواهی ایران است و هنوز به آنها استناد می‌شود.
در کتاب آذری یا زبان باستان آذربایجان کسروی، برای نخستین بار این نظریه را مطرح کرد که زبان تاریخی منطقهٔ آذربایجان ایران قبل از رایج شدن زبان ترکی آذربایجانی که مورخان از آن به نام "آذری" یاد کرده‌اند، زبانی از خانوادهٔ زبانهای ایرانی بوده‌است. این نظریه هنوز مخالفانی میان قوم‌گرایان دارد اما در نزد زبان‌شناسان به صورت عام پذیرفته شده‌است.
PDF
گامهایی در راه الفبا
78 کیلوبایت
comment_comments_for_the_file
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک